7 توصیه از فوق ستاره های فروش در دنیا، برای شما که می خواهید قهرمان دنیای بازاریابی و فروش شوید

7 توصیه از فوق ستاره های فروش در دنیا برای قهرمان شدن دربازاریابی و افزایش فروش

«من می خواهم قهرمان دنیای فروش شوم !»

اگر شما هم مثل من هر روز این جمله را با خودتان تکرار می کنید و دوست دارید که هر چه زودتر به این هدف تان برسید مطمئن باشید هیچ راه حل فوری یا جادویی ای برای رسیدن به این هدف وجود ندارد و تا به حال هم هیچ معجونی ساخته نشده است که بخورید و در یک لحظه موفق شوید تمام محصولات را به مشتریان بفروشید !

رابرت لوئیس استیونسون : هر کس با فروختن چیزی زندگی میکند

در این دنیا همه ما چیزی برای فروش داریم ، یک نفر محصولی تولید میکند و محصول خودش یا محصول تولیدی دیگران را می فروشد ، یک نفر محتوا تولید میکند و محتوایش را می فروشد ، یک نفر یک موسسه خیریه راه اندازی میکند و دوست دارد مردم حرف ها و خواسته هایش را بخرند و مخاطب بیشتری داشته باشد تا به اهداف انسان دوستانه اش برسد ، یک معلم دانش و فکرش را به شاگردانش می فروشد و  حتی پدر و مادری که فرزندان شان را نصیحت میکنند دوست دارند فرزندان شان خریدار حرف هایشان باشند و به آنها گوش بدهند ! پس در دنیای امروز اشتباه است که مهارت فروش و بازاریابی را فقط مختص کسب و کارهای خاصی بدانیم .

اگر می خواهیم در دنیای کسب و کار فوق ستاره شویم و به ثروت بی نهایت برسیم باید راه های بازاریابی و فروش را بلد باشیم .

یکی از سریع ترین و ساده ترین راه ها برای موفقیت در فروش ، الگو برداری ( نه کپی برداری ) از بزرگان فروش و یادگیری فرمول ها و استراتژی های آنها در فروش است .

در اینجا می خواهیم در کنار هم به 7 توصیه از 7 قهرمان فروش در دنیا نگاهی بیاندازیم:

1- توصیه Grant Cardone برای افزایش فروش : با مشتری خودتان ارتباط چشمی برقرار کنید و او را کمی بخندانید!

توصیه Grant Cardone برای افزایش فروش

توصیه Grant Cardone برای افزایش فروش

فروش بر خلاف تصور بسیاری از ما فقط بر پایه شانس نیست .

بعضی از مردم به اشتباه تصور میکنند که معامله و فروش بازی با یک سری اعداد است و کاملا به تعداد افرادی بستگی دارد که مقابل شما قرار میگیرند . من به شما می گوییم که این یک دروغ محض است و واقعیت ندارد . فروش اتفاقا یک چیز کاملا قابل کنترل برای فروشنده و بازاریاب است البته اگر راه درست فروش را بلد باشد .

اولین توصیه من به شما این است که در فروش حتما از بهترین راه برقراری ارتباط با مشتری که راه تماس چشمی است استفاده کنید . البته این روزها به شدت در ارتباطات، تماس چشمی کم و محدود شده است . اگر باور نمیکنید با یکی از صمیمی ترین دوستان تان یا اعضای خانواده در یک کافه شروع کنید به صحبت کردن ، کمتر پیش می آید که مستقیم به چشم شما نگاه کند و به حرف های تان گوش بدهد  . معمولا حواسش یا به اطراف پرت می شود یا سرش پایین و روی گوشی موبایلش است . پس درست است که این روزها برقراری تماس چشمی سخت است اما یکی از موثرترین راه های برقراری ارتباط با مشتری و جلب اطمینان او و در نهایت فروش است .

دومین توصیه من برای فروش بیشتر استفاده از کمی چاشنی طنز در گفتگو یا مکالمات است . زندگی در این روزها انقدر سخت و خشن و خشک است که همه ما کمی چاشنی طنز در لحظه ها و زندگی روزمره را دوست داریم . در فروش و بازاریابی هم افزودن کمی جنبه طنز و شوخی به گفتگو و مکالمات باعث کاهش فشار روی ذهن مشتری میشود و تصمیم گیری برای او راحت تر میشود . شما با تعریف کردن یک داستان جذاب و بامزه می توانید یخ بین خودتان و مشتری را خرد کنید و با او صمیمی تر شوید .

بخوانید :
چرا بازاریابی در شبکه های اجتماعی باعث رونق کسب و کارها میشود ؟

با این 5 تکنیک در بازاریابی شبکه های اجتماعی موفق شوید

2– توصیه Gail Corder Fischer برای افزایش فروش : مشتری خود را خوب بشناسید و بر اساس فرضیات خودتان پیش نروید

توصیه Gail Corder Fischer برای افزایش فروش

توصیه Gail Corder Fischer برای افزایش فروش

فروش فقط یک معامله مادی خشک و سرد نیست . ایجاد ارتباط و اعتماد و ارائه خدمات طولانی مدت و سرویس های پشتیبانی و خدمات پس از فروش و… است که باعث میشود مشتری حس خاص بودن و ارزشمند بودن داشته باشد .

شما به عنوان یک فروشنده و بازاریاب حرفه ای باید مشتری یا هر فردی که به عنوان تصمیم گیرنده در خرید است را بشناسید و درک درستی از ویژگی ها و علایق و محدودیت های او داشته باشید .

بعد از شناخت جنبه هایی از شخصیت و زندگی مشتری که به آنها نیاز دارید ، باید محدودیت های فکری و ذهنی او را هم بشناسید و تمام « نه » گفتن های مشتری را پیش بینی کنید . مثلا مشتری ممکن است با بهانه های مختلف از شما بخواهد که صبر کنید تا او تصمیم بگیرد . اما شما باید ذهن او را بخوانید و محدودیت ها و موانع را شناسایی کنید و نگذارید وقفه ای طولانی برای تصمیم گیری او ایجاد شود .

3- توصیه Simon Grabowsi برای افزایش فروش : با یک وبینار حرفه ای محصول یا خدمات خودتان را به مشتری معرفی کنید

توصیه Simon Grabowsi برای افزایش فروش

توصیه Simon Grabowsi برای افزایش فروش

قبل از اینکه مشتریان بخواهند به شما پول بدهند باید کاملا با محصول یا خدمات شما آشنا شوند . و برای مخاطبی که این روزها کمتر وقت می گذارد که متن های توضیحی را بخواند بهترین راهکار ویدئو یا وبینار برای توضیح و انتقال سریع اطلاعات به مشتریان است . پس یک ویبنار را برنامه ریزی کنید و در آن دقیقا در مورد USP( unique selling point ) یا ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد محصول یا خدمات تان صحبت کنید .

در وبینار باید یک مشکل یا مساله از مخاطب را برجسته کنید و به او بگویید که محصول یا خدمات شما می تواند این مشکل یا مساله را برای مخاطب حل کند .

چرا بازاریابی در شبکه های اجتماعی باعث رونق کسب و کارها میشود ؟

4– توصیه Jason Hall برای افزایش فروش  : هیچ دو مشتری ای با هم یکسان نیستند !

توصیه Jason Hall برای افزایش فروش

توصیه Jason Hall برای افزایش فروش

هر فردی که شما به عنوان مشتری با او ارتباط ایجاد میکنید دارای ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی و دغدغه های خاص خودش است . بنابراین اگر فروشنده یا بازاریابی باشید که فقط یک سری جملات را به صورت ماشینی و مکانیک حفظ کرده باشید و به هر مشتری طوطی وار این جملات را تکرار کنید قطعا نمی توانید یک فروشنده موفق شوید و در همه فروش های تان یک بازنده می شوید.

مشخصا یکی از مهمترین چیزهایی که روی تصمیم گیری یک فرد برای خرید تاثیر می گذارد احساسات است تا منطق . بنابراین شما به عنوان یک قهرمان فروش باید بلد باشید با هر فردی با توجه به احساسات و دغدغه هایش رفتار کنید تا او را جذب خودتان بکنید .

5- توصیه Richard Blankenship برای افزایش فروش : وعده و قول حداقلی به مشتری بدهید اما چیزی بیش از حد انتظار او در محصول یا خدمات تان به او بدهید

توصیه Richard Blankenship برای افزایش فروش

توصیه Richard Blankenship برای افزایش فروش

یک رابطه فروش را هیچ وقت یک رابطه کوتاه مدت زودگذر نبینید . ایجاد یک ارتباط بر پایه اطمینان و اعتبار می تواند فروش های بیشتر شما را تضمین کند .

بخوانید :
چگونه قبل از شروع یک استارتاپ یا کسب و کار جدید رقبا را تجزیه و تحلیل کنید ؟ ( 57 سوال مهم که حتما باید به آنها پاسخ بدهید )

از طرف دیگر یکی از مهمترین نکته هایی که باید به آن توجه کنید این است که باید جوری رفتار و عمل کنید که به مشتری این حس را بدهید که خرید از شما برای او و یا مجموعه اش می تواند یک « برد » به تمام معنا حساب شود.

علاوه بر این باید « مدیریت انتظارات مشتری » را بلد باشید . مدیریت انتظارات یعنی انتظار مشتری از خودتان ، محصول یا خدمات تان را بشناسید و سعی کنید همیشه چیزی بیش از این انتظار به او بدهید .

6- توصیه Sharran Srivatsaa برای افزایش فروش : با جزئیات برای مشتری توضیح بدهید که با خرید و استفاده از محصول شما به کجا میرسد

توصیه Sharran Srivatsaa برای افزایش فروش

توصیه Sharran Srivatsaa برای افزایش فروش

یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن مشتری باید به عنوان یک بازاریاب یا فروشنده پاسخ بدهید این است که «آیا می توانم در … موفق شوم و به نتیجه دلخواهم برسم ؟»

شما به عنوان یک فروشنده حرفه ای باید به مخاطب نشان بدهید که محصول شما چه قدر عالی است و چه نتایج خارق العاده ای برای مخاطب دارد و چه تحول مثبتی در زندگی مخاطب ایجاد میکند .

مثلا اگر شما مشاوره تغذیه هستید یا یک پکیج رژیمی خاص برای فروش تولید کرده اید شاید بهتر باشد همچین طرحی را به مخاطب ارائه بدهید :« 100 % از 47 مشتری ما که از این پکیج رژیمی استفاده کرده اند در طول 6 ماه اول حداقل 30 کیلو وزن کم کرده اند »

« اگر شما هم بتوانید طبق این برنامه 4 مرحله ای پیش بروید می توانید در سه روز اول تغییرات را به صورت کامل حس کنید .»

7 راه رسیدن به قله موفقیت در فروش و بازاریابی در شبکه های اجتماعی

7- توصیه Craig Handley برای افزایش فروش و موفقیت در بازاریابی : در مورد چیزی که می خواهید بفروشید هیجان زده باشید و ذوق و شوق داشته باشید

توصیه Craig Handley برای افزایش فروش و موفقیت در بازاریابی

توصیه Craig Handley برای افزایش فروش و موفقیت در بازاریابی

اگر در حال حاضر مشغول فروش و بازاریابی محصولی هستید که هیچ حس و هیجان خاصی نسبت به آن ندارید مطمئن باشید حتی یک عدد از این محصول را هم نمی توانید بفروشید .

اولین چیزی که شما به مشتری می فروشید و مشتری با دل و جان از شما می خرد و بعد به حرف های دیگر شما در خصوص محصول گوش می کند هیجان و ذوق و شما برای محصول یا خدمات تان است . به هر میزان که خودتان به محصول یا خدماتی که میفروشید اعتقاد داشته باشید و آن را بهترین و عالی ترین بدانید قطعا مشتری هم به همان میزان به شما و محصول شما اطمینان میکند و علاقه نشان میدهد .

اگر می خواهید مشتری چیزی از شما بخرد باید خودتان به آن محصول یا خدمات باور کامل داشته باشید در غیر این صورت تمامی توجیحات شما برای مشتری فقط بازارگرمی محصول برای فروش به نظر می رسد و مشتری هیچ اعتمادی به شما نمیکند و قطعا از شما خرید نمی کند .

علاوه بر این در جلسه های فروش همیشه سعی کنید « شنونده » خوبی باشید . بعضی از فروشنده ها و بازاریابان به اشتباه فکر میکنند که اگر زیاد حرف بزنند و راه حرف زدن را به روی مشتری ببندند حرفه ای تر به نظر می رسند و حتما مشتری از آنها خرید میکند . در صورتی که دقیقا برعکس باید در ارتباط کلامی بین خودشان و مشتری بیشتر شنونده باشند تا علایق و مشکلات مشتریان را بهتر بشناسند . به این شکل به جای ارائه مطالبی که ارزشی برای مشتری ندارد چیزهایی به او ارائه می دهید که طبق خواسته ها و انتظارات او از شماست.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط