چگونه نرخ تبدیل را بر روی دستگاه‌های موبایلی افزایش دهیم؟

در سال‌های اخیر با ظهور گوشی‌های هوشمند استفاده افراد از این دستگاه‌ها نیز بیشتر شده است. حالا بیشتر افراد یک گوشی هوشمند در جیبشان دارند و به راحتی می‌توانند از آن برای برقراری ارتباط و دریافت اطلاعات موردنیازشان استفاده کنند.

مطالعات و نظرسنجی‌های اخیر نشان می دهد 70 درصد گشت و گذارهای اینترنتی بر روی دستگاه‌های موبایلی انجام می‌شود. به همین خاطر ایجاد یک تجربه کاربری موبایل دوست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نرخ تبدیل

شما می‌توانید به کمک برخی از تاکتیک‌های بازاریابی نرخ تبدیل(conversion rate) مشتری را افزایش دهید.  اگر به این موضوع علاقه دارید در این مطلب همراه سوشال باشید تا ببینیم چگونه می‌توانیم نرخ تبدیل را در دستگاه‌های موبایلی افزایش دهیم.

 از Call to action( دکمه فراخوان اقدام به عمل) استفاده کنید:

هدف از راه اندازی هر سایت موبایلی جذب مخاطب، ترغیب او به انجام یک فعالیت خاص بر روی صفحه و در نهایت تبدیل کردنش به مشتری است. داشتن یک Call to action خوب باعث افزایش نرخ تبدیل بر روی هر دستگاهی می شود. به همین خاطر است که باید هر جایی که لازم بود از دکمه‌های فراخوان اقدام به عمل استفاده کنید. نبود این دکمه باعث کاهش نرخ تبدیل در دستگاه‌های موبایلی می‌شود.

 ویژگی‌های یک CTA خوب:

 • باید معنای واضحی داشته باشد و نشانگر فعالیتی باشد که می‌خواهید کاربرانتان انجام دهند.
 • مزایای اقدام و انجام این فعالیت را به کاربر نشان دهد
 • او را به صفحه ای که قولش را داده اید هدایت کند
 • بعد از بازدید از صفحه مدنظر و انجام فعالیت دلخواهتان، باید به صفحه تشکر هدایت گردد
 • از رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های مختلف برای دکمه‌ها استفاده شود.

 

بعد از اینکه CTA خود را به خوبی طراحی کردید باید مطمئن شوید که بر روی دستگاه موبایلی به درستی کار می‌کند. از تست A/B ابزارهای مختلف همچون کیس متریک یا Unbounce استفاده کنید تا ببینید چه طراحی‌هایی برای این دکمه مناسب هستند.

 

سئوی سایت موبایلی تان را بهینه سازی کنید:

سئوی موبایل

همین چند وقت پیش بود که گوگل از ایندکس اول موبایل خود رونمایی کرد. با ظهور این روش جدید، سایت‌ها باید بتوانند بر روی دستگاه‌های موبایلی به خوبی نمایش داده شوند و کاربران  این دستگاه‌ها را هم راضی نمایند.

قبل از بهینه سازی سایت برای دستگاه‌های موبایلی باید ببینید اصلا سایت موبایل دوستی دارید یا خیر. از ابزار تست موبایل گوگل استفاده کنید تا بتوانید این موضوع را بفهمید و در صورت نیاز مشکلات موجود را برطرف نمایید.

از به کار بردن پاپ آپ‌های آزاردهنده بر روی دستگاه‌های موبایلی خودداری کنید زیرا گوگل سایت‌هایی که از چنین تبلیغات ازاردهنده ای استفاده می‌کنند را جریمه می‌کند.

بخوانید :
به کمک روش های رایگان، کسب وکارتان را در اینستاگرام بازاریابی کنید( بازاریابی رایگان اینستاگرام)

بهترین روش برای استفاده از پاپ آپ‌ها ادغام آن‌ها در سایت بدون مختل کردن تجربه کاربری است. بر روی دستگاه‌های موبایلی هم باید محتوای خود را بهینه سازی نمایید.  این بهینه سازی دربرگیرنده استفاده از عناوین و توضیحات ترغیب کننده است.

می‌توانید از ابزارهای پژوهش بر روی کلمات کلیدی استفاده کنید و بهترین عباراتی که باعث جذب ترافیک به سمت سایت می‌شود را بیابید.  نکته دیگری که در مورد محتوای موبایل وجود دارد استفاده از سرتیترهای کوتاه و ساده است.

محتوای خود را به کمک بولت پوینت‌ها، ایتالیک‌ها، بولدها و سایر موارد به پاراگراف‌های کوچک تبدیل کنید تا خوانایی آن بر روی موبایل بهتر باشد و بتواند نرخ تبدیل مشتری را بیشتر کند.

مطمئن شوید که نام، تلفن و آدرس ایمیلی و ادرس فیزیکی خود را در سایت موبایلی هم قرار می‌دهید. از تصاویر سازگار و بهینه شده استفاده نمایید.

 سرعت سایت خود را افزایش دهید:

سرعت سایت

همانطور که می‌دانید گوگل بارها و بارها اعلام کرده است که سرعت سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه بندی سایت‌هاست. واقعیت این است که بیش از 40 درصد کاربران زمانی که بارگذاری سایت بیش از 3 ثانیه طول می‌کشد آن را ترک می‌کنند.

سایت‌هایی با سرعت بارگذاری پایین بسیار خسته کننده هستند، ترافیک پایینی دارند و نرخ تبدیل آن‌ها اندک است. برای اینکه سرعت سایت خود را بررسی کنید می‌توانید از ابزارهای مختلفی همچون جی تی متریکس بهره ببرید.

اگر به دنبال بهبود عملکرد سایت خود در دستگاه‌های موبایلی هستید نکات زیر را حتما به خاطر داشته باشید:

 • تعداد فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت را تا جایی که می‌توانید کاهش دهید.
 • تصاویر و فایل‌های ویدئویی را بدون اسیب رساندن به کیفیتش، بهینه سازی و فشرده کنید
 • از افزونه کش استفاده کنید
 • قوانین گوگل را برای بهبود سرعت سایت دنبال کنید
 • از طراحی‌های واکنشگرا بهره ببرید
 • عناصری که می‌خواهید روی سایت قرار دهید را اولویت بندی کنید.

 

 تصاویر خود را برای افزایش نرخ تبدیل مشتری، بهینه سازی کنید:

بهینه سازی تصاویر

انتخاب نوع مناسب تصاویر می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد سایت، تجربه کاربری و جذابیت کلی سایت داشته باشد. برای بهبود این موضوع  نکات زیر را فراموش نکنید:

 • از فرمت مناسبی برای تصاویر استفاده کنید.
 • تعداد تصاویر بزرگ را بر روی سایت کمتر کنید و وزن کلی سایت را کاهش دهید.
 • در نام تصاویر خود از کلیدواژه‌های مناسبی استفاده کنید. صفت ALT را هم به آن‌ها اضافه کنید.
 • تصاویر را به نقشه سایت خود اضافه کنید. فراموش نکنید که باید اطلاعاتی در مورد نوع تصویر، موضوع، عنوان، کپشن‌ و موقعیت اضافه نمایید.

 

 صفحه پرداخت را بهینه سازی نمایید:

اگر فرآیند پرداخت برای کاربران مناسب و البته راحت نباشد، کارت خرید رها شده باقی خواهد ماند. گزارش‌ها و تحقیقات موجود حاکی از آن است که 82 درصد کاربران به خاطر فرایند پرداخت دشوار و طولانی، سایت را ترک می‌کنند.

بخوانید :
چرا بازاریابی ویدئویی کسب و کار شما را متحول میکند ؟

همین امر نرخ تبدیل مشتری را کاهش می‌دهد. به عنوان یک کسب وکار اینترنتی باید بتوانید صفحه پرداخت هوشمندانه‌ای طراحی کنید.

در چنین شرایطی استفاده از نکات زیر بسیار ارزشمند خواهد بود:

 • تعداد مراحل خرید را کمتر کنید.
 • تا جایی که می‌توانید خرید بر روی موبایل را کوتاه تر کنید
 • کاربران را مجبور نکنید برای خرید از سایت اکانت ایجاد کنند. اکانت مهمان را برایشان امکان پذیر سازید.
 • روش پرداخت ساده ای برایشان فراهم آورید
 • از دکمه‌های CTA  متمرکز برای تکمیل سفارشات استفاده نمایید.

 صفحه مرتبط با دسته بندی محصولات را واضح تر سازید:

یکی از مهم ترین جنبه‌هایی که بر روی تصمیم گیری خرید افراد اثر می‌گذارد توانایی یافتن محصولات مورد نیاز بر روی سایت است. از آنجایی که دستگاه‌های موبایل صفحه نمایش کوچکی دارند و کاربران نمی‌توانند در آنِ واحد چندین گزینه را مشاهده کنند صفحه طبقه بندی و دسته بندی محصولات می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند.

برای اینکه جلوی سردرگمی کاربران را بگیرید و صفحات عالی برای محصولات خود بسازید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • قبل از اینکه کاربر تغییری را اعمال کند، انتخاب‌های مختلفی در اختیارش قرار دهید.
 • به افراد اجازه دهید تعداد نتایجی که جستجو کرده و مشاهده نمودند را در اختیار داشته باشند.
 • در مورد محصولات خود اطلاعات کوتاهی در اختیارشان بگذارید.
 • لینک های مرتبط با بردکرامپ باید به اندازه کافی بزرگ باشد و کلیک بر رویشان ساده تر شود.
 • دکمه بازگشت را برای رسیدن به صفحه دسته بندی محصولات اضافه کنید.

 نرخ تبدیل برای سایت‌هایی که صفحه محصولات واضحی دارند بسیار بالاتر است. پس سازماندهی این صفحه می‌تواند نرخ تبدیلتان را افزایش دهد.

 

تعداد فیلدهای فرم‌های خود را کمتر کنید:

پر کردن فرم بر روی دستگاه‌های موبایلی بسیار سخت تر از دستگاه‌های دستکاپی است. برای اینکه چنین مانعی را از سر راه کاربران خود بردارید و نرخ تبدیل مشتری را افزایش دهید، تعداد فیلدها را کمتر و ساده تر نمایید.

تحقیقات نشان می‌دهد فرم‌هایی که 3 فیلد دارند می‌توانند نرخ تبدیل سایت را تا دو برابر افزایش دهند. قابلیت تکمیل خودکار را به فرم ها اضافه کنید، از چک باکس‌ها برای مقاصد مختلف همچون کپی کردن آدرس منزل استفاده نمایید، از منوهای کشویی برای کاهش زمان پر کردن فرم بهره ببرید.

 سخن نهایی:

هیچ قانونی طلایی برای بهبود نرخ تبدیل موبایل وجود ندارد اما دانستن نکات بالا به شما کمک می کند تجربه کاربری عالی بسازید و نرخ تبدیل مشتری را بیشتر کنید.

 

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط