به هنگام انتخاب نام کسب وکارتان، این اشتباهات را مرتکب نشوید

همه ما خیلی خوب می دانیم که انتخاب نام برای کسب وکارمان همانند انتخاب مصالح با کیفیت برای ساخت ساختمان های مستحکم و ارزشمند است. وقتی توانستید انتخاب خوبی داشته باشید کل بنیان و ساختار کسب وکار شما بر اساس این انتخاب به پیش خواهد رفت. اما اگر خدای نکرده در انتخاب نام کسب وکارتان با مشکلی مواجه شوید قطعا باقی بنا هم به درستی ساخته نمی شود و مشکلات متعددی پیش رویتان سبز می گردد.  به همین خاطر است که انتخاب نام برای کسب وکارهای تازه تاسیس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر تصمیم گرفته اید کسب وکارتان را شروع کنید و مسیر موجود را با موفقیت ادامه دهید جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده اید. در این مقاله به شما کمک می کنیم چند مورد از اشتباهاتی که افراد به هنگام انتخاب نام کسب وکارشان مرتکب می شوند را درک کنید. پس همراه سوشال باشید.

اشتباه اول: برای تصمیم گیری در انتخاب نام کسب وکارتان، یک کمیته بزرگ تشکیل می دهید

انتخاب نام کسب وکار

بله ما در یک جامعه دموکراسی زندگی می کنیم. در چنین شرایطی ممکن است اولین چیزی که به ذهنتان خطور کند این باشد که باید از همه اعضای خانواده ، دوستان، اشنایان یا کارمندان و مشتریان برای انتخاب نام کسب وکارتان استفاده کنید. با اینحال باید به این نکته توجه داشته باشید که چنین رویکردی هم می تواند مشکلات زیادی برایتان به همراه داشته باشد. اولین و مهم ترین مشکلی که برایتان پیش می آید این است که مجبور می شوید شرایط خودتان را با همه افرادی که در جلسه حضور دارند منطبق کنید. در چنین شرایطی با انتخابی مواجه خواهید شد که یک نام امن و شسته و رفته است.بهترین کار این است که تنها از تصمیم گیرندگان کلیدی استفاده کنید. هر چقدر افرادی که در انتخاب نام کسب وکارتان دخیل هستند کمتر باشد، بهتر است. تنها افرادی را برای این فرآیند انتخاب کنید که  تمایل و علاقه بیشتری به شرکت تان دارند.

نشانه هایی که می گوید شما میلیونر خواهید شد

 اشتباه دوم: از کلمات بسیار ساده ای استفاده می کنید که نمی توانند خودشان را متمایز کنند

افرادی که در آغاز مسیر هستند و تصمیم گرفته اند شرکتشان را راه اندازی کنند معمولا با چنین مشکلاتی مواجه می شوند.  اگر شما یک کسب وکار معمولی باشید انتخاب یک نام معمولی هم ممکن است برایتان رضایت بخش باشد. اما وقتی پیشرفت می کنید و در مسیر کاری قرار می گیرید قطعا رقبای بیشتری هم خواهید داشت. در چنین شرایطی است که انتخاب درست برای نام کسب وکارتان تفاوت زیادی ایجاد می کند. اگر نام کسب وکارتان از کلمات ساده ای تشکیل شده باشد قطعا نمی تواند خودش را در میان رقبا متمایز کند.  فرض کنید شرکت یاهو از این اسم برای کسب وکارش استفاده نمی کرد و فقط از کلمات ساده ای مثل دایرکتوری اینترنتی استفاده می نمود. فکر می کنید با این شرایط باز هم نامش در یادها می ماند؟ اگر می خواهید کسب وکارتان در میان رقبای مختلف خوش بدرخشد از کلمات متمایزکننده استفاده کنید.

بخوانید :
چگونه مخاطب هدف خودمان را تعریف کنیم؟

 اشتباه سوم: در انتخاب نام کسب وکارتان از نقشه و رویکرد اطلس استفاده می کنید

خیلی از کسب وکارها هستند که به هنگام انتخاب نام برای فعالیت هایشان از شهر یا محله ای که در آن زندگی می کنند ایده می گیرند.

اگرچه این موضوع برای آغاز کار بسیار مفید است اما مانع از رشد شرکت تان می شود. برای اینکه چنین مشکلاتی جلوی رشدتان را نگیرد بهتر است خلاقیت به خرج بدهید. از رویکرد نقشه و اطلس خارج شوید و به سراغ نام هایی بروید که بتواند شما را در مسیر شغلی تان یاری کند.

اشتباه چهارم: نام تان را به یک کلیشه تبدیل می کنید

این گزینه هم یکی دیگر از مشکلاتی است که به هنگام انتخاب نام کسب وکار پیش روی افراد قرار می گیرد. اگرچه این رویکرد چندان هم بد نیست اما اگر چنین کلیشه ها و استعاره هایی بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته باشند نمی توانند شما را از سایر رقبایی که دارید متمایز نمایند. خیلی از شرکت ها هستند که خودشان را رهبر فکری و برترین کسب وکار در صنعتشان می دانند. به همین خاطر تلاش می کنند از نام هایی که نشان دهنده این برتری است استفاده کنند. غافل از اینکه همه شرکت ها خودشان را برتر می دانند و استفاده از چنین نام هایی باعث متمایز شدنشان نمی شود. در عوض می توانید به دنبال ترکیبی مثبت از کلمات و استعاره ها بگردید و خودتان را بیشتر از قبل به مشتریان تان بشناسانید. به عنوان مثال شرکت Iron Mountain را در نظر بگیرید. این نام قدرت و امنیت را به مخاطب القا می کند.

اشتباه پنجم: در انتخاب نام کسب وکارتان از واژه های مبهم و بی معنی استفاده می کنید

نامی که می خواهید برای کسب وکارتان انتخاب کنید باید معنی خاصی داشته باشد و بتواند مفهومی را به مخاطب منتقل نماید.  معمولا بیشتر شرکت ها از داستان راه اندازی شان برای انتقال پیام مدنظر استفاده می کنند.  اما اگر این کلمات خیلی مبهم باشد یا تلفظ و نوشتن شان دشوار باشد هیچ کس آن را به خاطر نخواهد سپرد. پس سعی کنید به هنگام انتخاب نام برای کسب وکارتان  تا جایی که می توانید از نام های معنادار بهره ببرید.

بخوانید :
با هشتگ دزدی در بازاریابی شبکه های اجتماعی معروف شوید !

 اشتباه ششم: نام اشتباهی انتخاب می کنید و سپس مجبور به تغییر می شوید

بیشتر صاحبان کسب وکارها  بعد از اینکه نام مدنظرشان را انتخاب کردند متوجه می شوند که این انتخاب شان درست نبوده است. در چنین شرایطی منتظر می مانند و امیدوارند همه چیز خودش به صورت جادویی حل شود. اما واقعیت این است که این مشکل خود به خود بهبود پیدا نمی کند. بعد از اینکه نام کسب وکارتان را انتخاب کردید ممکن است با مشکلات متعددی روبرو شوید. در این شرایط است که متوجه می شوید به تغییر نیاز دارید. همین تغییر ساده می تواند میلیون ها تومان خرج برایتان در پی داشته باشد و شما را از دور رقابت دور کند. اگر نتوانید از همان ابتدا نام درست و با مفهومی برای کسب وکارتان انتخاب کنید قطعا  از رقابت باز می مانید و از هدفی که در ذهنتان ترسیم کرده بودید دور می شوید. به همین خاطر است که  انتخاب نام برای کسب وکارها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برای شروع یک کسب وکار کوچک بخش های مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. در این شرایط ایده های مختلفی هم به ذهن خطور می کند. بهترین روش در انتخاب نام کسب وکارتان این است که اساس و بنیان شرکت تان را مرور کنید و ببینید اصلا قصد دارید چه فعالیتی در دنیای آنلاین یا آفلاین انجام دهید.  به سوالات زیر به دقت پاسخ دهید:

  • چه پیامی را قرار است از طریق نام کسب وکارم به مشتریان انتقال دهم؟
  • اولین و بزگ ترین اولویت من برای این نام چیست؟ می خواهم تلفظ ساده ای داشته باشد؟ دوست دارم برندم متمایز و منحصر به فرد باشد؟ می خواهم نام کسب وکارم به محصولات یا خدماتی که ارائه می کنم مرتبط باشد؟
  • ساختار کسب وکار من چگونه است؟ نامی که انتخاب می کنم چگونه می تواند این ساختار را نشان دهد؟
  • نام رقبای من چیست؟ آیا مشتریان این نام ها را دوست دارند؟
  • نام کسب وکار چقدر باید طولانی باشد؟ می خواهم از نام بلند استفاده کنم یا نام کوتاه؟

با پاسخ دادن به این سوالات و اجتناب از اشتباهاتی که در بالا بدان اشاره کردیم می توانید نام عالی برای کسب وکارتان انتخاب کنید و گام های بعدی را برای راه اندازی شرکت تان بردارید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط