5 راهکار در دیجیتال مارکتینگ برای تبدیل مشتری به مشتری وفادار

همه ما می دانیم که این روزها برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ راه سختی را  پیش رو داریم و راضی کردن مشتری به خرید  کار بسیار سختی شده است که نیاز به هوشمندی و تلاش زیادی دارد و از طرفی تبدیل این مشتری به وفادار سخت تر هم هست .

مشتریان مدرن ، قبل از هر گونه اقدام به خریدی ابتدا در اینترنت جستجو می کنند و یا در شبکه های اجتماعی از دوستان شان پرس و جو می کنند و بعد از همه این تحقیقات تصمیم میگیرند وارد مرحله خرید از یک برند شوند .

و زمانی که مشتری 60 تا 80 % قیف فروش را طی میکند بدون اینکه با فردی داخل مجموعه شما صحبت کند قطعا نمی توانید با روش های قدیمی دنبال جلب اعتماد مشتریان و ایجاد وفاداری در آنها باشید .

در عین حال اینکه این روزها شانس افزایش تعداد مشتریانی که به برند و محصولات ما وفادار بمانند هر روز کم تر و کمتر و حفظ حتی همین مشتریان وفادار هم هر روز سخت تر از قبل می شود .

چرا در دیجیتال مارکتینگ مشتریان وفادار  کم هزینه و سود آور هستند ؟

مشتریان وفادار مشتریان کم هزینه و سود آور تری برای شما هستند ، چون هزینه بازاریابی کمتری برای جذب آنها و خرید مجدد صرف میکنید ، راحت تر برای خرید محصول یا خدمات شما پول پرداخت می کنند و در نهایت ممکن است بارها و بارها از شما خرید کنند . اما خبر بد اینکه فقط 27 % از مشتریهایی که برای بار اول از شما خرید میکنند ممکن است جزو مشتریان وفادار شما شوند و به دفعات از شما خرید کنند .

پس ما برای افزایش مشتریان وفادار باید راهکارهای تولید محتوا برای برند و ارتباط با مشتریان را یاد بگیریم تا بتوانیم بدون صرف هزینه های بالای بازاریابی مشتریان وفادار بیشتر و در نتیجه فروش بیشتری داشته باشیم .

5 ترفند جذب مشتری آنلاین در کمتر از 30 ثانیه

مشتریان ما ناخودآگاه حتی اگر نام برند ما یا تبلیغات ما را به یاد نیاورند قطعا احساسی که موقع مصرف محصول یا خدمات ما داشتند را حتما به یاد می آورند . پس بازاریابی و برندینگ جزو اولویت های بعدی در افزایش وفاداری مشتریان در دیجیتال مارکتینگ است و قدم اول ما باید این باشد که تلاش کنیم احساس مثبت و خوبی بعد از استفاده از محصول یا خدمات در ذهن مخاطب ایجاد شود .

با این 5 راهکار می خواهیم کاری کنیم که مشتری گذری شما به یک طرفدار پر و پا قرص محصول یا خدمات شما تبدیل شود که بعد لوگو و نام برند شما را به خاطر آورد و به احتمال زیاد جزو مشتریان وفادار شما شود .

موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

5 راهکار در دیجیتال مارکتینگ برای تبدیل مشتری به مشتری وفادار

قدم اول برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ : با مشتریان خودتان در ارتباط نزدیک تر باشید

شما زمانی می توانید از نظر احساسی روی مشتریان خودتان تاثیر بگذارید که مشخصا در ارتباط بیشتر اما هدفمندتر با آنها باشید .

به اشتراک گذاشتن پشت صحنه هایی از یک روز کاری در شرکت شما  و یا خط تولید محصول یا خدمات رسانی به مشتریان و یا خبرهای جدید در مورد برند شما در شبکه های اجتماعی یا سایت تان باعث میشود ارتباط شما با مخاطب بیشتر باشد . هر چه قدر نوع مکالمه و ارتباط شما با مشتریان تان صمیمی تر و دوستانه تر باشد قطعا تاثیر گذاری شما روی ذهن مشتری و درگیر کردن احساس او بیشتر است .

بخوانید :
مزایای کسب و کار آنلاین:گذر ار عصر دکان ها به فروشگاه های آنلاین اینستاگرامی

معرفی 4 ایده کسب در آمد خانگی آنلاین + 13 ایده غیر آنلاین

شما تا به حال در مورد اصل پارتو شنیده اید ؟ همان اصلی که به شما میگوید 80 % از نتایج همیشه حاصل 20% تلاش شما است . طبق همین اصل در مورد کسب و کار ها تفاوت بین تاثیر مشتریان وفادار یا بهترین شمتریان شما با مابقی آنها خیلی تیز و تند تر از این است . فقط 5 % از مشتریان خاص و وفادار شما می توانند معادل 18000 % از میانگین CLV یا  customer lifetime value کل مشتیران شما ارزش و سود بیشتری داشته باشند .

پس قطعا حتی اضافه کردن چند «سوپر مشتری» به تعداد مشتریان فعلی تان می تواند کسب و کار شما یکباره متحول کند و اینکار قطعا به صرفه ترین و اقتصادی ترین راه ممکن برای رشد کسب و کارتان است .

برای شروع قدم اول این است که ببینید دقیقا کجا مشتریان خودتان را از دست می دهید و چرا دیگر از شما خرید نمی کنند . و قطعا یکی از مهمترین دلایل از دست دادن مشتریان خدمات ضعیف به مشتریان است .

پس قبل از هر چیزی باید عیب و نقص بخش خدمات مشتریان را رفع کنید.

مشتری وفادار در دیجیتال مارکتینگ

مشتری وفادار در دیجیتال مارکتینگ

قدم دوم برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ : با کفش های مشتری راه بروید

قطعا همه ما می دانیم که بیشتر خرید ها احساسی هستند و مردم در زمان خرید هر چیزی بیشتر از احساساتشان استفاده میکنند تا منطق. بنابراین اگر شما بتوانید خودتان را در جایگاه مشتری بگذارید و به کسب و کار و خدمات تان از دید آنها نگاه کنید قطعا می توانید ارتباط نزدیک تر و بهتری با مخاطب برقرار کنید .

5 ترفند بازاریابی در اینستاگرام که با عمل به آنها به درآمد چند ده میلیونی می رسید!

پس در اولویت اول باید با مشتری جوری رفتار کنید که او با شما احساس راحتی و رابطه دوستانه داشته باشد .

و زمانی که خودتان را در جایگاه مشتری می گذارید و با کفش او قدم میزنید قطعا بتر می توانید نیاز های او را تشخیص دهید و در اولین فرصت آنها را برایش فراهم کنید

قدم سوم برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ  :به مشتریان خودتان آموزش رایگان ارائه بدهید

ارائه خدمات عالی اما رایگان این روزها یکی از اساسی ترین بخش های بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتنیگ است . مشتری ها معمولا نسبت به پرداخت پول و خرید سخت هستند اما اگر فایلی یا آموزشی به صورت رایگان در اختیار آنها گذاشته شود قطعا راحت تر آن را مصرف میکنند .

پس حتما برای موفقیت در دیجیتال مارکتنیگ برای تولید محتواهای آموزشی وقت بیشتری بگذارید . مهم هم نیست که در چه صنعتی در حال حاض مشغول به کسب و کار هستید .

بخوانید :
چرا بازاریابی محتوا برای کسب وکارتان مهم است؟

7 توصیه از فوق ستاره های فروش در دنیا، برای شما که می خواهید قهرمان دنیای بازاریابی و فروش شوید

برای همه کسب و کارها می توان فایل های آموزشی رایگان تولید کرد و مقالات رایگان در قسمت وبلاگ قرار داد . مثلا اگر کسب و کار شما خرید و فروش خودرو است به راحتی می توانید برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ فایل های آموزشی نحوه شستشو و کارواش ماشین یا نحوه انتخاب مدل های مختلف ماشین یا آپشن های مختلفی که هر کدام از مدل ماشین های مختلف دارند یا … آموزش های کاربردی تولید کنید و در سایت تان بگذارید .

آموزش در دیجیتال مارکتینگ

آموزش در دیجیتال مارکتینگ

قدم چهارم برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ  :کشف کنید چه چیزی برای مشتریان تان مهم است

از مشتریان خودتان هر چند وقت یکبار سوال بپرسید و نظر سنجی کنید و به روش های مختلف مشتری را ترغیب کنید که در این نظر سنجی ها شرکت کند .مثلا بپرسید آیا حاضر هستند برای کیفیت بهتر هزینه بیشتری پرداخت کنند ؟ آیا از وضعیت فعلی و خدمات فعلی شما راضی هستند ؟ و… خلاصه هر چیزی که برای آنها اهمیت دارند و دوست دارند در کسب و کار شما آن را ببینید را پیدا کنید .

راهنمای مهندسی کسب و کار اینترنتی

دقیقا مطابق سلیقه مشتریان تان پیش بروید تا بتوانید دقیقا نیازهای منحصر به فرد آنها را برآورده کنید . خصوصا اینکه اگر بخواهید تعداد مشتریان وفادار خودتان را به کمک دیجیتال مارکتینگ بیشتر کنید باید سوال پرسیدن و پیدا کردن نیاز ها و خواسته های مشتریان را به خوبی بلد باشید .

نظرات مشتریان در دیجیتال مارکتینگ

نظرات مشتریان در دیجیتال مارکتینگ

قدم پنجم برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ  : اعتمادسازی در مشتریان برای افزایش وفاداری

مشخصا در بین مشتریانی که از ما خرید میکنند یا مشتریان بالقوه ای که هنوز از ما خرید نکرده اند ایجاد حس اعتماد می تواند باعث شود یک قدم بیشتر بردارند . یعنی مشتری به مشتری وفادار و مشتری بالقوه به مشتری ای که دست در جیبش می کند و پول پرداخت میکند تبدیل شود. برای اعتماد سازی مشتریان در دیجیتال مارکتینگ روش های مختلفی وجود دارد . مثلا یکی از روش استفاده از Testimonials یا توصیه مشتریان دیگر است .

این روزها همه ما وقتی می خواهیم محصولی را بخریم یا از خدماتی استفاده کنیم اولین چیزی که به ذهن مان می رسد این است که بررسی کنیم ببینم بقیه افرادی که از این محصول یا خدمات استفاده کرده اند درباره این محصول و خدمات چه نظری دارند و آیا راضی هستند یا نه .

مشتریان برای اینکه دست در جیب شان بکنند و خرید کنند نیاز به یک تلنگر دارند و یکی از تلنگرها می تواند همین نظر مشتریان دیگر در مورد محصول یا خدمات شما باشد هر چه قدر این دیدگاه ها واقعی تر و باور پذیر تر باشد شما در دیجیتال مارکتینگ موفق تر می شوید . پس بهتر است حتما از نام واقعی عکس و یا حتی صدای مشتریان راضی استفاده کنید تا برای مخاطبان تان تان باور پذیر تر باشد.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط