چگونه به کمک استوری ‌های اینستاگرام مخاطب جذب کنیم ؟ ( راهنمای مرحله به مرحله)

چگونه به کمک استوری های اینستاگرام سرنخ تولید کنیم؟

چگونه به کمک استوری ‌های اینستاگرام مخاطب جذب کنیم ؟ این یکی از سوالات مهمی است که بازاریابان و کاربران این حوزه همیشه به آن فکر می کنند.

این روزها به هر طرفی که نگاه کنید فردی را گوشی به دست می بینید. تنوع گوشی های هوشمند و امکانات متعددی که در این گوشی ها وجود دارد باعث شده است همه افراد از پیر و جوان گرفته تا کودکان کم سن و سال به فکر استفاده از این فناوری ها باشند و مدام گوشی خود را چک کنند.

ظهور شبکه های اجتماعی مختلف به افراد کمک کرد ارتباط سریع تر و راحت تری با همدیگر برقرار کنند( هر چند معایبی هم در پی داشت). اگر نگاهی به دور و برتان بیندازید  کمتر کسی را پیدا می کنید که عضو این شبکه های اجتماعی نباشد.

در این میان اینستاگرام یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین شبکه های اجتماعی است که طرفداران زیادی دارد و در کشور ما هم طرفداران خاص خود را دارد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که  مدام اینستاگرام و استوری‌ های آن را چک می کنید باید در این مقاله همراه ما باشید.

استفاده از پلتفرم اینستاگرام تنها به ارسال تصویر و ویدئوی شخصی ختم نمی شود. شما به عنوان صاحب کسب وکار اینترنتی( یا حتی فیزیکی) می توانید از استوری های اینستاگرام برای تولید سرنخ فروش استفاده کنید.

اگر نگاهی به آمار و ارقام های موجود بیندازید متوجه می شوید دلایل زیادی برای استفاده از اینستاگرام برای تولید سرنخ وجود دارد. مثلا به آمارهای زیر توجه کنید:

 

 • 80 درصد از کاربران اینستاگرامی حداقل یکی از کسب وکارهای مورد علاقه شان را در این پلتفرم دنبال می کنند.
 • 75 درصد از کاربران اینستاگرام بعد از دیدن یک پست فعالیتی را انجام می دهند.
 • 72 درصد از افراد بیان کرده اند که خریدهای مرتبط با لباس یا دنیای فشن را از اینستاگرام انجام می دهند( قابل توجه کسانی که در این حوزه ها فعالیت دارند)
 • 60 درصد از کاربران اطلاعات لازم در مورد محصول یا خدماتی را از اینستاگرام به دست می آورند.
 • اینستاگرام بیش از 800 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد

 

حتی قابلیت های جداگانه اینستاگرام مثل استوری های اینستاگرام می تواند در طول روز بیش از 300 میلیون کاربر را به فعالیت وا دارد. بله درست شنیدید. 300 میلیون ! این عددِ کمی نیست که بتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد.

حتما با شنیدن این عدد برق از چشمانتان پرید. بله شما هم می توانید به راحتی از استوری های اینستاگرام برای جذب سرنخ استفاده کنید و در نهایت آن ها را به فروش و مشتری وفادار تبدیل نمایید.

بخوانید :
زمان بندی پست های اینستاگرام چگونه انجام می شود؟

خوب حالا یک سوال مهم به ذهن خطور می کند. برای رسیدن به این هدف باید فالورها را جذب کنید و در فرآیند تصمیم گیری شان اثر داشته باشید اما چگونه؟

اگر هیجان زده اید و می خواهید پاسخ این سوال مهم را بیابید  ادامه مطلب را با دقت تمام بخوانید.

 چگونه به کمک استوری های اینستاگرام،سرنخ ایجاد کنیم؟

 1. به استوری های خود شخصیت بدهید:

استوری های اینستاگرام

استوری های اینستاگرام

یکی از بزرگ ترین مزیت هایی که استوری های اینستاگرام دارد این است که می توان آن را بر اساس هویت برند، شخصی سازی و سفارشی سازی کرد. شما باید جلوه انسانی به استوری های خود ببخشید چون مخاطبان هدف دوست دارند جنبه انسانی برندتان را مشاهده کنند.

مخاطبانی که در اینستاگرام فعالیت می کنند به دنبال  تجربه هستند و محتوای آموزنده شاید زیاد به دردشان نخورد. برای اینکه بتوانید روح و جان تازه ای به استوری های اینستاگرام خود اضافه کنید، می توانید از استیکرها و موسیقی های جذاب در این قابلیت استفاده کنید.

کارمندان خود را به مخاطب تان معرفی کنید و به آن ها اجازه دهید احساس کنند بخشی از شرکت تان هستند.

آموزش استوری اینستاگرام : داستان گویی 24 ساعته!

 

 1. به صورت منظم محتوای محبوب تولید کنید:

 

انسان ها برده عادتهای خود هستند. زمانی که ما از چیزی خوشمان می آید دوست داریم آن را بارها و بارها تماشا کنیم.  مثلا همه ما دوست داریم یکی از نمایش ها یا فیلم های تلویزیونی محبوب مان را دوباره ببینیم.

همین قانون در حوزه استوری های اینستاگرام نیز صادق است. ببینید مخاطبان شما چه نوع محتوایی را بیشتر دوست دارند و از همان به صورت منظم استفاده کنید.

 1. پست های هدف دار به اشتراک بگذارید:

پست های اینستاگرام

اگر به دنبال اینگیجمنت، تولید سرنخ و فروش بیشتر از طریق استوری های اینستاگرام هستید باید موارد زیر را بیشتر مدنظر داشته باشید:

 

 • استراتژی برای ارسال پست ها داشته باشید که با برندتان همخوانی دارد
 • به جای اینکه همیشه از هشتگ های محبوب استفاده کنید هشتگ های مرتبط با برند را به کار ببرید.
 • از تگ های مرتبط با موقعیت جغرافیایی استفاده کنید تا تعامل کاربران را بیشتر نمایید
 • همیشه از call to action( دکمه فراخوان اقدام به عمل) را به پست های خود بیفزایید.
 1. از کپشن های خود به عنوان CTA استفاده کنید:

همانطور که در قسمت بالا هم گفتیم شما باید از call to action برای جذب کاربران و هدایت آن ها به سمت انجام یک فعالیت خاص استفاده کنید. برخلاف سایر پلتفرمهای اجتماعی، به هنگام استفاده از این گزینه در اینستاگرام محتاط باشید.

بخوانید :
چگونه برای سال جدید، استراتژی درستی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنیم؟

کاربران اینستاگرام دوست دارند در همین پلتفرم بمانند و علاقه ای به هدایت شدن به سایت ها و پلتفرم های دیگر ندارند. اما شما باید آن ها را به سایت تان هدایت کنید. خوب چگونه؟ با ترکیب درست call to action ها.

اینستاگرام به شما اجازه می دهد محتوای بیشتری را به کپشن های خود اضافه کنید. پس باید این دکمه را به طور کاملا هوشمندانه( طوری که هیچ کس متوجه نشود) در کپشن ها بگنجانید.

 1. در استوری های اینستاگرام به رهبر فکری تبدیل شوید:

استوری های اینستاگرام بعد از 24 ساعت منقضی می شوند. همین امر باعث شده چنین قابلیتی یک انتخاب ایده آل برای ارائه محتوای مرتبط باشد و شما را به رهبر فکری تبدیل کند.

زمانی که محتوای عالی که عمر کوتاهی دارد ارائه می کنید مخاطبان شما آن را یک فرصت طلایی می شناسند و برای دیدنش هیجان زده هستند.

پس سعی کنید برخی از اطلاعات و حرف های مهم تان را در استوری های اینستاگرام بزنید.

 1. از ویدئوها هم استفاده کنید:

ویدئوهای اینستاگرام

بر اساس تحقیقات انجام شده شما باید از ویدئوها به طور گسترده در اینستاگرام استفاده کنید چون 64 درصد مشتریان بعد از تماشای ویدئوی مربوط به محصولات و خدمات به خرید آن روی می آورند.

همچنین ایجاد تعامل به کمک ویدئوها بسیار اسان است.

 1. برای استوری های اینستاگرام، قیف فروش منحصر به فرد ایجاد کنید:

همه کاربران اینستاگرامی مثل هم نیستند . هر کدام به مرحله خاصی از سفر مشتری تعلق دارند. پس برای هر مرحله از قیف فروش یک محتوا و استوری خاص و منحصر به فرد داشته باشید.

 1. فید اینستاگرامی قابل کلیک ایجاد کنید:

بازاریابی در رسانه های اجتماعی به یک موضوع داغ در دنیای دیجیتال امروزی تبدیل شده است. اگر به دنبال جذب سرنخ از طریق اینستاگرام هستید باید فید قابل کلیکی برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

 1. ارزشی برای مخاطبان ایجاد کنید:

خوب این نکته ارزشمند از 8 موردی است که در بالا به آن اشاره کردیم. کسب وکارها باید به دنبال ایجاد ارزش برای مشتریان خود باشند. همین امر باعث می شود کاربران اینستاگرام به طور خودکار به بازدیدکننده و فالور تبدیل شوند و در نهایت به سرنخ های ارزشمندی تبدیل گردند.

در ابتدا برای هر مرحله از سفر مشتری در اینستاگرام یک استراتژی ایجاد کنید. پشت هر مطلبی که ارسال می کنید هدفی پنهان نمایید.  جنبه انسانی را به پست های خود اضافه کنید و خود را به عنوان یک رهبر فکری به مخاطبان بشناسانید.

 

در نهایت چیزی که به دست می آورید جذب سرنخ از طریق استوری های اینستاگرام است.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط