چگونه استراتژی موثری برای بازاریابی اینستاگرام ایجاد کنیم؟

این روزها همه ما به نحوی با دنیای رسانه های اجتماعی درگیر هستیم. برخی‌مان از این  فضا برای نشان دادن تصاویر و اطلاعات شخصی استفاده می کنیم و برخی‌ نیز از آن برای برقراری ارتباط با مشتریان خود بهره می‌بریم . اینستاگرام به عنوان محبوب ترین رسانه اجتماعی از این قافله عقب نمانده و طرفداران خاص خود را دارد.

با افزایش محبوبیت محتوای بصری و ویدئویی، انتظار می‌رود محبوبیت اینستاگرام هم افزایش پیدا کند. به همین خاطر برندهای متعدد در حال بررسی استراتژی های بازاریابی برای رشد کسب وکارشان هستند.

تصاویر ویدئویی، تصاویر و گیف‌ها می‌توانند نرخ تبدیل بسیار بالایی داشته باشند و به همین خاطر است که اینستاگرام به یک شبکه اجتماعی مهم تبدیل شده و توانسته افراد را از طریق عناصر بصری مختلف به هم مرتبط کند.

این دوران برای بازاریابان و برندها نیز یک دوران تایید شده برای فعالیت در رسانه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام است. اگر افراد بتوانند استراتژی موثری برای بازاریابی در اینستاگرام داشته باشند قادر خواهند بود از مزایای آن به خوبی بهره ببرند.

این شبکه اجتماعی نه تنها به شما اجازه می‌دهد با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید بلکه مسیر را برای شناخته شدن برندتان  هموار می‌سازد و باعث تشکیل طیف وسیعی از مخاطبان وفادار می‌گردد.

اگر هنوز با این صحبت‌ها قانع نشده‌اید بهتر است نگاهی به آمار و ارقام‌های زیر بیندازید تا به قدرت درونی اینستاگرام پی ببرید:

 • تا سال 2017، تقریبا 70.7 درصد از کل کسب وکارها در ایالت متحده آمریکا در اینستاگرام فعالیت خود را آغاز کرده اند. این عدد تقریبا دو برابر عدد سال 2016 است و  در آینده نیز رشد خواهد داشت. در کشور ما نیز چنین رشد چشمگیری به خوبس مشهود است.
 • بر اساس تحقیقات انجام شده، 65 درصد پست‌های برتر در اینستاگرام مربوط به محصولات برندها بوده است.
 • از میان 10 هشتگ محبوب در اینستاگرام، 7 مورد هشتگ مربوط به برندهاست. هشتگ‌ها به کاربران رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کنند محتوای خود را سازماندهی و طبقه بندی کنند و در عین حال کمپین‌های بازاریابی موفقی راه اندازی نمایند.

خوب حالا که قدرت اینستاگرام و بازاریابی در آن را درک کردیم می‌توانیم به سراغ ایجاد استراتژی برای آن برویم و ببینیم چگونه می‌توانیم از این گزینه برای رشد کسب وکارمان استفاده کنیم.

 چگونه استراتژی موثری برای بازاریابی اینستاگرام ایجاد کنیم؟

استراتژی بازاریابی اینستاگرام

برای اینکه بتوانیم استراتژی خوب و کارآمدی برای فعالیت‌های بازاریابی در اینستاگرام داشته باشیم، باید مراحل زیر را به دقت مورد بررسی قرار دهیم.

 1. پروفایل ترغیب کننده ای در اینستاگرام ایجاد کنید:

اولین گام برای نشان دادن حضورتان در رسانه‌های اجتماعی، ایجاد یک پروفایل زیبا و ترغیب کننده است . پروفایل کسب وکار شما در اینستاگرام باید متمایز از اکانت شخصی تان باشد.  مراحل زیر به شما کمک می‌کنند یک پرئفایل ترغیب کننده در اینستاگرام ایجاد کنید و به کمک آن حضورتان در دنیای آنلاین را بهبود ببخشید.

یک بیوی جذاب بنویسید:

بیشتر متخصصان بر این باورند که بیوی پروفایل تجاری شما در اینستاگرام باید به گونه ای باشد که در حین نشان دادن شخصیت شرکت، کاربر را به انجام عملی ترغیب سازد. بیویی که برای شرکت تان می‌نویسید باید به اندازه کافی جذاب و آموزنده باشد. به کمک جملات فالورها را به دام بیندازید و آن ها را ترغیب کنید اکانت تان را به فهرست فالورهایشان بیفزایند. هر گونه جزییاتی که مربوط به کسب وکارتان است را به دقت فراهم آورید. این جزییات باید برای جامعه اینستاگرام  و کسانی که مخاطب هدفتان هستند هم جذابیت کافی داشته باشد.

بخوانید :
راه های کسب درآمد از طریق اینترنت (4 روش واقعی)

 به سایت خود لینک دهید:

بیوی اینستاگرام بهترین مکان برای قرار دادن لینک های قابل کلیک در اینستاگرام است. پس از این فضا بیشترین استفاده را ببرید. سعی کنید درست زیر بخش توضیحات سایت، لینکی به سایت تان قرار دهید. قرار دادن لینک سایت برای ایجاد استراتژی بازاریابی اینستاگرام ضروری است. مطمئن شوید URL شما قابل خواندن است و از کاراکترهای تصادفی در آن استفاده نشده است.

 

 1. فید زیبایی برای اینستاگرام ایجاد کنید:

تصاویر محصولات می‌توانند بهترین گزینه برای افزایش فروش در دنیای آنلاین باشند. زمانی که مشتری تصمیم می‌گیرد محصولی را به صورت آنلاین خریداری کند اولین چیزی که نظرش را جلب می‌کند تصاویر آن است.  پلتفرم بصری اینستاگرام هم می‌تواند این قابلیت را بیشتر از هر چیزی به رخ بکشد.

از آنجایی که بیش از 67 درصد  کل مشتریان قبل از تصمیم گیری برای خرید به دقت تصاویر محصول را بررسی می‌کنند، باید اولویت خاصی به این بخش داده شود.

زمانی که می‌خواهید محصولات خودتان را در معرض دید مخاطبان قرار دهید جنبه زیبایی ماجرا را فراموش نکنید. تا جایی که می‌توانید از تصاویر زیبا و جذاب برای پر کردن فید خود استفاده نمایید.

اهمیت هویت برند:

در چنین شرایطی باید بتوانید هویت برندتان را درک کنید. اکثریت قریب به اتفاق فیدهای اینستاگرامی و زیبایی آن‌ها بر اساس هویت برند تشکیل می‌شود. تُن و شخصیت برندتان را در فیدها هم بگنجانید. ارزش برند را به تصاویرتان اضافه کنید و بر روی تن برندتان کار کنید.

 

بر روی بازار هدف تمرکز کنید:

بعد از اینکه هویت برند را شناسایی کردید به سراغ بازار و مخاطبان هدف بروید. باید بدانید که فیدهای اینستاگرام اولین و اصلی ترین مکان برای برقراری ارتباط با مشتریان است. ببینید چه جنبه ای از محصولات یا خدمات شما برای کاربران جذاب است.

همین جنبه را در فیدتان به نمایش بگذارید.

 

همیشه ثابت قدم و پایدار باشید:

کسب وکارتان تنها زمانی به یک هویت خوب دست پیدا خواهد کرد که در مسیرتان ثابت قدم باشید. مطمئن شوید تصویر پروفایل اینستاگرام یکسان و ثابت است.

 

 بر روی استراتژی رقبای خود تحقیق کنید:

شما می‌توانید از کارها و فعالیت‌های رقبایتان در اینستاگرام به نفع خود استفاده کنید. آیا آن‌ها محتوای تولید شده توسط کاربران را برای محصولات و خدماتشان مورد استفاده قرار می‌دهند؟ آن‌ها از چه نوع محتوایی بر روی اینستاگرام بهره می‌برند؟ چند وقت به چند وقت مطلب منتشر می‌کنند؟ استراتژیشان برای تولید هشتگ چیست؟ استراتژی بازاریابی اینستاگرام شان چه چیزی است؟

 1. از کپشن‌های خلاقانه برای استراتژی بازاریابی اینستاگرام استفاده کنید:

کپشن‌های تازه و خلاقانه در اینستاگرام به جذب مشتریان کمک می‌کند اما استفاده از آن همیشه هم ساده نیست. برای اینکه کپشن عالی برای پست‌های خود بنویسید نکات زیر را همیشه به خاطر داشته باشید:

زمان اختصاصی داشته باشید:

بیشتر کاربران زمانی که یک عکس از خودشان یا فعالیت‌هایشان می‌گیرند خیلی سریع آن را در اینستاگرام خود به اشتراک می‌گذارند. اما شما به عنوان یک کسب وکار نباید عجله کنید. به جای عجله کردن زمانی برای بررسی کپشن‌ها اختصاص دهید و از آن برای نشان دادن برند و جلب توجه مخاطبان استفاده نمایید.

بخوانید :
چگونه استفاده مناسب از لینکدین Linkedin می تواند کسب و کار شما را متحول کند؟

همیشه کپشن کوتاه بهتر است:

به جای اینکه بدون دلیل کپشن را طولانی کنید و کشش بدهید، ان را کوتاه اما جذاب بنویسید. فراموش نکنید که کاربران شما قبل از دیدن تصویر چند ثانیه روی کپشن تمرکز می‌کنند. پس به فکر متن با کیفیت و با ارزشی باشید. خشک برخورد نکنید.

 1. از هشتگ‌های استراتژیک استفاده کنید:

هشتگ‌ها در اینستاگرام به کاربران کمک می‌کنند محتوای مورد نیازیشان را بیابند. پس باید از این گزینه به صورت استراتژیک استفاده کنید تا کاربران بیشتری پست‌های شما را در طول جستجوهایشان بیابند. برای اینکه بیشترین استفاده را از هشتگ‌ها ببرید به موارد زیر خوب توجه کنید:

 • در هر پست بیشتر از 5 الی 7 هشتگ به کار نبرید
 • به دنبال هشتگ‌هایی باشید که به طور مکرر مورد جستجو قرار می‌گیرند.
 • از هشتگ‌هایی که به کاربران شما مرتبط هستند استفاده کنید
 • اگر می‌خواهید کمپین خاصی راه اندازی کنید از هشتگ‌های برند خود استفاده نمایید
 • اگر دوست دارید برندتان در یک ناحیه محلی دیده شود از هشتگ‌های موقعیتی و مکانی استفاده کنید.
 1. استوری‌های عالی برای اینستاگرام ایجاد کنید:

استوری‌ها محبوب ترین قابلیت در اینستاگرام هستند. اگر بتوانید از طریق همین قابلیت زبان گویای هویت برندتان باشید قادر خواهید بود به راحتی با احساسات کاربران ارتباط برقرار کنید و روح و جان تازه‌ای به اکانت  اینستاگرام تان بیفزایید.

چگونه به کمک استوری ‌های اینستاگرام مخاطب جذب کنیم ؟ ( راهنمای مرحله به مرحله)

استوری‌هایی که شما در اکانت خود به نمایش می‌گذارید می‌تواند به وفاداری به برند منجر شود. در این شبکه اجتماعی می‌توانید بهترین گزینه‌ها را برای داستان سرایی و ایجاد وفاداری پیدا کنید.

با اینحال تولید محتوای تصادفی و غیر مرتبط هیچ دستاوردی به جز سردرگمی کاربران نخواهد داشت. پس سعی کنید در استراتژی بازاریابی اینستاگرام استوری‌ها را بیشتر مدنظر قرار دهید.

 

 1. یک جامعه تعاملی برای خود ایجاد کنید:

همانطور که می‌دانید فیدهای اینستاگرام به سرعت تغییر می‌کند و شانس دیده شدن محتوای شما هم ممکن است کاهش یابد. تنها کاری که می‌توانید برای دیده شدن پست‌ها انجام دهید اضافه کردن هشتگ مناسب به آن‌هاست.

واقعیت این است که هشتگ‌ها نقش بسیار مهمی در متفاوت نشان دادن کسب وکار شما دارند و باعث می‌شوند پست‌هایتان در اینستاگرام قابل شناسایی باشد. علاوه بر اینکار، می‌توانید از سفیران خود بخواهید محصولات و خدمات شما را در فیدهایشان به نمایش بگذارند. ایجاد گروهی از سفیران وفادار به برند، باعث انتشار محتوای شما و رسیدن به مخاطبان بیشتری می‌شود.

از آنجایی که 78 درصد کل مشتریان محصولات و خدمات را بر اساس شبکه اجتماعی برند خریداری می‌کنند، وجود طرفداران بیشتر به جلب اعتماد آن‌ها کمک می‌کند.

یک روش دیگر هم برای رشد جامعه‌ای از طرفداران در اینستاگرام وجود دارد. برای اینکار کافیست تصاویر تگ شده فالورها را در پروفایل خود به اشتراک بگذارید.

سخن نهایی:

همیشه خلاق باشید. شک نکنید که همیشه راه‌های جدیدتری هم برای جلب مخاطب وجود داردو الگوریتم فیدخبری همه رسانه‌های اجتماعی هر نیم ساعت یکبار تغییر می‌کند. پس باید سخت کار کنید تا بتوانید جمع ارزشمندی از مخاطبان را کنار خود داشته باشید.

از تجربه کردن نهراسید و سعی کنید به کمک نکاتی که در این مقاله بیان کردیم استراتژی موثری برای بازاریابی اینستاگرام ایجاد کنید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط