تست A/B چیست و چگونه آن را اجرا کنیم؟

هنگامی که بازاریابان یک صفحه فرود ایجاد می‌کنند، متنی را برای ایمیل خود می نویسند یا یک دکمه call to action طراحی می کنند، ممکن است دوست داشته باشند تعداد افرادی که روی این موارد کلیک می کنند را حدس بزنند و بدانند چند نفر از این افراد به مشتری تبدیل شده اند.

در این شرایط استفاده از تست A/B( روش A/B) می تواند بسیار ارزشمند باشد زیرا مخاطبانِ  مختلف رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند. چیزی که برای یک شرکت کارساز و موثر است به احتمال زیاد برای شرکت دیگر مفید فایده نخواهد بود.

در حقیقت  متخصصان نرخ تبدیل از گفتن واژه بهترین تمرینات واهمه دارند چون معتقدند اصلا چنین چیزی وجود ندارد.  به خاطر داشته باشید که اگر این تست به درستی انجام نشود می تواند پیچیده باشد و حدسیات نادرستی در اختیارتان قرار دهد.

 تست A/B چیست؟

تست A/B

تست A/B یکی از آزمون های بازاریابی است که در آن کاربران و مخاطبان تقسیم بندی می شوند تا عملکرد کمپین ها شناسایی گردد و کمپینی که عملکرد بهتری داشته تعیین شود. به عبارت دیگر  شما می توانید نسخه A یک محتوای بازاریابی را به نیمی از مخاطبان و نسخه B را به نیمی دیگر نشان دهید و عملکرد هر کدام را بسنجید.

مزایای تست A/B چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که این آزمون مزایای بسیار زیادی برای کسب وکارها دارد به شرطی که به درستی اجرا شود. زمانی که بازاریابان شروع به استفاده از این تست می کنند اهداف مختلفی در سر دارند. برخی از این اهداف عبارت است از :

  • افزایش ترافیک سایت: تست و بررسی پست های وبلاگی مختلف یا عناوین مختلف برای صفحات سایت می تواند تعداد افرادی که بر روی آن لینک یا عنوان کلیک کرده اند را تغییر دهد. به کمک این تست می توان گزینه هایی که عملکرد بهتری دارند را شناسایی نمود و بر اساس آن ترافیک سایت را بیشتر کرد.
  • افزایش نرخ تبدیل سایت:  تست و ازمون موقعیت ها، رنگ‌ها یا حتی انکرتکست‌هایی که بر روی CTA ها قرار می‌گیرد می‌تواند تعداد کلیک بر روی این موارد را تغییر دهد. همین امر باعث افزایش تعداد افرادی می‌شود که فرمی را روی سایت پر می‌کنند، اطلاعات تماس شان را در اختیار شما قرار می‌دهند یا به سرنخ تبدیل می‌شوند.
  • کاهش بونس ریت سایت: اگر کاربران سایت به سرعت بعد از بازدید سایت، آن را ترک می‌کنند، باید به فکر چاره باشید. به کمک تست A/B می‌توانید عملکرد پست‌های وبلاگی، فونت‌ها، تصاویر شاخص و سایر موارد را بررسی کنید و بونس ریت تان را کمتر نمایید.
  • کاهش ترک کارت خرید:  کسب وکارهای اینترنتی بیش از 40 تا 75 درصد شاهد ترک کارت خرید از طرف مشتریان هستند. در چنین شرایطی تست و بررسی تصاویر محصولات مختلف، طراحی کارت خرید و حتی جایی که هزینه های حمل و نقل نمایش داده می‌شوند به کاهش این موضوع کمک می‌کند.

خوب حالا که مزایای استفاده از این تست را با هم مرور کردیم می‌توانیم چک لیستی برای راه اندازی، اجرا و سنجش آن ارائه نماییم.

 چگونه تست A/B را انجام دهیم؟

 

یک متغیر برای تست کردن انتخاب کنید:

زمانی که تصمیم گرفتید صفحات و ایمیل‌هایتان را بهینه سازی کنید ممکن است متغیرهای مختلفی برای تست کردن داشته باشید. اما برای اینکه موثر بودن یک تغییر را ارزیابی کنید باید متغیرها را طبقه بندی نمایید و عملکرد هر کدام را به صورت جداگانه بسنجید.

بخوانید :
روش تغییر تم تلگرام موبایل و تم تلگرام دسکتاپ

شما می‌توانید بیش از یک متغیر برای یک صفحه یا ایمیل داشته باشید اما باید مطمئن شوید همه آن‌ها را در بازه زمانی واحدی مورد ارزیابی قرار می‌دهید.  عناصر مختلفی که در منابع بازاریابی تان را بررسی کنید و ببینید چه متغیرهایی برای این‌ها وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که حتی یک تغییر کوچک همچون تغییر در تصویر ایمیل یا تغییر متن دکمه call to action می تواند به بهبودهای قابل توجهی منجر شود.

 اهداف خود را شناسایی کنید:

اگرچه شما معیارهای متعددی برای هر تست A/B خواهید داشت اما انتخاب یک معیار اصلی که باید بر روی آن تمرکز کنید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

یک کنترل و چالشگر ایجاد کنید:

حالا شما متغیرهای وابسته و مستقل تان را تعیین کرده اید. از این اطلاعات برای راه اندازی و تنظیم نسخه بدون تغییر چیزی که می خواهید تست کنید بهره ببرید. به این نسخه کنترل کننده هم می‌گویند.

به عنوان مثال اگر در حال تست و بررسی صفحات وب تان هستید، این کنترل کننده صفحه وب بدون تغییری است که در حال حاضر بر روی سایت تان دارید. اگر می‌خواهید صفحه فرود را تست کنید این کنترل کننده طراحی و متن صفحه فرودی خواهد بود که معمولا از آن استفاده می‌کنید.

از همین جا یک متغیر یا چالشگر هم باید ایجاد کنید. چالشگر ، رقیب یا مبارز همان چیزی است که می‌خواهید در برابر کنترل کننده تان بگذارید و این دو را در برابر هم تست کنید.

 

یعنی کنترل کننده و چالشگر دو رقیب هستند که باید عملکردشان نسبت به هم سنجیده شود.  مثلا اگر می‌خواهید بدانید قرار دادن نظرات مشتریان در صفحه فرود چه تاثیری بر روی نرخ تبدیل دارد، می توانید صفحه کنترل را بدون نظرات مشتریان راه اندازی کنید و در مقابل صفحه چالشگرتان را به همراه نظرات مشتریان تنظیم کنید.

 

چگونه نرخ تبدیل را بر روی دستگاه‌های موبایلی افزایش دهیم؟

 

 گروه نمونه را به طور مساوی و تصادفی تقسیم کنید:

 

برای تست‌هایی که در آن کنترل بیشتری روی مخاطب دارید( مثلا در ایمیل ها) باید کار بررسی را با دو یا چند مخاطبی که به طور مساوی تقسیم بندی شده اند انجام دهید تا نتایج بهتری به دست آورید. اینکه چطور می‌خواهید به چنین هدفی دست پیدا کنید به ابزارهایی که استفاده می‌کنید بستگی خواهد داشت.

 اندازه نمونه هایتان را تعیین کنید:

اینکه اندازه نمونه را چگونه تعیین می‌کنید هم به ابزار تست A/B بستگی دارد.

همچنین نوع تست نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر تستی را بر روی ایمیل انجام می‌دهید به احتمال زیاد دوست دارید تست تان را به بخش کوچکی از فهرست‌هایتان ارسال کنید تا نتایج آماری را بهتر مورد بررسی قرار دهید.

اگر چیزی را مورد تست قرار می دهید که مخاطب محدودی ندارد( مثل صفحات وب) مدت زمان اجرای این ازمون بر روی اندازه نمونه تاثیر خواهد گذاشت. در این شرایط تست باید به  اندازه طولانی اجرا شود تا بتواند نتایج کافی به دست آورد.

 

مطمئن شوید که در بازه زمانی مشخص برای هر کمپین یک تست را اجرا می کنید:

بخوانید :
بررسی نحوه بلاک Block و آنبلاک UnBlock کردن افراد در تلگرام

انجام تست A/B بر روی متغیرهای مختلف در یک کمپین واحد ممکن است نتایج پیچیده ای داشته باشد و تفسیر را برایتان دشوارتر سازد.

به عنوان مثال اگر می خواهید کمپین ایمیلی که فرد را به یک صفحه فرود هدایت می‌کند را تست کنید و در همین بازه زمانی بر روی آن صفحه از فرود هم ازمونی را انجام دهید با نتایج پیچیده ای مواجه خواهید شد. حالا از کجا باید بفهمید کدام یک از عناصر شما به تولید سرنخ منجر شده است؟

 از ابزارهای تست A/B استفاده کنید:

برای اینکه بتوانید بر روی سایت یا ایمیل خود این تست را انجام دهید به یک ابزار مناسب نیاز دارید. ابزارهای مختلفی برای اینکار در بازار وجود دارد که یکی از بهترین شان ابزار تست hubspot است.

 هر دو متغیر را به طور همزمان بررسی کنید:

زمانبندی درست و مناسب نقش مهمی در نتایج کمپین‌های بازاریابی ایفا می‌کند.  اگر شما نسخه A یک متغیر را همین ماه و نسخه B را ماه دیگر تست کنید از کجا می‌توانید بفهمید  تغییر عملکرد به خاطر کدام یک از ماه‌ها بوده است؟  به همین خاطر باید دو متغیر را به طور همزمان اجرا کنید.

 برای اینکه تست A/B نتایج مفیدی تولید کند به آن زمان بدهید:

باز هم باید مطمئن شوید تست تان زمان کافی برای جمع آوری داده‌های مدنظر را دارد. در غیر اینصورت نمی‌توانید از لحاظ آماری تفاوت‌های قبل از ازمون و بعد از آزمون را شناسایی کنید. اینکه چنین تستی چقدر باید طول بکشد به شرکت، نحوه اجرای تست بستگی دارد.

 از کاربران واقعی تان هم بازخورد بگیرید:

تست A/B برای جمع آوری و تفسیر داده‌های کمی بسیار مفید خواهد بود اما نمی‌تواند در درک اینکه چرا افراد کار خاصی انجام داده اند یا فعالیتی را بر فعالیت دیگر ترجیح داده اند مفید و موثر باشد.

زمانی که در حال اجرای این تست هستید چرا داده‌های کیفی را از مخاطبان واقعی دریافت نمی‌کنید؟  بهترین کار این است که یک نظرسنجی یا رای گیری راه اندازی کنید.

 بعد از تست A/B بر روی معیارهای هدفتان تمرکز کنید:

اگرچه ممکن است برای تست A/B معیارهای مختلفی تعیین کرده باشید اما بعد از ازمون باید بر روی اهداف و معیارهای اصلی تان تمرکز کنید. به عنوان مثال اگر دو متغیر از ایمیل را تست کردید و کسب سرنخ را به عنوان معیار اصلی تان انتخاب نمودید، دیگر به نرخ باز شدن ایمیل یا نرخ کلیک اهمیت ندهید( حداقل الان به فکر این معیارها نباشید).

بر اساس نتایج به دست آمده، عمل کنید:

اگر یک متغیر نسبت به متغیر از لحاظ آماری عملکرد بهتری داشت، شما برنده شده اید.

حالا در ابزارتان متغیری که عملکرد خوبی نداشته را غیر فعال کنید. اگر هیچ کدام از معیارها از لحاظ عملکردی بهتر از دیگری نبود، زیاد نگران نباشید. حداقلش این است که درس های زیادی یاد گرفته اید و می‌دانید که متغیر تست شده بر روی نتایج تاثیری نداشته است.  حالا باید به فکر یک تست دیگر باشید.

با اینکه تست A/B می‌تواند به صورت موردی بر روی نتایج اثر بگذارد اما شما می‌توانید از اطلاعات به دست آمده برای تست‌های دیگر هم استفاده کنید. پس همین امروز دست به کار شوید و خود را برای تست بعدی آماده کنید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط