سوشال

چگونه به کمک تجربه کاربری، نرخ تبدیل سایت را بهبود ببخشیم؟

این روزها هیچ  مدیر بازاریابی از سایتی که دارد راضی نیست.  اینکه شما بخواهید درآمدتان را افزایش دهید یا به فکر بهبود کارایی سایت تان باشید همیشه فرصت هایی برای بهینه سازی وجود دارد. هر روز فرصت های دیجیتال زیادی در اختیار کاربران قرار می گیرد. با وجود روش های زیادی که برای بهبود تعامل با کاربران وجود دارد بازاریابان نباید به موارد اندک قانع شوند.  اگر کاربرانی که وارد سایت شما می شوند دوره توجه اندکی داشته باشند، بهینه سازی های انجام شده هم بی تاثیر خواهد بود.  این روزها افراد مشغله های کاری خودشان را دارند. به همین خاطر وقتی با مشکلی مواجه می شوند به سرعت گوشی موبایل شان را از جیب در می آورند و شروع به جستجو می کنند. در چنین شرایطی تنها از سایت هایی بازدید می کنند که بتواند نیازشان را به سرعت بر آورده کند. همین امر باعث شده است نرخ تبدیل سایت ها به شدت کاهش پیدا کند. ایجاد تجربه کاربری خوب در سایت، می تواند بازدیدکننده را در سایت نگه دارد و او را به مشتری وفاداری تبدیل کند. در این پست از سوشال قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم به کمک تجربه کاربری، نرخ تبدیل سایت ها را افزایش دهیم.

 کاربرد سایت را راحت تر کنید و بهبود ببخشید:

خیلی از سایت ها زمانی که می خواهند نرخ تبدیل شان را بهبود ببخشند موضوع مهم کاربری یا کاربرد سایت را نادیده می گیرند. یکی از فاکتورهای کاربردی بودن سایت ناحیه انگشت شست است. ابزارهای زیادی در بازار وجود دارد که می تواند ناحیه ای که انگشت شست در دستگاه های موبایلی می تواند بر روی آن قرار گیرد را نشان دهد. گاهی از اوقات Call to action ها یا نقطه های تعاملی شما خارج از محدوده انگشت شست قرار می گیرد و همین امر نرخ تبدیل سایت را کاهش می دهد. به عنوان مثال اگر call to action شما در گوشه راست و بالای صفحه نمایش است، کاربر ممکن است به راحتی به آن دسترسی نداشته باشد.

اگر  کاربری روی گوشی همراهش سه برنامه و چهار تب باز داشته باشد و مجبور شود مدام بین آن ها رفت و آمد کند شاید دیگر نتواند خریدی که بر روی سایت شما رزرو کرده بود را تکمیل کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد نه تنها عناصر بالای خط تا توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند بلکه چشم کاربر قبل از اینکه به سمت راست برود به گوشه بالا و چپ صفحه نمایش می رود. این موضوع بدین معنی است که آیتم های قرار گرفته در گوشه چپ و بالای صفحه، باید جذاب و شفاف باشد. همین جزییات ساده می تواند تاثیر خیلی زیادی بر روی تجربه کاربری داشته باشد. همین امر نرخ تبدیل را بهتر می کند. به عنوان مثال سرعت سایت می تواند تجربه دیجیتال را بهبود ببخشد یا آن را به طور کلی نابود سازد. سرعت بارگذاری صفحات سایت شما چگونه است؟ کاربر چگونه می تواند بین صفحات گشت و گذار کند؟  چگونه می تواند روی چیزی کلیک نماید؟ از برنامه تک صفحه ای استفاده می کنید؟ جریان هدایت کاربران در سایت چگونه است؟ هر چقدر سرعت بارگذاری سایت کمتر باشد نرخ تبدیل هم به همان اندازه کاهش می یابد.

بخوانید :
راه های کسب درآمد از طریق اینترنت (4 روش واقعی)

چرا تجربه کاربری برای موفقیت بازاریابی دیجیتال ضروری است؟

محتوا و ساختار سایت را بهینه سازی کنید:

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده کاربردی بودن سایت، راحتی در ناوبری آن است. هر چقدر کاربران شما راحت تر بتوانند بر روی سایت تسلط پیدا کنند احتمال تبدیل شدنشان به مشتری هم بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال اگر کاربر B2B،  در فاز تحقیق است و وارد سایت شما شده است،  او باید بتواند در صفحه اصلی، اطلاعات کلیدی نسبت به سازمان تان بیابد. کاربر را مجبور نکنید برای یافتن اطلاعات مورد نیازش، همه جای سایت را بگردد و در نهایت هم دست خالی از سایت بیرون رود.  مطالعات موجود نشان می دهد انسان ها بر اساس احساسات شان تصمیم گیری می کنند.

از این موضوع در صفحات فرود استفاده کنید و به کمک طراحی سایت تان، پاسخ احساسی از کاربران دریافت نمایید. به خاطر داشته باشید که برای بهبود تجربه کاربری فقط ارائه اطلاعات مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد تمرکز و توجه بر روی نحوه ارائه این اطلاعات است. سلسله مراتب بصری سایت و محتوای خود را همیشه مدنظر داشته باشید. به خاطر داشته باشید که انسان ها با سایت شما تعامل نمی کنند. آن ها  ناخودآگاه دوست دارند با سایر انسان ها تعامل داشته باشند. اگر محتوایی به آن ها نشان دهید که برایشان جذاب نیست قطعا تمرکز و توجه شان را از دست خواهید داد. به سه سوالی که ممکن است در ذهن کاربر باشد پاسخ دهید: چرا من اینجا هستم؟ چرا باید اینکار را انجام دهم؟ چه کاری باید انجام دهم؟

قطعات مختلفی همچون قطعات یک پازل در کنار هم قرار می گیرند تا تجربه کاربری را بهبود ببخشند.

اگر می خواهید تجربه کاربری برای بازدیدکنندگان سایت فراهم کنید مراحل زیر را به خاطر بسپارید:

بخوانید :
9 ترفند افزایش فالوور در اینستاگرام از زبان افراد معروف در اینستاگرام

 ببینید کاربران تان به دنبال چه چیزی هستند:

نرخ تبدیل سایت

ببینید مشتریان تان چه چیزی را بیشتر دوست دارند و چه جنبه ای از سایت برایشان جذاب تر است. انواع مختلفی از ابزارها در بازار وجود دارد که می توان از آن برای تولید هیت مپ، ایجاد نظرسنجی و سایر موارد استفاده کرد. به عنوان مثال سایت Hotjar  یکی از سایت هایی است که به تولید هیت مپ ها کمک می کند. با تجزیه و تحلیل این اطلاعات می توانید بفهمید چه بخشی از سایت برای کاربران جذاب بوده و با چه بخشی بیشترین تعامل را داشته اند.

چگونه نرخ تبدیل را بر روی دستگاه‌های موبایلی افزایش دهیم؟

 فرآیند پرداخت را ساده تر کنید:

اگر شما هم  فروشگاه اینترنتی دارید و می خواهید نرخ تبدیل سایت تان را بیشتر کنید باید به دنبال بهبود فرآیند پرداخت باشید. این جنبه از تجربه کاربری، تاثیر زیادی بر روی عملکرد سایت تان خواهد داشت.  وقتی کاربر وارد قیف پرداخت می شود می تواند در آن بماند و به تکمیل خریدش بپردازد؟  هزینه های حمل و نقل، مالیان و سایر اطلاعاتی که کاربر قبل از تکمیل خرید باید بداند چقدر شفاف است؟ اگر فرآیند پرداخت زیاد تولید بکشد کاربر هم کارت خرید را رها می کند.

 از فایل های ویدئویی جذاب در سایت تان استفاده کنید:

خیلی از افراد هستند که علاقه ای به خواندن محتوا ندارند. این افراد عاشق گوش دادن به پادکست یا دیدن فایل های ویدئویی جذاب اند.

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم این روزها همه مشغله کاری خاص خودشان را دارند و دوره توجه افراد کمتر از آن چیزی است که ما فکرش را می کنیم. پس بهترین کار این است که حتی در مسیر  رفت و آمد کاربران هم در کنارشان باشید. به آن ها ویدئوهای جذاب و کوتاهی هدیه بدهید. مطالعات انجام شده نشان می دهد 79 درصد از مشتریان به جای خواندن محتوا ترجیح می دهند ویدئوی مربوط به محصولات یا خدمات را تماشا کنند.

این روزها مشتریان بیشتر از گذشته به اطلاعات آنلاین دسترسی دارند. به همین خاطر است که بهبود تجربه کاربری می تواند نرخ تبدیل را هم بهبود ببخشد. کاربردی بودن سایت و استفاده از محتوای با کیفیت ، فاکتورهای عالی در تجربه کاربری هستند اما فراموش نکنید که حتی گام های کوچک مثل بهینه سازی فرآیند پرداخت می تواند تاثیر بسیار عالی بر روی نرخ تبدیل داشته باشد. همه این مراحل به شما کمک می کند به کاربران بیشتری دسترسی پیدا کنید و آن ها را با سرعت بیشتری به مشتری تبدیل نمایید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *