چگونه استراتژی قدرتمندی برای بازاریابی درونگرا ایجاد کنیم؟

چند سال قبل اگر می خواستید بازاریابی کنید می توانستید به راحتی از استراتژی‌های بازاریابی Push بهره ببرید. اما با گذشت زمان همه چیز تغییر کرده  و اولویت‌های مشتریان نیز دستخوش این تغییرات شده است. مشتریانی که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند، قبل از خریدشان چرخی در اینترنت می‌زنند و قیمت‌ها و ویژگی کالاهای مختلف را با هم مقایسه می‌کنند. به همین خاطر است که این روزها بازاریابی درونگرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است.

حالا کسب وکارها باید اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان خود به دست آورند و بدانند برای رسیدن به آن‌ها چه کاری باید انجام دهند. شکی نیست که مشتریان امروزی به دنبال موارد زیر هستند:

 • دوست دارند در مورد مشکلاتشان مطلبی بخوانند و  نحوه برطرف کردن آن را بشناسند
 • با برندهایی کار می‌کنند که از قبل به آن‌ها اشنا هستند

این حوزه جدید در مورد بازاریابی شخصی سازی شده است و فراتر از بازاریابی رابطه ای عمل می کند. در چنین شرایطی باید به دنبال ایجاد ارتباط با مخاطبان هدف خود باشید و شانس فروشتان را افزایش دهید.

با تمرکز بر روی بازاریابی درونگرا قادر خواهید بود به چنین هدفی دست پیدا کنید.  این نوع بازاریابی نه تنها به شما کمک می‌کند بیشترین نفع را از تلاش‌های بازاریابی تان ببرید بلکه به شما اجازه می‌دهد خودتان را در میان رقبا متمایز کنید.

 بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا به معنای ایجاد ارزش در دنیای واقعی است و سعی می کند به افراد کمک کند کسب وکارشان را متفاوت تر از قبل نشان دهند. به عبارت دیگر بازاریابی درونگرا به معنای جذب افراد مناسب و ایجاد تاثیر مثبت بر روی آن‌هاست.

اولین و واضح ترین گام برای بازاریابی درونگرا، ایجاد محتوای مفیدی است که به جذب مخاطبان هدف کمک می‌کند. این افراد شامل مشتریان بالقوه ای که قرار است به مشتری تبدیل شوند هم می‌شود.

زمانی که این افراد به سمت سایت شما می‌ایند، انتظارات خیلی زیادی دارند. پس باید با ایجاد محتوای تعاملی به افراد اجازه دهید ارتباط بهتری با شما داشته باشند. زمانی که آن‌ها درگیر سایت شدند، می‌توانید به ارائه ارزش های بیشتر بپردازید و شگفت زده شان کنید.

بازاریابی درونگرا در مقایسه با بازاریابی برونگرا، مقیاس وسیع تری را پوشش می‌دهد. در این شرایط خودتان را مجبور نمی کنید توجه مخاطبان را به زور جلب نمایید. در عوض محتوای ارزشمندی ایجاد می‌کنید که به مشتریان و مخاطبان هدف  در درک مشکلات و حل آن‌ها کمک می‌کند.

به کمک بازاریابی درونگرا می‌توانید به طور مستمر به مزایای زیر دست پیدا کنید:

 • مشتریان بالقوه زیادی جذب کنید
 • اعتماد و اعتبار خود را بسازید
 • به بهبود فروش کمک کنید
 • به طور مستمر رشد کنید.

بازاریابی درونگرا چگونه کار می‌کند؟

استفاده از استراتژی های این نوع بازاریابی صرف نظر از اندازه، به همه کسب وکارها کمک خواهد کرد زیرا یک روش موثر و قابل اعتماد برای افزایش فروش و بهبود تجربیات افراد است. این نوع بازاریابی هم برای مشتریان و هم برای شما ارزشمند خواهد بود.

بخوانید :
کسب درآمد از تلگرام بعد از فیلترینگ

اما قبل از اینکه بخواهید استراتژی بازاریابی درونگرا را ایجاد کنید باید روش انجام این بازاریابی را بدانید. این نوع بازاریابی معمولا در 4 مرحله مختلف اجرا می شود:

 • جذب مشتری
 • تبدیل
 • بستن معامله
 • حفظ کردن مشتری و ایجاد اشتیاق برای برقراری ارتباط بیشتر

مرحله اول جذب مشتری:

جذب مشتری

بازاریابی برونگرا به شما اجازه می‌دهد هر فردی را صرف نظر از تمایلش برای برقراری ارتباط، هدف قرار دهید. این در حالیست که در بازاریابی درونگرا معمولا افرادی جذب سایت می‌شوند که واقعا می‌خواهند با شما کار کنند و خریدی انجام دهند. به کمک استراتژی قدرتمند بازاریابی درونگرا شما دیگر مجبور نیستید افراد را به صورت تصادفی هدف قرار دهید. در عوض می‌توانید بهترین و ایده آل ترین فرد را برای خود بیابید. در نهایت قادر خواهید بود پرسونای مناسبی برای کسب وکارتان ایجاد کنید که نشان دهنده مشتریان هدف و چالش‌های آن‌هاست.

مرحله دوم: تبدیل

خوب بعد از اینکه مشتری بالقوه تان را جذب کردید، می توانید به فکر تبدیل آن‌ها به یک مشتری وفادار باشید. به ازای محتوای ارزشمند همچون کتاب الکترونیکی یا مطالعه موردی، می‌توانید اطلاعات تماس افراد را کسب کنید. برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری، به دو ابزار نیاز خواهید داشت: call to action و صفحات فرود

چگونه نرخ تبدیل را بر روی دستگاه‌های موبایلی افزایش دهیم؟

 مرحله سوم: بستن معامله

گام بعدی در بازاریابی درونگرا ، استفاده از تکنیک‌هایی همچون اتوماسیون بازاریابی و پرورش سرنخ هاست. اینکار به شما کمک می‌کند سرنخ‌های جدید را به مشتریان بالقوه تبدیل کنید.

اینکار با آموزش دادن سرنخ‌ها و پرورش دادن آن‌ها در طول زمان میسر خواهد شد.

مرحله چهارم: حفظ مشتری و ایجاد اشتیاق برای برقراری ارتباط بیشتر

 

بازاریابی درونگرا چیزی بیشتر از بستن معامله است. این نوع بازاریابی به مشتریان شما اجازه می‌دهد همیشه کسب وکارتان را به یاد داشته باشند و برای خرید بیشتر به سراغتان بیایند. حالا می‌توانید از ابزارهای تایید شده مثل بازاریابی ایمیلی و بازاریابی رسانه اجتماعی برای تعامل بیشتر با مخاطبان خود استفاده کنید.

2 گام مهم برای برنامه ریزی یک استراتژی قدرتمند در حوزه بازاریابی درونگرا:

اگر می‌خواهید یک استراتژی قدرتمند برای بازاریابی تان ایجاد کنید باید برنامه منظم و موثری برای اینکار داشته باشید. استفاده از برنامه ریزی مناسب به شما کمک می‌کند اهداف درستی تنظیم کنید و فرایند پیشرفت کارتان را بسنجید. برای اینکار دو گام پیش رو خواهید داشت.

گام اول: تنظیم اهداف SMART

برای اینکه بازاریابی درونگرای شما به طور موثر کار کند به سنجش منظم موفقیت‌هایتان نیاز دارید.  این موضوع مگر با تنظیم اهداف مناسب و پیگیری آن‌ها محقق نخواهد شد.

باید معیارهای مستحکمی برای خود داشته باشید و تلاش کنید این معیارها را در طول کار بسنجید.

بخوانید :
چگونه استفاده مناسب از لینکدین Linkedin می تواند کسب و کار شما را متحول کند؟

اهداف شما باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • خاص باشد
 • قابل سنجش باشد
 • قابل دسترسی باشد
 • منطقی باشد
 • به موقع باشد

گام دوم: تنظیم معیارهای کلیدی

اگر می‌خواهید استراتژی خوبی برای بازاریابی درونگرا ایجاد کنید باید ببینید این استراتژی نتایجی که می‌خواهید را ارائه می‌کند یا خیر. به همین خاطر بهینه سازی روش‌های بازاریابی و تعیین موثر بودن این استراتژی ها کمک فراوانی به شما خواهد کرد.  پیگیری درست KPI های بازاریابی درونگرا به شما کمک می‌کند اشتباهاتتان را بفهمید و به فکر بهبود تلاش های خود باشید. برخی از معیارهای مهمی که باید مدنظر داشته باشید عبارت است از :

 نرخ تبدیل:

نرخ تبدیل سایت شما یکی از معیارهای کلیدی سنجش موفقیت آن محسوب می‌شود  زیرا ایده کاملا واضحی در مورد تعداد بازدیدکنندگان تبدیل شده به مشتری فراهم می آورد.

 

چه از صفحه فرود اختصاصی برای تبدیل استفاده کنید یا بخواهید از یک پست ساده بهره ببرید باید به دنبال تبدیل تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان به مشتری باشید.

 بازدیدکنندگان سایت:

داشتن محتوای عالی، ستون اصلی هر بازاریابی درونگرایی است. اما اگر کسی محتوای شما را نبیند تولید آن چه ارزشی برایتان خواهد داشت؟ پس باید کاری کنید که مشتریان بالقوه وارد سایت تان شوند و از محتوایی که تولید کرده اید بازدید نمایند. به همین خاطر پیگیری تعداد بازدیدکنندگان سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

منبع ترافیک‌های ارجاعی:

همه افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند از یک منبع وارد سایت نشده اند. به همین خاطر باید بدانید بازدیدکنندگان از چه روشی برای یافت سایت تان استفاده کردند. ترافیک های مختلفی برای سایت وجود دارد. برخی از آن‌ها از طریق موتورهای جستجو و برخی نیز از طریق رسانه های اجتماعی، ایمیل یا سایر منابع هستند.

 ایجاد استراتژی قدرتمند برای بازاریابی درونگرا:

خوب حالا زمان ایجاد یک استراتژی قدرتمند فرا رسیده است. اگر می‌خواهید استراتژی موفق و موثری برای بازاریابی خود ایجاد کنید باید مورد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • جذب بازدیدکننده
 • تبدیل بازدیدکننده به مشتری
 • پرورش مشتریان کسب شده

جذب بازدیدکننده به سمت سایت:

استراتژی بازاریابی درونگرا تنها زمانی موثر خواهد بود که بتوانید به طور مداوم افراد درستی را به سمت سایت تان جذب نمایید. پرسونای خریداران خود را تعریف نمایید. زمانی که در حال تولید محتوا هستید باید آن را به گونه ای بنویسید که برای مشتریان بالقوه تان جذاب باشد.

اما برای تولید چنین محتوایی باید به سوالات زیر به دقت پاسخ دهید:

 • برای چه کسی فعالیت بازاریابی را انجام می دهید؟
 • تخصص شما در چه حوزه ای است؟
 • چالش های اولیه مخاطبان چه چیزی است؟
 • اهدافشان از بازدید سایت چیست؟
 • برای کسب اطلاعات از چه رسانه‌هایی استفاده می کنند؟

وقتی پرسونای خریداران را ایجاد کردید می‌توانید از حدس و گمان دور شوید و به بهترین شکل فعالیت بازاریابی درونگرا را دنبال کنید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط