چگونه در اینستاگرام کپشن جذاب بنویسیم؟ نکته ها و ترفندهای نوشتن کپشن اینستاگرام

کپشن های جذاب اینستاگرامی می تواند به تعامل بیشتری منجر شود. همانطور که می دانید افزایش تعامل یکی از سه عنصر کلیدی برای الگوریتم اینستاگرام محسوب می شود و می تواند در نشان داده شدن محتوای شما موثر باشد.  اگر می خواهید لایک و کامنت بیشتری بگیرید، تعداد فالوورهایتان را بیشتر کنید و افراد زیادی را به دیدن تصاویر و فایل های ویدئویی تان ترغیب نمایید باید به درستی از کپشن اینستاگرام استفاده نمایید. در این پست از سوشال قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم خودمان را از سایر برندها متمایز کنیم.

چه چیزی باعث می شود کپشن اینستاگرام به یک متن جذاب تبدیل شود؟

کپشن اینستاگرام

کپشن های عالی اینستاگرام باید دربرگیرنده شخصیت برندتان باشند، باعث سرگرمی مخاطبان شوند و افراد را به انجام یک فعالیت خاص ترغیب نمایند.  شما می توانید کپشن ها را به اندازه 2200 کاراکتر بنویسید، در آن از ایموجی بهره ببرید و تا 30 هشتگ  در آن استفاده نمایید.

البته این موضوع بدین معنا نیست که هر چیزی را دوست داشتید در کپشن های اینستاگرامی تان قرار دهید. اگر نویسنده خوبی باشید حتما می دانید که یک نوشته زمانی می تواند موثر و مفید واقع گردد که باعث جلب توجه کاربران شود و چشم آن ها را به خواندن ادامه متن ترغیب نماید.

نکته مهمی که درباره کپشن نویسی وجود دارد این است که باید مخاطب هدف و نیازهایش هم مدنظر قرار گیرد. اگر می خواهید به کمک کپشن های اینستاگرام نرخ تعامل اکانت تان را بیشتر کنید نکات و ترفندهای زیر را حتما به خاطر بسپارید.

11 نکته برای ایجاد یک کپشن عالی در اینستاگرام:

 1. مخاطب خود را بشناسید:

بارها و بارها گفته ایم اساس هر نوع بازاریابی دیجیتالی، شناخت دقیق و درست مخاطبان هدف است. اینستاگرام بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد . حالا از این میان چند نفرشان به کسب وکار شما علاقه مندند؟ چند نفرشان دوست دارند اکانت تان را دنبال کنند؟

جمعیت شناسایی شده توسط اینستاگرام نشان می دهد این پلتفرم توسط افرادی که درآمدهای مختلفی دارند مورد استفاده قرار می گیرد و در میان زنان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

اما همه این ها تنها یک آمار جامع است. هر چقدر شناخت دقیق تری نسبت به مخاطبان تان داشته باشید بهتر می توانید استراتژی بازاریابی در اینستاگرام را برایشان تدوین کنید. بهتر است قبل از هر کاری پرسونایی برای مخاطبان تان ایجاد کنید. برای اینکار از خودتان بپرسید:

 • مخاطبان من چند سالشان است؟
 • کجا زندگی می کنند؟
 • چه شغلی دارند؟
 • خارج از محل کارشان چه کارهایی را انجام می دهند؟
بخوانید :
آموزش تهیه عکس های فوق العاده جذاب برای اینستاگرام

بعد از اینکه مخاطب تان را شناختید می توانید به سوالاتی که درباره کپشن نویسی به ذهنتان خطور می کند هم پاسخ دهید. مثلا:

 • مخاطب من این رفرنس را درک خواهد کرد؟
 • آیا ایموجی که استفاده می کنم برای این پست مناسب است؟
 • به توضیحات بیشتری نیاز دارم؟

چگونه استراتژی موثری برای بازاریابی اینستاگرام ایجاد کنیم؟

 1. صدای برندتان را شناسایی کنید:

اگر در تدوین استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی صدای برندتان را تعیین نکرده اید حالا وقتش رسیده که از خودتان بپرسید: کیفیت ها و ارزشی که می خواهم به همگان نشان دهم چیست؟ فهرستی از ارزش های خود بنویسید و صدای برندتان را ایجاد نمایید.

چگونه برای سال جدید، استراتژی درستی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنیم؟

 1. طول کپشن ها را تعیین کنید:

به خاطر داشته باشید که خیلی از افراد فید اینستاگرامی را به سرعت مرور می کنند. اگر در مورد طول کپشن اینستاگرام شک دارید آن را تا جایی که می توانید کوتاه انتخاب کنید. برای پست هایی که در فید نشان داده می شوند تنها سه خط کپشن نشان داده خواهد شد. برای کپشن هایی که بیشتر از سه خط طول دارند افراد باید بر روی گزینه بیشتر(more) کلیک کنند تا محتوای موجود را بیابند.

اگر می خواهید کل کپشن تان نشان داده شود، بهتر است از 125 کاراکتر یا کمتر از آن بهره ببرید.

 1. کلمات مهم را در ابتدای کپشن قرار دهید:

خوب همانطور که قبلا نیز بیان کردیم کپشن های طولانی ممکن است در خطوط مختلفی جای داده شوند. پس اگر می خواهید پیام یا نکته کلیدی را به کاربر منتقل کنید آن را در ابتدای کپشن بگذارید.

 1. ویرایش کنید و دوباره بنویسید:

برای نوشتن کپشن اینستاگرام باید زمان کافی داشته باشید. گاهی از اوقات یک کپشن جذاب می تواند شما را به یک برند موفق تبدیل کند. پس نوشتن را فراموش نکنید. بارها و بارها کپشن هایتان را بنویسید و ببینید کدام یک جذابیت بیشتری برایتان دارد.

 1. از هشتگ به شیوه هوشمندانه ای استفاده کنید:

خوب حالا نوبت به استفاده از هشتگ ها می رسد. شما می توانید از هشتگ هایی به پست تان و مخاطب هدفتان مربوط است استفاده کنید.  به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از هشتگ باعث شلوغ شدن متن می شود و خواندن آن را دشوار می سازد.

 1. یک سوال بنویسید:

یکی از ساده ترین روش ها برای دریافت کامنت بیشتر روی تصاویر، استفاده از کپشن هایی است که سوالی در دل خود دارد. به عنوان مثال می توانید سوال مهارتی بپرسید، یک سوال نظرسنجی ایجاد کنید یا سوالی را در اختیار کاربران قرار دهید که چندین انتخاب دارد.  همچنین می توانید از کپشن برای دریافت نظرات و توصیه های مخاطبان هم استفاده کنید.

 1. در کپشن هایتان از قابلیت منشن هم بهره ببرید:

تا به حال شده است پستی را در مورد یکی از کاربران اینستاگرام بنویسید؟ اگر پاسخ تان به این سوال مثبت است باید نام کاربری شان در کپشن بگنجانید تا کاربران بتوانند پروفایل او را بررسی کنند.  با منشن کردن کاربران در کپشن ان ها را ترغیب می کنید بر روی پست هایتان کامنت یا لایک بگذارند.

 1. به کمک call to action تان کاربران را به تعامل وا دارید:

دوست دارید مثل اینفلوئنسرها و سلبریتی ها تعامل زیادی در اکانت تان داشته باشید؟ از خود کاربران بخواهید کامنتی بگذارند، دوستشان را تگ کنند یا نظراتشان را با شما در میان بگذارند.

 1. از کاربرد ایموجی ها واهمه نداشته باشید:

به نظرتان می شود از ایموجی ها در کپشن های اینستاگرام استفاده کرد؟ آیکون های انیمیشنی می توانند چشم خواننده را به سمت خود جلب کنند  و روش عالی برای ایجاد شخصیت هستند. استفاده درست از ایموجی به شما کمک می کند متن جذاب تری داشته باشید.

 1. از نقل قول ها هم استفاده کنید:

منظورمان از نقل قول همان سخنان انگیزشی کلیشه ای که در همه اکانت های اینستاگرام یافت می شود نیست. بلکه منظورمان موارد خاصی است که می تواند نظر افراد را به سمت شما جذب کند. به عنوان مثال می توانید نقل قولی از طرف عکاس عکس بنویسید و سخنان او را در اختیار کاربران تان قرار دهید.

بخوانید :
بازاریابی اینترنتی چیست؟

خوب همانطور که مشاهده کردید برای نوشتن کپشن های اینستاگرام ترفندها و نکات متعددی وجود دارد. اگر بتوانید همه این ترفندها را در کنار هم قرار دهید و به درستی از آن استفاده کنید قادر خواهید بود کپشن جذابی بنویسید. استفاده درست از کپشن به شما کمک می کند نرخ تعامل اکانت تان را افزایش دهید و در نهایت فروش یا جذب سرنخ را بیشتر کنید.

شما چه ایده ای برای نوشتن کپشن دارید؟ تا به حال تجربه موفقیت آمیزی داشته اید؟ نظرات خودتان را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط