در سال جدید چه معیارهایی در اینستاگرام باید مورد بررسی قرار گیرند؟

معیارهای اینستاگرام

اگر بازاریاب هستید یا صاحب کسب وکاری هستید و می خواهید آن را در رسانه های اجتماعی همچون اینستاگرام به نمایش بگذارید حتما به خوبی می دانید برای تعیین موفقیت فعالیت هایتان به یک سری معیار نیاز دارید.  دانستن معیارهای اینستاگرام به شما کمک می کند  کارکردتان را در طول بازه زمانی خاصی بسنجید و ببینید در طول این دوره چه موفقیت هایی کسب کرده اید.

معیار اینستاگرام

با اینحال اگر با دنیای آنالیتیکس اینستاگرام زیاد اشنا نیستید ممکن است تعیین این معیارها کمی برایتان دشوار باشد. اما زیاد نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

آنالیتیکس اینستاگرام به شما کمک می کند درک بهتری از لایک ها، رفتارها و کامنت های مخاطبان تان داشته باشید. علاوه بر این، قادر خواهید بود به کمک نتایج به دست آمده، تغییرات عملی در استراتژی های اینستاگرام تان ایجاد کنید.

خوب برای اینکه درک بهتری از این شرایط داشته باشید در این پست از سوشال تصمیم گرفتیم 5 معیار برتر اینستاگرام که باید پیگیری شود را با هم مرور کنیم. به کمک این معیارها می توانید استراتژی و عملکردتان را در این شبکه اجتماعی بهبود ببخشید.

 

معیارهای اینستاگرام 1: نرخ اینگیجمنت( تعامل یا همان مشارکت):

نرخ اینگیجمنت

خیلی ها برای سنجش موفقیت بازاریابی شان در اینستاگرام از معیارهایی همچون لایک استفاده می کنند اما بهتر است بدانید که نرخ اینگیجمنت یا همان نرخ تعامل اصلی ترین و کلیدی ترین نشانه از رفتارهای مخاطبان است و نشان می دهد کاربران چگونه به محتوای تولید پاسخ داده اند.

اما سوال اینجاست که چگونه می توان نرخ اینگیجمنت را در اینستاگرام سنجید؟

خوب همانند هر رسانه اجتماعی دیگری اینستاگرام هم ابزار آنالیتیکی خودش را دارد و به شما کمک می کند پاسخ این سوالتان را دریافت کنید. اما به کمک یک محاسبه ساده می توان به نرخ تعامل دست پیدا کرد:

تعداد کل لایک ها و کامنت ها را بر تعداد کل فالورهایتان تقسیم کنید. سپس عدد به دست آمده را در 100 ضرب نمایید. عددی که به دست می آورید نرخ اینگیجمنت نام دارد.

اگر حوصله اینکار را ندارید می توانید از ابزارهای پولی که برای مدیریت اینستاگرام توسعه یافتند هم کمک بگیرید. این ابزارها درصد تعامل را خودشان محاسبه می کنند و در اختیار شما قرار می دهند.

پیگیری نرخ اینگیجمنت پست ها یکی از ساده ترین روش ها برای دانستن این است که چه پستی بهترین کارکرد را برایتان داشته است.

 

 معیار 2: بهترین زمان ارسال پست

آیا می دانستید که با انتشار محتوا در زمان نامناسب احتمال از دست دادن فالورها و کاهش نرخ تعامل افزایش پیدا می کند؟ خوب همین تغییر ساده در استراتژی اینستاگرام می تواند تاثیر بسیار بزرگی بر روی رشد اکانت تان داشته باشد. بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرام را بر اساس صنعتی که در آن فعالیت می کنید بیابید. مطالعه مقاله زیر به شما کمک می کند درک بهتری از این موضوع داشته باشید.

بخوانید :
چگونه تصاویر اینستاگرام را بهبود ببخشیم؟

 

بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام چه زمانی است؟

 

 معیار 3: دسترسی یا Reach

دسترسی به مخاطبان

اگر می خواهید امسال اکانت اینستاگرامی تان را بیشتر رشد دهید باید معیار درستی برای پیگیری در این رسانه اجتماعی داشته باشید.نرخ دسترسی به مخاطبان تعداد بازدیدهای منحصر به فرد از پست ها، استوری های اینستاگرام، پست های ویدئویی و تبلیغات است. این گزینه نشان می دهد اکانت شما در حال رشد است و  مخاطبان جدیدی کسب می کند.

 

فقط به خاطر داشته باشید که این گزینه را با معیار ایمپرشن اشتباه نگیرید. نرخ ایمرپشن در اینستاگرام به تعداد کل دفعاتی که پست دیده شده گفته می شود. این عدد در برگیرنده اسکرول کاربر در فید، کلیک بر روی پروفایل کسب وکار یا مشاهده مستقیم محتوا از طریق پیام دایرکت است.

به همین خاطر است که با گذشت زمان ممکن است تعداد ایمپرشن ها بیشتر شود. برای اینکه بتوانید تعداد دسترسی ها را برای پست های اینستاگرامی تان بیابید، به بخش Insight اینستاگرام بروید.

برای اینکار کافیست بر روی آیکون نمودار نواری در صفحه پروفایل تان کلیک کنید.  از همین جا، به بخش Content بروید و گزینه See all را انتخاب نمایید. حالا می توانید محتوا را بر اساس نوعشان فیلتر کنید و معیار اینستاگرام را انتخاب نمایید.

حالا می توانید پست ها را بر اساس معیار دسترسی هم مرتب کنید. اگر با گذشت زمان بهبودی در این معیار مشاهده نکردید نگاهی به هشتگ ها و کپشن های خود بیندازید و ببینید می توانید به کمک تگ منشن یا موقعیت پست هایتان را بهینه سازی کنید یا خیر.

 

 معیار 4: نرخ حفظ مخاطب در استوری های اینستاگرام

یکی از دشوارترین بخش های تولید محتوا برای استوری های اینستاگرام  پیدا کردن ایده ای است که بتواند مخاطب را جذب خود کند.

شما باید استوری ها را تولید کنید که برای فالورهایتان ارزشمند است و از ابتدا تا پایان، نظرشان را به خود جلب می کند. بعد از اینکه متوجه شدید چه نوع محتوایی می تواند مخاطب را بیشتر از قبل به خود جذب کند بهتر است استراتژی های خود را تدوین کنید .

اما سوال مهم این است که از کجا می توانید متوجه شوید چه پستی برای کاربران بهترین و ارزشمندترین پست دنیاست؟  خوب باز هم معیار دسترسی به استوری های اینستاگرام را بررسی کنید و ببینید چه پست هایی بیشترین کارایی را داشته است.

بخوانید :
دو ترفند تلگرامی : نظر سنجی در گروه تلگرامی و دیدن مطالب کانال ها بدون عضویت

برای محاسبه معیارهای اینستاگرام  فکر می کنیم هر پستی که استوری تان را تشکیل می دهد یک اسلاید است. هر اسلایدی که در اینستاگرام منتشر می کنید معیارهای منحصر به فرد خودش را دارد.

وقتی اسلایدهای متعددی را  در استوری اینستاگرام منتشر می نمایید که همگی به یک موضوع خاص مرتبط هستند، استوری تان کامل می شود. حالا می توانید از این معیارها برای بررسی هر اسلاید استفاده کنید و ببینید کل استوری تان در 24 ساعت گذشته چه کارکردی داشته است. برای اینکه درک درستی از نرخ حفظ مخاطب در استوری های اینستاگرام داشته باشید به نکات زیر خوب توجه کنید:

  • نرخ ریزش را در استوری های اینستاگرام محاسبه کنید: این همان درصدی است که افراد بین اسلاید اول و اخر، تماشای استوری را متوقف می کنند. برای محاسبه این نرخ می توانید نرخ دسترسی به اولین اسلاید را به دست آورید، معیار دسترسی اسلاید آخر را کم کنید و سپس آن را بر مقدار دسترسی اسلاید اول تقسیم کنید. اینکار به شما کمک می کند نرخ ریزش استوری را محاسبه نمایید.
  • نرخ ریزش را پس از اولین اسلاید محاسبه کنید: اولین اسلاید شما در استوری های اینستاگرام باید بتواند نظر ببینده را به خود جلب کند. برای اینکه بدانید اسلاید اول چقدر تعاملی است، می توانید درصد افرادی که بلافاصله بعد از مشاهده اسلاید اول استوری را ترک کرده اند محاسبه کنید. برای اینکار معیار دسترسی اسلاید اول را پیدا کنید،  از دسترسی اسلاید دوم کم کنید و سپس بر معیار دسترسی اسلاید اول تقسیم نمایید.

 معیار  5: ترافیک و فروش ناشی از پست های اینستاگرام

چندی پیش بود که اینستاگرام قابلیت بسیار جذابی به پست هایش اضافه کرد که قابلیت شاپینگ یا خرید نام داشت.  زمانی کخه محتوایی را برای محصولات تان ایجاد می کنید باید مطمئن شوید پست هایی که بیشترین نرخ خرید را داشته اند می شناسید و می توانید آن ها را به درستی پیگیری کنید.

اگر بدانید چه نوع محتوایی شما را به فروش بیشتر می رساند می توانید بر روی آن سرمایه گذاری کنید. برای درک بیشتر این موضوع، بر روی View Insights پست های قابل خریدتان کلیک کنید. در این بخش می توانید پست  ها را بر اساس معیارهای مختلف مرتب کنید و ببینید چه پستی بیشترین کارکرد را داشته است.

خوب همانطور که مشاهده کردید این 5 معیار اینستاگرام و پیگیری آن به شما کمک می کند استراتژی های بازاریابی تان را بهبود ببخشید و مخاطبان بیشتری به سمت اکانت تان جذب کنید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط