سوشال

آموزش ویرایش عکس با اینستاگرام – قسمت دوم

ویرایش عکس با اینستاگرام

در قسمت قبل؛ با یه سری تکنیک ها و نکات ویرایش عکس با اینستاگرام آشنا شدین تا عکسهای اینستاگرامی باکیفیت تری رو به اشتراک بذارین . با ادامه آموزش ویرایش عکس در اینستاگرام با ما همراه باشید .

یاد بگیرین که یه فیلتر چه طوری روی حال و هوای عکس تاثیرمیذاره؟

به جای این که هرکدوم از این فیلترها رو به صورت تصادفی روی عکساتون اعمال کنین، بهتره که تک تک اون ها رو روی عکساتون اعمال کنین و ببینین که چه تاثیری روی تصاویرتون میذارن. مثلا بررسی کنین و ببینین که یه فیلتر خاص، چقدر روی رنگ عکستون تاثیرگذاره یا این که بررسی کنین که این فیلتر خاص چطوری حالت تصویر رو میتونه تغییر بده؟

وایرایش عکس با اینستاگرام

برای این که از فیلترهای مناسب استفاده کنین باید بدونین که دوست دارید عکسهاتون چه طوری به نظر برسن ؟ تاریک و دلگیر یا شاد و جذاب ؟ به نظرتون رنگای گرم برای عکستون مناسب تره یا رنگای سرد؟ دوست دارین تصویرتون کم رنگ باشه؟ یا این که بهتره رنگایی که با هم در تضاد هستن رو توی عکس تقسیم کنین؟

وایرایش عکس با اینستاگرام

شاید اگه از فیلتری استفاده کنین که یه قسمت متنی داشته باشه یا این که روزنه ای از نور توش باشه، جذابیت های تصویرتون بیشتر بشه. یا این که مثلا اگه از فیلتری استفاده کنین که در چهارگوشه عکس ، یه هاله تیره رنگ داشته باشه، تصویرتون دراماتیک تر میشه.

وایرایش عکس با اینستاگرام

موقع استفاده از فیلترهای اینستاگرام،در واقع این موقعیت رو برای خودتون فراهم می کنین که فیلتر مورد علاقتون که برای هر نوع عکسی میتونه متفاوت باشه، رو پیدا کنین و ازش استفاده کنین.

حتی اگر دارین یه عکس هنری میگیرین (مثل عکسی که در ادامه این مطلبه) باز هم برای این که جذابیت تصویرتون بالاتر بره، از فیلترهای تصویر استفاده کنین .

وایرایش عکس با اینستاگرام

بعد از این که عکستون رو ویرایش کردین یا از فیلتر یکی از برنامه های مختلف استفاده کردین، ممکنه دیگه هیچوقت نخواهید از فیلترهای اینستاگرامی استفاده کنین.

با وجود این که فیلترهای عکس، واقعا کیفیت تصاویر رو بالا می برن، اما  فقط موقعی از این  فیلترها استفاده کنین که بتونه حس وظاهر عکستون رو بهتر کنه وگرنه نیازی نیست که همیشه از فیلتر عکس استفاده کنین.

وایرایش عکس با اینستاگرام

فیلترها رو مجددا مرتب و مخفی کنین.

همونطوری که می تونین اولویت بندی کنین که از کدوم فیلتر اینستاگرامی استفاده کنین، ممکنه بخواهید از گزینه مدیریت فیلترها هم استفاده کنین.

اگر یه بار دیگه فیلترها رو مرتب کنین، اونایی که مورد علاقتون بوده و قبلا ازشون استفاده کردین، در ابتدای لیست قرار می گیرن. شما میتونین فیلترهایی که ازشون استفاده نمی کنین رو مخفی کنین یا این که اگر تازه توی اینستاگرام عضو شده باشین، می تونین متوجه بشین کدوم فیلترها برای صفحه نمایش گوشی شما نشون داده نمیشه و برای گوشی شما غیرفعاله .وایرایش عکس با اینستاگرام

برای مدیریت کردن فیلترها می تونین از روی لیست فیلترها  کلمه “manage ” رو لمس کنین. با لمس سه خط خاکستری رنگ کنار اسم هر فیلتر می تونین اون فیلتر رو توی لیست جابجا کنین .

ویرایش عکس با اینستاگرام

برای این که بتونین فیلتری که ازش استفاده نمی کنین رو مخفی کنین، علامتی که بالای اسم فیلترهست رو لمس کنین می بینین که دایره کنار اسم فیلتر خالی شده ، که اگه این دایره رو لمس کنین، دوباره اون فیلتر رو برمی گردونین.

بعد از این که کارهای مدنظرتون (مرتب کردن و مخفی کردن فیلترها ) رو در قسمت فیلترها انجام دادین، گزینه ” done ” رو لمس کنین .

ابزار شیک و تجملی اینستاگرام رو تنظیم کنین

این ابزار اینستاگرامی معمولا نادیده گرفته میشه و بهش توجهی نمیشه اما ازش برای درخشان تر شدن ( یا بالعکس ) تصاویر استفاده میشه .
برای شروع استفاده از این ابزار، آیکون خورشیدی که بالای صفحه گوشیتون هست رو لمس کنین.

ویرایش عکس با اینستاگرامبراتون یه اسلایدر در وسط صفحه درنظر گرفته شده تا بتونین با این ابزار کار کنین، که اگه این اسلایدر رو به سمت راست بکشید تضادهای رنگی و درخشندگی تصویر بالاتر میره و اگه اسلایدر رو به سمت چپ بکشید تضاد رنگی عکستون کمتر میشه و ظاهر عکستون کم کم محو میشه .

ویرایش عکس با اینستاگرام
بیشتر مواقع این اسلایدرو به سمت راست بکشین چون اینطوری تصویرتون جذاب تر میشه .یه نکته مهم اینه که لازم نیست اسلایدر رو تا آخرش به سمت راست یا چپ بکشین، همینقدر که یه مقداری اونو به سمت راست جابجا کنین، تاثیر خودشو روی عکس میذاره و همونی میشه که می خواستین.

ویرایش عکس با اینستاگرام
اگر روشنایی عکستون کامل نبود، نگران نباشین. با استفاده از ابزارهای ویرایش اینستاگرامی که توی قسمت بعدی بهشون می پردازیم، می تونین یاد بگیرین که چطوری این مشکل رو حل کنین.
بعد از این که عکستون کیفیت موردنظر رو پیدا کرد؛ کلمه ” done ” رو لمس کنین.

برای بالابردن کیفیت تصاویر، از ابزار ویرایش عکس اینستاگرام استفاده کنین.

اینستاگرام، به جز فیلترهایی که در حال حاضر ازشون استفاده میشه، مجموعه ای از ابزارهایی رو داره که به طور دستی تنظیم میشن و برای بهبود کیفیت عکس ها ازشون استفاده میشه. شما می تونین با این ابزارها، تصویرتون رو بچرخونین یا این که اونو صاف و مرتب کنین، بهش چشم انداز افقی یا عمودی بدین، جلوه های رنگی عکستونو تغییر بدین، و وضوح تصویرتون رو بالا ببرین تا بتونین جزئیات اونو بهتر ببینین . علاوه بر این موارد، این ابزار برای محو کردن و برداشتن حاشیه عکس و افقی یا عمودی کردن عکس هم کاربرد داره .
شما می تونین قبل یا بعد از استفاده از یه فیلتر ، از این ابزارهای ویرایش عکس اینستاگرامی استفاده کنین و از این لحاظ محدودیتی وجود نداره .
برای شروع استفاده از این ابزار ، کلمه ” edit ” که پایین صفحه نمایش گوشی هست رو لمس کنین. بعد از این کار یه لیستی براتون ظاهر میشه که توش اسم همه ابزارهای ویرایش تصویر وجود داره . می تونین آیکون های بیشتری رو توی این قسمت ملاحظه کنین .

بخوانید :
چگونه تصاویر اینستاگرام را بهبود ببخشیم؟

ویرایش عکس با اینستاگرام
در این قسمت می خواهیم به چند تا از این ابزارهای ویرایش عکس اینستاگرام نگاهی بندازیم و شیوه کارکردن با اون ها رو توضیح بدیم .

ابزار تنظیمات

از این ابزار برای تغییر جهت و صاف و مرتب کردن تصاویر استفاده میشه . برای این که بتونین از این ابزار استفاده کنین ، آیکون ” setting ” رو لمس کنین.فلش دایره ای شکلی که در قسمت بالا و سمت راست عکس وجود داره، برای اینه که زاویه تصویرتون رو تا 90 درجه تغییر بدین.

ویرایش عکس با اینستاگرام
خطوطی که شبکه ای هستن و در بالای سمت چپ عکس قرار دارن، برای اینه که بتونین حالت شبکه ایه تصویرتون رو تغییر بدین و اگه دستتون رو روی این آیکون نگه دارین می تونین حالت های شبکه ای مختلف رو ببینین . از این خطوط برای این استفاده میشه که تصویرتون کاملاصاف و مستقیم باشه و هیچ انحرافی نداشته باشه .
قبل از این که بتونین عکسی که مقداری مایل شده و شیبداره رو صاف کنین، دقت کنین که آیکونی که پایین عکسه انتخاب شده باشه .
حالا با استفاده از اسلایدری که پایین صفحه گوشیتونه، تصویرتون رو به سمت راست یا چپ بکشید . کلا موقعی که بخواهید که تصویرتون کاملا صاف و بدون شیب باشه از این خطوط استفاده کنین.

ویرایش عکس با اینستاگرامآیکونی که در سمت چپ و پایین عکسه، حالت افقی تصویرتون رو تغییر میده که این کار رو با جابجا کردن عکس به سمت بالا یا پایین انجام میده . برای این که تنظیمات موردنظرتون رو اعمال کنین از اسلایدر استفاده کنین.
از این ابزار برای صاف و مستقیم نشون دادن تصاویر اشیائی که ارتفاعشون زیاده، مثل ساختمون های بلند یا درختای بلند، استفاده میشه .حواستون باشه وقتی که از این ابزار استفاده می کنین موقعیت بقیه اشیائی که توی تصویر هستن رو خراب نکنین.
ویرایش عکس با اینستاگرام
اگه بخواهین عکس هاتون به صورت افقی باشه آیکونی که در سمت راست و پایین تصویره رولمس کنین، بعدش اسلایدر رو به سمت راست یا چپ بکشین.
بعد از این که تنظیمات مدنظرتون رو انجام دادین برای ذخیره تغییرات، گزینه ” done ” رولمس کنین( اگه نمیخواهین هیچ گونه تغییراتی رو ذخیره کنین ، کلمه لغو کردن رو لمس کنین تا از محیط این ابزار بیرون بیاین .)
توجه داشته باشین، وقتی که برای ویرایش تصاویرتون از یه ابزار یا برنامه استفاده می کنین پایین عکستون یه سری نقاط خاکستری رنگی میبینین که این نقاط برای اینه که بدونین از کدوم تنظیمات برای ویرایش عکس هاتون استفاده کردین .

ویرایش عکس با اینستاگرام

ابزار روشنایی

اگه عکستون نور خیلی کم یا خیلی زیادی داشت، میتونین برای تنظیم کردن نورش از ابزار روشنایی استفاده کنین .
اگه اسلایدر رو به سمت چپ بکشین ، عکستون تیره تر میشه و اگه به سمت راست بکشین ؛ عکستون روشن تر میشه.

ویرایش عکس با اینستاگرامهمیشه برای ذخیره کردن تغییرات روی هرکدوم از ابزارهای ویرایش، کلمه “done ” رو لمس کنین .

ابزار کنتراست

تضاد رنگی برای این به کار میره که ناحیه روشن و تیره عکس رو بتونین از هم مجزا کنین . این ابزار به شما این اجازه رو میده که مقدار و شدت تضاد رنگی قسمت های مختلف عکستون رو افزایش یا کاهش بدین .
اگه اسلایدر رو به سمت چپ بکشین، تضاد های رنگی کمتر میشه و عکستون کم کم محو میشه و اگه اسلایدر رو به سمت راست بکشین، سایه هایی که توی تصویرتون هست تیره تر میشه و قسمت هایی که سایه روشن دارن، روشن تر میشن .

ویرایش عکس با اینستاگرامبه طور کلی ، معمولا برای این که جزئیات عکستون واضح تر دیده بشه و تصویر جذاب تری تولید کنین، باید تضاد رنگی توی عکستون بالا باشه . اما با این وجود اگه بخواهین عکستون رمانتیک باشه، بهتره که این تضادهای رنگی رو یه مقداری کمتر کنین.

ابزار ساختاری

این ابزار مواقعی استفاده میشه که بخواهین جزئیات تصویرتون رو بهتر ببینین . اگه اسلایدر رو به سمت راست بکشین بهتر می تونین جزئیات عکستون رو ببینین .
ویرایش عکس با اینستاگرام
حواستون باشه از این ابزار زیاد استفاده نکین ، چون ظاهر طبیعی عکستون رو از بین میبره .

ابزار گرمی بخش

برای این که بتونین مقدار رنگ هایی که توی عکستون هست رو تنظیم کنین، از این ابزار استفاده کنین . اگه اسلایدر رو به سمت چپ بکشین ، رنگ های تصویرتون آبی تر میشن ( به سمت رنگ ها سرد مثلا آبی میرن ) و اگر اسلایدر رو به سمت چپ بکشین رنگ های تصویرتون گرم تر میشن ( به سمت رنگ نارنجی میرن )
ویرایش عکس با اینستاگرام
استفاده از این ابزار روی حالت کلی عکستون تاثیر خیلی زیادی میذاره . برای تصاویری که توی روزای آفتابی انداختین، از رنگای گرم استفاده کنین چون این رنگ ها انرژی بخشن و به آدم حس شادی و نشاط میدن .
برای این که روی سرمای یه منظره تاکید بیشتری داشته باشین، از رنگ های سرد استفاده کنین، رنگ های سرد بیانگر حس آرامش، متانت و حتی دل تنگی هستن .

ابزار اشباع

اشباع بودن یه عکس یعنی این که رنگ های زنده توی عکس بکار رفته باشه . از ابزار اشباع برای این استفاده کنین که رنگ های تصویرتون پرشو و پررنگ یا کم رنگ باشه ، که همه این ها بستگی به این دارن که حال و هوای تصویرتون چی باشه .
اگه بخواهید عکستون، کم رنگ تر باشه اسلایدر رو به سمت چپ بکشین و اگه بخواهید توی عکستون از رنگای سرزنده تر و پرشورتری استفاده بشه، اسلایدر رو به سمت راست بکشین .

بخوانید :
چگونه از دایرکت اینستاگرام برای ارتباط با فالورها استفاده کنیم؟

ویرایش عکس با اینستاگرام

ابزار رنگ

این ابزار به شما اجازه میده که برای سایه ها یا هایلایت هایی که توی عکستون هستن، رنگ بذارین . در قسمت پایین تصویر، یکی از کلمه های سایه یا هایلایت رو انتخاب کنین که البته این بستگی داره که می خواهین به قسمت های تیره تر ( سایه دار ) رنگ اضافه کنین یا این که می خواهین به قسمت های روشن تر ( هایلایت ) رنگ اضافه کنین .
ویرایش عکس با اینستاگرام
در تصویری که در ادامه همین قسمت مشاهده می کنین؛ من هایلایت رو انتخاب کردم چون می خواستم یه رنگی به قسمت روشن تصویر اضافه کنم . با لمس نقاط رنگی، اون مناطق از تصویر روشن تر میشه ، مثلا قسمت هایی که برف و آسمونه .
ویرایش عکس با اینستاگرامسعی کنین با همه این ویرایش هایی که روی تصاویرتون انجام میدین باز هم همه چیز ظاهر طبیعی خودشو حفظ کنه و فقط یه مقداری رنگ و لعاب عکستون تغییر کنه .

ویرایش عکس با اینستاگرام

ابزار محو کردن

این ابزار برای محو کردن یا پررنگ کردن رنگهای تصویر کاربرد دارن . اگه عکساتون یه مقداری محوتر بشن، صاف تر و مرتب تر میشن و یه حس رومانتیکی رو به بیننده منتقل میکنن .
برای این که تصویرتون یه مقداری محو بشه، اسلایدر رو به ارومی به سمت راست بکشین . معمولا اگه یه مقدار کمی اسلایدر رو بکشین برای تصویر کافیه و همون چیزی میشه که مدنظرتونه .

ویرایش عکس با اینستاگرام

ابزار هایلایت

زمانی که بخواهید تصویرتون تیره تر یا روشن تر بشه، از این ابزار استفاده میشه.
برای این که قسمت های هایلایت تیره تر بشن، اسلایدر رو به سمت چپ بکشین و اگه بخواهید که این قسمت ها روشن تر بشن، اسلایدر رو به سمت راست بکشین .
ویرایش عکس با اینستاگرامتوی این ابزار سایه ها تغییری نمی کنن و تحت تاثیر قرار نمی گیرن .

ابزار سایه ها

با این ابزار می تونین سایه هایی که توی تصویره رو تیره تر یا روشن تر کنین .
اگه بخواهید سایه ها تیره تر بشن ، اسلایدر رو به سمت چپ بکشین و اگه بخواهید سایه ها روشن تر بشن، اسلایدر رو به سمت راست بکشین .
ویرایش عکس با اینستاگرامتوی این ابزار، سایه روشن ها تغییر نمی کنن.

ابزار تزئینی

از این ابزار برای این استفاده میشه که حاشیه تیره ای رو در اطراف تصویرتون ایجاد کنین .
اگه بخواهید این حاشیه ها تیره تر باشن، اسلایدر رو به سمت راست بکشین .
ویرایش عکس با اینستاگراماین ابزار باعث میشه چشم هر بیینده ای بیشتر به مرکز تصویر خیره بشه .
مثل همیشه حواستون باشه که این ویرایش ها تاثیر بدی روی عکستون نذاره .

ابزار تغییر جهت شیب

این ابزار به شما اجازه میده که یه قسمتی از تصویر رو محو کنین ، معمولا از این ابزار برای شبیه سازی عمق استفاده میشه . این ابزار دو حالت انتخابی دارن : شعاعی و خطی

ویرایش عکس با اینستاگرام

  • حالت شعاعی، هرچیزی که در اطراف گوشه های تصویره رو محو می کنه و با این کارش مرکز تصویر رو در معرض توجه بیننده قرار میده . برای این که همه تمرکز عکس رو روی یه قسمت مشخص ببرین، می تونین اون قسمت رو بکشین تا سایر قسمتا محو بشن و فقط همین قسمت مدنظرتون بیشتر جلو توجه کنه . یه نکته دیگه این که اگه روی این منطقه ای که محو نیست زوم کنین می تونین این ناحیه رو بزرگتر یا کوچکتر کنین .

ویرایش عکس با اینستاگرام

  • حالت خطی، فقط بخشهای بالایی و پایینی تصویرو محو میکنه که این کار باعث میشه چشم بیننده ها روی قسمت میانی تصویر متمرکز بشن . توی این حالت هم می تونین با زوم کردن روی این ناحیه، اندازه اونو کوچک تر یا بزرگ تر کنین

ویرایش عکس با اینستاگرام
ابزار نوک تیز کردن

این ابزار، آخرین ابزار ویرایش عکس اینستاگرام هست که در اینجا بررسی می کنیم. اگر تصویرتون یه مقداری تیزتر باشه، جزئیاتش با وضوح بیشتری مشخص میشه .

ویرایش عکس با اینستاگرام

حواستون باشه خیلی از این ابزار استفاده نکنین . اگه از این ابزار زیاد از حد استفاده کنین، کیفیت تصویرتون پایین میاد .

ویرایش عکس با اینستاگرام

ویرایش های نهایی رو انجام بدین .

بعد از این که با استفاده از یکی از این ابزارها، تصویرتون رو ویرایش کردین، ممکنه بخواهید تغییرات کوچکی روی تنظیمات یکی دیگر از ابزارها ایجاد کنین. مثلا بعد از این که هایلایت ها و سایه ها رو تنظیم کردین، بخواهین توی تصویر تضاد رنگی ایجاد کنین.
وقتی به این نتیجه رسیدین که تصویرتون به خوبی ویرایش شده، می تونین به صفحه فیلترها برگردین و قدرت و شدت فیلتری که استفاده کرده بودین رو کم کنین . باز هم ممکنه نظرتون تغییر کنه و از یه فیلتر دیگری استفاده کنین .

ویرایش عکس با اینستاگرام

عکساتونو به اشتراک بذارین

آخرین کاری که باید انجام بدین اینه که عکس هاتون رو با فالوورهاتون به اشتراک بذارین . کلمه ” Next ” که بالای صفحه گوشیتونه رو لمس کنین ، یه توضیح کوتاهی زیر عکس بنویسین و اگه مایل بودین موقعیت جغرافیاییتون رو بهش اضافه کنین و نهایتا کلمه ” share” رو لمس کنین .
ویرایش عکس با اینستاگرام
با این کار، عکستون توی پروفایل اینستاگرامیتون پست شده و باید امید داشته باشین که توجه زیادی رو به سمت خودش جلب کنه و کامنت های مثبت زیادی رو دریافت کنه .
ویرایش عکس با اینستاگرام
اگه شما هم مایل هستین که عکس های فوق العاده زیبایی رو با گوشی های موبایلتون بگیرین؛ با سوشال همراه باشید .
از این که در این مقاله هم با ما همراه بودین ، از شما بی نهایت سپاسگزارم . امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما کاربردی باشن . منتظر شنیدن نظرات سازنده شما درباره این مقاله هستیم .

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط