دلیل از دست دادن فالوورهای اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین رسانه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان است. این شبکه اجتماعی با بیش از میلیون‌ها کاربر فعال روزانه بهترین پلتفرمی است که برندها می‌توانند از آن برای تبلیغ و ترویج محصولات و خدماتشان استفاده کنند.

اگر کسب وکاری دارید و می‌خواهید آن را به موفقیت برسانید باید بهترین و با کیفیت ترین فالوورها را داشته باشید. اما متاسفانه واقعیت این است که به دست آوردن فالوور در اینستاگرام سخت تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

در این میان از دست دادن فالوور به راحتی انجام می‌شود. همین امر باعث سردرگمی برندها می‌گردد و آن‌ها را از فعالیت‌هایشان باز می‌دارد. بیشتر برندها روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها وقت خود را صرف کار بر روی اکانت شان می‌کنند اما نتیجه مدنظر را نمی بینند یا بدتر از آن، افت قابل توجهی در فالوورهایشان تجربه می‌نمایند.

افت فالوورها یا از دست دادن فالوورها دلایل متعددی دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم برخی از مهم ترین دلایل موجود را با هم مرور کنیم. پس همراه سوشال باشید.

 کیفیت خوبی برای تصاویر و عکس‌هایتان ندارید:

اینستاگرام یک رسانه بصری است و ارتباط کاربران در آن از طریق عناصر بصری انجام می‌شود. به همین خاطر استفاده از تصاویر و عکس‌های با کیفیت در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اگر می‌خواهید از اینستاگرام به صورت حرفه ای استفاده کنید، باید زمانی را برای گرفتن عکس‌های با کیفیت و ویرایش آن صرف کنید. در چنین شرایطی می‌توانید به نتایجی که به دست می آورید امیدوار باشید.

در ارسال پست‌ها ثابت قدم نیستید:

خیلی از برندها هستند که برنامه زمانبندی شده منظمی برای ارسال محتوا ندارند. اما نکته مهم اینجاست که کاربران به محتوای ارزشمند شما نیاز دارند. چیزی که باعث پایبندی آن‌ها در اینستاگرام می‌شود دریافت محتوای ارزشمند و مفید است.

پس پایداری و ثبات قدم در تولید و ارسال پست‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای برندتان برنامه منظمی برای ارسال محتوا داشته باشید. اگر زمان کافی برای ارسال مطالب تان را ندارید می‌توانید از ابزارهایی که برای زمانبندی طراحی شده اند استفاده نمایید. اینکار از دست دادن فالوورها را کمتر می‌کند.

تعاملی در اکانت اینستاگرامی تان ندارید:

اگر فکر می‌کنید با ارسال محتوا می‌توانید بنشینید و منتظر معجزه باشید سخت در اشتباهید. هیچ معجزه ای قرار نیست اتفاق بیفتد.  اگر چنین طرز فکری دارید بهتر است در افکارتان تجدید نظر نمایید.

با مخاطبان تان انطور رفتار کنید که دوست دارید سایر برندها با شما رفتار کنند. اگر دوست دارید آن‌ها تعاملی با شما داشته باشند باید بر روی آن کار کنید.

اگر کاربری بر روی عکسی که اخیرا ارسال کرده اید کامنتی قرار دارد، به او پاسخ دهید. این یک فرصت عالی برای آغاز مکالمه است و حتی می‌تواند فالوورها را به مشتری تبدیل کند.بخشی از زمان تان را برای پاسخگویی به کامنت ها اختصاص دهید.

خرید کامنت یا لایک باعث از دست دادن فالوورها می‌شود:

خیلی‌ها عاشق روش‌های میانبر هستند. به همین خاطر کار بر روی پست‌های اینستاگرام را کنار می‌گذارند و به خرید لایک یا فالوور روی می آورند. متاسفانه این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی برای کسب وکارها ایجاد کند.

در برخی از شرایط خود اینستاگرام متوجه این موضوع می‌شود و اکانت تان را پاک می‌نماید یا مسدود می سازد.  اگر می‌خواهید اکانت تان رشد کند، بخشنده باشید، ارزشی برای مخاطبان فراهم آورید و با آن ها تعامل داشته باشید.

 از کپشن‌های وحشتناکی استفاده می‌کنید:

ارسال و استفاده از کپشن‌ها بسیار ساده و آسان است اما اگر این کپشن‌ها به اندازه کافی تعاملی انتخاب نشود یا برای کاربران مفید فایده نباشد، باعث از دست دادن فالوورها می‌شود. کپشن‌هایی که بر روی آن ها فکر شده و جذاب هستند می‌توانند ارزشی برای محتوایتان داشته باشند.

بخوانید :
با این 5 تکنیک در بازاریابی شبکه های اجتماعی موفق شوید

از هشتگ‌ها استفاده نمی‌کنید:

ما قبلا هم در مورد اهمیت هشتگ‌ها با هم صحبت کرده ایم. این عناصر مهم ترین بخش از اینستاگرام هستند و اگر به درستی استفاده نشوند مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند. استفاده از هشتگ ها به محتوایتان اجازه دیده شدن می‌دهند.  به همین خاطر باید مطمئن شوید که از هشتگ های مرتبط با محتوایتان استفاده می‌کنید.

اگر در مورد استفاده از این گزینه زیاد مطمئن نیستید می‌توانید در نوار جستجویتان آن را تایپ کنید تا ببینید چقدر محبوبیت دارد.

9 ترفند افزایش فالوور در اینستاگرام از زبان افراد معروف در اینستاگرام

هیچ ارزش یا سرگرمی برای کاربران فراهم نمی‌کنید:

قبل از اینکه کاری انجام دهید از خودتان بپرسید آیا اکانت من هدف خاصی را دنبال می کند؟ اگر پاسخ تان به این سوال منفی است چرا انتظار موفقیت در اینستاگرام را دارید؟  برای اینکه بتوانید تعداد فالوورها و مخاطبان تان را افزایش دهید یا آن‌هایی که جزو فالوورهایتان هستند را حفظ کنید، باید خوشحالشان کنید و ارزش و سرگرمی برایشان فراهم آورد.

مثلا اگر می‌بینید کاربرانتان دوست دارند غذای سالمی بخورند نکات یا آموزش های ویدئویی تهیه غذاهای سالم را در اختیارشان قرار دهید.

خارج از فعالیت تان پست ارسال می‌کنید:

از دست دادن فالوور

افراد شما را دنبال می‌کنند چون محتوایی که تولید می نمایید برایشان جذاب است. دوست داران و علاقه مندان به حوزه کیف و کفش، صفحات مرتبط  به این حوزه را دنبال می‌کنند. افرادی که عاشق حیوانات هستند صفحاتی را دنبال می کنند که در آن نکات و توصیه هایی برای نگهداری از حیوانات منتشر می شود.

زمانی که فردی شما را به خاطر پست هایتان دنبال می کند نمی تواند محتوای خارج از محدوده کاریتان را زیاد تحمل کند.  اگر بخواهید چنین پست های بی ربطی منتشر کنید قطعا شاهد از دست دادن فالوورهایتان خواهید بود.

به اندازه کافی مطلب ارسال نمی کنید:

روزانه بیش از 95 میلیون پست در اینستاگرام منتشر می شود. حالا اگر شما بخواهید خود را در نگاه فالوورها هدفمند نشان دهید، باید زمانبندی مناسبی برای ارسال پست ها داشته باشید. مطالعات نشان می دهد ارسال  حداقل 5 محتوا در هفته شروع خوبی است.

بیش از حد به فکر فروش محصولات و خدمات تان هستید:

افراد دوست ندارند برندها چیزی بهشان بفروشند. اینکه به طور مداوم محتوای تبلیغاتی در اختیار فالوورها قرار دهید و از آن‌ ها بخواهید چیزی از شما بخرند عایدی به جز از دست دادن فالوورها نخواهد داشت.

بیش از حد تبلیغ می کنید:

زمانی که اکانت تان به اندازه کافی رشد پیدا کرد می توانید تبلیغ کننده هایی را جذب کنید و از طریق آن ها درآمدزایی نمایید. اما به خاطر داشته باشید که بمباران اکانت با پست های تبلیغی متفاوت نتیجه عکس می دهد و باعث نابودی اکانت تان می شود.

اگر می خواهید پست های اسپانسری و تبلیغاتی تان برای فالوورها قابل هضم باشد نکات زیر را به خاطر بسپارید:

  • محصولات مرتبطی که برای فالوورها جذاب است تبلیغ کنید.
  • پست های اسپانسری را در کنار پست های خودتان منتشر کنید تا تعادل بین این دو پست برقرار شود.

اینستاگرام اکانت های فیک را پاکسازی می کند:

تخمین زده شده است که 8 درصد از اکانت های اینستاگرام فیک هستند. به همین خاطر این رسانه اجتماعی تلاش می کند چنین کاربران فیکی را پاکسازی نماید. یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین این پاکسازی ها به سال 2014 بر می گردد. آن موقع افراد مشهوری همچون جاستین بیبر بیش از 3.5 میلیون فالوور خود را از دست دادند. اگر شما هم یک شبه بدون هیچ دلیل خاصی فالوورهای زیادی را از دست دادید به این موضوع شک کنید.

بخوانید :
آموزش استوری اینستاگرام : داستان گویی 24 ساعته!

فالوورهایتان از تکنیک فالوو کن تا فالوو کنم استفاده می کنند:

برخی از کاربران هستند که برای رشد تعداد فالوورهایشان از روش فالووم کن تا فالووت کنم استفاده می کنند. در این روش فرد مدنظر شما را فالو می کند تا بتواند شما را هم در لیست فالوورهایش داشته باشد. گاهی از اوقات چنین شرایطی باعث از دادن فالوورها می شود.

تمایلات و علایق فالوورهایتان تغییر یافته است:

افراد مدام در حال تغییر هستند. در این میان علایق، تمایلات و رفتارهای افراد هم دستخوش تغییرات متعددی می شود.ممکن است در بازه زمانی خاصی به مطالب تان علاقه مند باشند و بعد از چند وقت دیگر تمایلی به دریافت این نوع محتوا از خود نشان ندهند. در چنین شرایطی به احتمال زیاد شما را آنفالو می کنند.

فالوورها به دنبال کسانی می روند که برایشان مهم تر است:

تا به حال برایتان پیش آمده است که پست های جدید بهترین دوست یا اعضای خانواده تان را نتوانید مشاهده کنید؟

این موضوع بدین خاطر است که افراد زیادی را دنبال می کنید و نمی توانید همه پست ها را کشاهده نمایید. افراد اگر تعاملی از طرف شما نبینند نا امید می شوند و از فالو کردنتان دست می کشند. آن ها به سراغ  کاربرانی می روند که به پست ها و مطالبشان اهمیت می دهند. تعامل دوسویه در اینستاگرام همانند سایر رسانه های اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

محتوای تکراری تولید می کنید:

فالوورهای شما انسان های باهوشی هستند و همه چیز را به خاطر می سپارند.  اگر به طور مداوم محتوایی که در گذشته منتشر شده را ارسال می کنید نمی توانید انتظار داشته باشید فالوورها هم مثل گذشته به فکرتان باشند و اکانت تان را دنبال کنند.

 به ابزارهای آنالیتیکی توجهی نمی کنید:

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که کدام یک از پست هایتان لایک، کامنت و تعامل بیشتری از طرف فالوورها دریافت کرده است؟ چه پستی عملکرد خوبی نداشته است؟

توجه کردن به آنالیتیکس اینستاگرام  یا سایر ابزارهای آنالیتیکی به شما کمک می کند چنین مواردی را به راحتی تشخیص دهید. هرچقدر اطلاعات بیشتری درباره نیازهای مخاطبان داشته باشید بهتر می توانید نیازها و درخواست هایشان را برطرف نمایید.در این شرایط دیگر شاهد از دست دادن فالوورها نخواهید بود.

رقبایتان عملکرد بهتری نسبت به شما دارند:

اگر برند یا کسب وکاری بر روی اینستاگرام دارید باید بحث رقبا را جدی بگیرید.  خیلی از اوقات از دست دادن فالوورها به خاطر عملکرد خوبی است که رقبا از خود نشان می دهند. در چنین شرایطی باید  تجزیه و تحلیلی بر روی رقبا داشته باشید و ببینید از چه ابزار، تاکتیک ها یا استراتژی هایی برای موفقیت استفاده می کنند.

خوب همانطور که مشاهده کردید دلایل مختلفی برای از دست دادن فالوورها در اینستاگرام وجود دارد. اگر اخیرا با چنین مشکلی مواجه شده اید  اکانت تان را خوب بررسی کنید تا ببینید چه مشکلی باعث شده کاربران از قابلیت آنفالو استفاده کنند.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط