سوشال

مسیر موفقیت را گم کرده اید؟ این مسیر را انتخاب کنید!

فرض کنید تصمیم میگرید در روزهای تابستانی یک سفر یک روزه به کنار دریا بروید . برای رسیدن به مقصد جاده ای را انتخاب میکنید و شروع به حرکت میکنید ، اما در یک لحظه حواس تان پرت می شود یا به خاطر بلد نبودن مسیر و اینکه بار اول تان هست که می خواهید این مسیر را طی کنید ، به اشتباه وارد مسیر فرعی دیگری می شوید و یک دفعه چشم باز میکنید و خودتان را در جاده ای جنگلی و ترسناک می بینید . هر چه قدر به اطراف نگاه می کنید هیچ اثری از جایی که می خواستید بروید پیدا نمی کنید . آیا ادامه دادن این مسیر می تواند شما را به مقصدتان برساند ؟ شما هر چه قدر هم این راه سخت را بالاتر روید فقط مسیر کوهستانی پیش روی تان هست و نه دریا . بهتر نبود هر جایی که حس کردید این مسیر شباهتی به مسیر اصلی و هدف شما ندارد همان جا دور می زدید و مسیر اصلی را پیدا می کردید ؟

شاید این مثال برای همه ما خنده دار بیاید ولی جالب است که بسیاری از ما در کسب و کار و زندگی شخصی مان بارها دچار تغییر مسیر و گم کردن راه مان می شویم ولی سالها روی همین اشتباه اصرار میکنیم و در نهایت نا امید و فرسوده حسرت می خوریم که چرا به هدف مان نرسیدیم .

و این قطعا یکی از بدترین شکست ها و احساس بدی است که ما می توانیم در زندگی مان تجربه کنیم .

ما فکر میکنیم اگر سخت کار کنیم  و شب و روزمان را به کار اختصاص بدهیم بدون اینکه لحظه ای بایستیم و به مسیرمان فکر کنیم و یا به قول آن داستان معروف کمی هم وقت بگذاریم و اره مان را تیز کنیم الزاما به این معنی است که باید به هدف مان برسیم .

اما زمانی که در یک جاده اشتباه هستیم چه طور توقع داریم که در نهایت به هدف مان برسیم ؟ ما در آغاز ورود به جاده باید مواظب باشیم که جاده درست را انتخاب کنیم و مسیر اشتباه نرویم . وگرنه در این مسیر اشتباه هر چه قدر هم تلاش کنیم و از دیگران سبقت بگیریم هیچ فایده ای ندارد چون از دید خودمان موفق نیستیم.

قطب نمای پیدا کردن مسیر در راه موفقیت و تکامل فردی را هیچ کسی نمی تواند به ما بدهد به جز خودمان .

6 روش کاهش استرس برای مدیران و کارآفرینان ( روش 1 و 4 مهم تر هستند ، حتما امتحان کنید)

نشانه هایی که به شما میگوید مسیر موفقیت را اشتباه آمده اید و باید برگردید:

 • حساب بانکی شما به حد کافی پر است ولی اصلا احساس شادی نمی کنید
 • شما در پایان هر روز و آخرین ساعت های شب که به خانه می رسید فقط حسرت می خورید که کی تعطیلات آخر هفته می آید که یک نفس راحتی بکشید
 • همیشه در حال مقایسه خودتان با دیگران هستید و حس میکنید وضعیت زندگی آنها از شما خیلی بهتر است
 • با نگاهی به رژیم غذایی و روزانه تان کاملا مشخص می شود که از جان گذشته هستید و هر چی مواد غذایی ناسالم پیدا میکنید وارد بدن تان میکنید !
 • در چهره شما همیشه یک لبخند مصنوعی نقش بسته است و بازیگر خوبی هستید در مقابل دیگران اما در درون خودتان به شدت ناراضی و داغون هستید
 • هر روز تلاش تان را بیشتر می کنید و سخت تر کار میکنید اما هیچ نشانه ای از موفقیت و پولسازی نمی بینید
بخوانید :
آموزش تلگرام نسخه کامپیوتر (دسکتاپ)

همه اینها و نشانه های بسیار دیگری که وجود دارند نشان می دهد راه موفقیت را در زندگی تان گم کرده اید و با ادامه این مسیر به هیچ جایی جز ناکجا آباد نمی رسید . پس باید در اولین فرصت از این مسیر خارج شوید و راه درست را پیدا کنید و درآن مسیر سخت تلاش کنید .

چگونه مسیر موفقیت مان را پیدا کنیم

چگونه مسیر موفقیت مان را پیدا کنیم

چگونه مسیر موفقیت مان را پیدا کنیم و وارد این مسیر شویم ؟

بسیاری از آدم ها هستند که حتی تا 70 سالگی هم بدون اینکه هدف واضح و مشخصی در زندگی شان داشته باشند بی هدف خودشان را در زندگی رها می کنند. مشخصا این افراد نمی توانند مسیر درستی هم برای رسیدن به موفقیت پیدا کنند . بعضی از افراد هم هستند که متوجه اند که هیچ هدفی ندارند  ولی فقط تنها کاری که بلد هستند این است که بنشینند و به حال خودشان غصه بخورند .

اما ما می خواهیم جزو دسته سوم باشیم . یعنی آنهایی که می دانند مسیر را تا به اینجا اشتباه رفته اند و می دانند مشکل هم پیدا نکردن و مشخص نکردن هدف اصلی شان است و همین حالا می خواهند اقدام کنند و قدم اول را برای پیدا کردن هدف و مسیر درست در زندگی شان برای رسیدن به موفقیت بردارند . آنها افرادی هستند که می خواهند قطب نمای سفرشان را به درستی خودشان با دست های خودشان بسازند و مطمئن باشند که هیچ وقت مسیر موفقیت را گم نمی کنند .

 • یک نقشه راه برای سفر موفقیت ترسیم کنید

همانطوری که حتی برای شروع سفرهای درون شهری مان این روزها از طریق اپلیکیشن های مختلف بهترین مسیر را انتخاب میکنیم برای رسیدن به هدف و طی کردن مسیر موفقیت و توسعه فردی هم نیاز داریم که سری به درون خودمان بزنیم و با توجه به خواسته ها و نیازهای خودمان ابتدا هدف مان را مشخص کنیم و بعد هم بهترین مسیر را برای رسیدن به این هدف تعیین کنیم .

گاهی اوقات ما استاد حل مسائل دیگران هستیم . اما به زندگی خودمان که می رسیم کاملا هنگ میکنیم . هنوز هم هیچ چرایی برای بیدار شدن از خواب در هر روز نداریم و اصلا نمی دانیم چرا در این جهنم هستیم و اصلا کجا می خواهیم برویم ؟

بهترین کار این است که کمی از مشکل یا مساله دور شویم و از فاصله ای دور تر به قضیه نگاه کنیم . حالا قطعا نقطه ای که هستیم و جایی که می خواهیم برویم را بهتر میبینیم و بهتر و دقیق تر می توانیم مسیر را انتخاب کنیم .

7 توصیه از فوق ستاره های فروش در دنیا، برای شما که می خواهید قهرمان دنیای بازاریابی و فروش شوید

نقشه مسیر موفقیت

نقشه مسیر موفقیت

 • یک وسیله مناسب مقصد و مسیر سفر موفقیت تان انتخاب کنید

مثلا اگر قرار باشد ما از تهران به تبریز برویم انتخاب وسیله نقلیه ای مانند کشتی انتخاب درستی است ؟ قطعا نه . چون اصلا در این مسیر حرکت با همچین وسیله ای مقدور  نیست . حالا اگر در تبریز یک جلسه کاری داریم و باید صبح زود حرکت کنیم و حدود ساعت 11 به مقصد برسیم انتخاب دوچرخه وسیله مناسبی است ؟ بازهم قطعا نه . پس در مسیر موفقیت هم چه طور توقع داریم بدون انتخاب تجهیزات لازم برای این سفر به سلامت و در بهترین شرایط به مقصد برسیم ؟

مسیر موفقیت و دوچرخه !

مسیر موفقیت و دوچرخه !

 • در سفر موفقیت دنباله رو هیچ کسی نباشید

اگر بدون شناخت همین طور که در خیابان راه می رویم یک نفر را ببینیم و دنبال او راه بیافتیم، به نظر شما به کجا می رسیم ؟ قطعا جایی که او می خواسته برود نه جایی که هدف خودمان بوده که برویم . و بالعکس اگر مسیری را انتخاب کردید که یکباره دیدید هیچ کسی نیست و خودتان تنها هستید الزاما به این معنی نیست که شما مسیر را اشتباه آمده اید بلکه شاید شما اولین نفری باشید که این جاده و مسیر را کشف میکنید !

بخوانید :
راهنمای مهندسی کسب و کار اینترنتی

پس در سفر موفقیت بهتر است قبل از سفر مسیرهایی که دیگران رفته اند را هم چک کنید و اگر لازم بود از آنها الگو بگیرید و تا قسمتی از راه را از مسیری که آنها هموار کرده اند استفاده کنید اما به هیچ وجه چشم و گوش بسته دنبال یک نفر دیگر که دقیقا نمی دانید کجا می خواهد برود و اصلا مقصدش با شما یکی است یا نه نروید .

7 راه رسیدن به قله موفقیت در فروش و بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 • دائما از این خط به آن خط مسیرتان را عوض نکنید

آیا تا به حال در پشت چراغ قرمز راننده هایی را دیده اید که به محض اینکه حس میکنند خط کناری خلوت تر است و زودتر جلو می رود مسیرشان را تغییر می دهند و هنوز چند ثانیه ای نگذشته دوباره به جای اول بر میگردند و یا دوباره یک خط دیگر را امتحان می کنند ؟ تحقیقات نشان می دهذ اینها هم باعث ترافیک و آشفتگی بیشتر پشت چراغ می شوند و هم خودشان بی تکلیف و آشفته هستند .

گاهی اوقات باید بپذیریم که مسیر موفقیتی که ما انتخاب کرده ایم کمی طولانی و صعب العبور است و دائما نباید در فکر جا به جا کردن مسیرمان باشیم که اینکار جز آشفتگی نتیجه دیگری برای مان ندارد .

چراغ قرمز مسیر موفقیت !

چراغ قرمز مسیر موفقیت !

 • مطمئن باشید در طول سفر به موانع زیادی بر می خورید پس خودتان را آماده کنید

زمانی که ما برای یک سفر به طبیعت و کمپ زدن آماده می شویم قطعا همه پیش بینی ها را می کنیم مثلا لباس گرم اضافی بر می داریم تا اگر هوا سرد شد دچار مشکل نشویم و یا مواد غذایی ای که دیر تر فاسد می شوند را می خریم که اگر نتوانستیم چیزی پیدا کنیم گرسنه نمانیم و..

در سفر موفقیت هم باید پیش بینی شرایط سخت را بکنیم و خودمان را قوی و آماده کنیم . قطعا قرار نیست همه پیش بینی ها درست از آب در بیاید و بدون هیچ ریسک و خطری مسیر را تا به انتها طی کنیم . به همین خاطر بهترین کار قدرتمند و قوی شدن و آماده شدن برای هر اتفاقی در این مسیر است .

سمینار بزرگ فانوس
رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط