سوشال

چگونه ترافیک اینستاگرام را پیگیری کنیم؟

بازاریابان خیلی خوب می دانند که پیگیری ترافیک اینستاگرام یکی از بهترین روش های موجود برای سنجش فعالیت های بازاریابی و تبدیل فالوورها به بازدیدکنندگان سایت است.  اینستاگرام اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد می تواند ابزار قدرتمندی برای هدایت فالورها به سایت باشد. این موضوع دیده شدن سایت را بهبود می بخشد و باعث افزایش فروش تان می شود. لینکی که در بیو قرار داده می شود می تواند کاربران را به سمت سایت هدایت نماید. به همین خاطر است که ترافیک اینستاگرام باید مانیتور شود. در این پست از سوشال به شما نشان خواهیم داد چگونه می توانید ترافیک ناشی از این شبکه اجتماعی را بسنجید.

چگونه ترافیک اینستاگرام را پیگیری کنیم؟

اینستاگرام با وجود 500 میلیون کاربر فعالی که روزانه دارد بهترین روش برای ارتباط با مخاطبان، معرفی محصولات و مهم تر از همه افزایش فروش است. با اینحال سنجش موفقیت در این شبکه اجتماعی تنها به معنای پیگیری تعداد کامنت ها و لایک ها نیست. اگر واقعا می خواهید بدانید محتوایتان چه عملکردی داشته و چه ترافیکی برایتان ایجاد کرده است باید به سراغ روش های بهتری بروید. با اینکه Instagram Insights در طول چند سال گذشته پیشرفت های خوبی داشته است اما اگر این گزینه را بررسی کرده باشید حتما می دانید روشی برای پیگیری ترافیک خارجی از بیو وجود ندارد.

به کمک این گزینه می توانید بفهمید چند نفر پست ها و استوری هایتان را مشاهده کرده اند اما نمی توانید  تعداد فالورهایی که  برروی لینک بیو کلیک کرده اند و از سایت تان بازدید کرده اند را پیگیری کنید یا بسنجید. به همین خاطر اگر بخواهید ترافیک اینستاگرام را بفهمید و بسنجید باید به دنبال ابزارهای آنالیتیکی دیگری بروید. این اطلاعات برای استراتژی های بازاریابی ضروری هستند.

 چگونه ترافیک ناشی از پست های اینستاگرام را بسنجیم؟

برای اینکار بر روی آیکون منویی که در گوشه راست و بالای پروفایل اینستاگرام وجود دارد ضربه بزنید. سپس بر روی تب Insight کلیک کنید. اینکار به شما کمک می کند گزینه آنالیتیکس را برای پروفایل تجاری تان باز کنید.  بعد از اینکه insight را باز کردید می توانید معیارهای مختلفی برای پست ها، استوری ها، جمعیت مخاطبان و کلیک بر روی سایت بیابید. در این بخش می توانید تعداد کلیک های انجام شده بر روی بیو در هر هفته را ببینید.  به خاطر داشته باشید که آنالیتیکس اینستاگرام تنها برای پروفایل های تجاری در دسترس است. به همین خاطر اگر قصد دارید به صورت حرفه ای در این شبکه اجتماعی فعالیت کنید بهترین کار این است که اکانت معمولی تان را به اکانت تجاری تبدیل کنید.

بخوانید :
آموزش ویرایش عکس با اینستاگرام

 

روش ارزیابی و تحلیل اینستاگرام با Instagram Insights

 

چگونه ترافیک ناشی از استوری های اینستاگرام را بررسی کنیم؟

روزانه بیش از 500 میلیون نفر استوری های اینستاگرام را مورد بررسی قرار می دهند. به همین خاطر استوری ها  بهترین کانال برای تعامل کسب وکارها با فالورهایشان است و باعث افزایش فروش هم می شود.

وقتی اینستاگرام قابلیت اضافه کردن لینک به استوری های اینستاگرام را در اختیار کاربران قرار داد، به نظر موضوع بسیار مهمی حل شده بود. واقعیت این است که این اولین باری بود که کاربران می توانستند لینک را به استوری های اینستاگرام اضافه کنند.

چه بخواهید از لینک های قابل کلیک برای جذب ترافیک به کمپین ها، صفحات محصول یا پست های وبلاگی استفاده کنید، پیگیری تعداد افرادی که استوری های اینستاگرام را دیده اند و بر روی لینک آن کلیک کرده اند بهترین روش برای درک نوع محتوایی است که می تواند برایتان مفید باشد. برای اینکه بتوانید ترافیک ناشی از استوری ها را بسنجید باید لینک های قابل کلیک ایجاد کنید. با افزایش رشد محبوبیت استوری ها، کسب وکارها و برندها باید به دنبال راهی برای جدا کردن فیدها و استوری هایشان داشته باشند.

با اینکه استراتژی و محتوا برای فید و استوری باید همگام باشد اما پیگیری ترافیک و سایر KPI های مهم به صورت جداگانه به شما کمک می کند بفهمید مخاطب تان دقیقا چه می خواهد.

 ایجاد UTM Tracking  در گوگل آنالیتیکس:

برای آغاز کار باید UTM Tracking را راه اندازی کنیم. برای اینکه درک این فرآیند برای همه مان ساده تر باشد بهتر است UTM را به زبان ساده تری تعریف کنیم. UTM کد منحصر به فردی است که می توانید آن را به انتهای URL تان اضافه کنید. با راه اندازی این روش می توانید مطمئن شوید که گوگل آنالیتیکس ترافیک اینستاگرام را با دقت بیشتری برایتان مورد پیگیری قرار می دهد.

قبل از هر کاری باید تصمیم بگیرید که چه صفحه ای از سایت یا اصلا چه سایتی را می خواهید پیگیری کنید و فالورهایتان را به سمت آن هدایت نمایید.  بهترین کار این است که مخاطب را به سایتی هدایت کنید که آن ها را به سمت گام های بعدی سوق می دهد. این بخش می تواند صفحه اشتراک برای یک سرویس، خرید کردن یا ایجاد یک مکالمه سازنده باشد.  فرض کنید کمپین جدیدی راه اندازی کرده اید و می خواهید افراد بیشتری را در این کمپین ثبت نام کنید.

بخوانید :
7 راه رسیدن به قله موفقیت در فروش و بازاریابی در شبکه های اجتماعی

حالا آن ها را به سمت صفحه فرودی که در سایت تان دارید هدایت می کنید. در گام بعدی باید به سراغ گوگل آنالیتیکس بروید.  در این ابزار می توانید URL تان را به همراه سه پارامتر و مقادیرشان تگ کنید. می توانید پارامترهایی را به آدرس اضافه کنید و به کمک آن داده های گزارش شده را درباره کمپین ارجاعی به دست آورید. به عنوان مثال لینک زیر به شما اجازه می دهد ترافیک به سایت سوشال از طرف اینستاگرام در کمپین خاصی را بررسی کنید:

http://3ocial.com?utm_source=instagram&utm_medium=social&utm_campaign=spring-campaign

به خاطر داشته باشید که گوگل آنالیتیکس به بزرگ یا کوچک بودن حروف حساس است. پس باید مطمئن شوید نام منابع تان را به درستی وارد می کنید. شاید با خواندن این مطالب سردرگم شده باشید. اصلا نگران نباشید.  خوشبختانه گوگل ابزاری به نام Campaign URL Builder دارد که همه مراحل را برایتان انجام می دهد. این ابزار به شما اجازه می دهد  به راحتی پارامترهای کمپین را به آدرس هایتان اضافه کنید و کمپین های خاصی را در داشبورد گوگل آنالیتیکس مورد پیگیری قرار دهید.

ترافیک اینستاگرام

تنها کاری که شما باید انجام دهید پر کردن فرم است. حالا نوبت گوگل است که آدرس سفارشی برایتان  ایجاد کند.  قبل از اینکه ادرس ایجاد شده را در اینستاگرام مورد استفاده قرار دهید آن را به کمک کوتاه کننده لینک، کوتاه نمایید. آدرس های طولانی ظاهر اسپمی به مطالب شما می بخشند.  بعد از اینکه لینک ایجاد شده را به اینستاگرام تان اضافه کردید می توانید ترافیک اینستاگرام را برای هر لینک به صورت جداگانه در داشبورد گوگل آنالیتیکس بسنجید.  شاید استفاده از گوگل آنالیتیکس برای افرادی که آشنایی زیادی با آن ندارند کمی دشوار باشد.

اما زیاد نگران نباشید. تنها با چند کلیک ساده می توانید ترافیک اینستاگرام را پیگیری کنید. بعد از اینکه لینک های قابل پیگیری را راه اندازی کردید در گوگل آنالیتیکس می توانید داده های مرتبط را مشاهده نمایید. برای دیدن تجزیه و تحلیل ها، سری به پروفایل گوگل آنالیتیکس تان بزنید و در منوی سمت چپ، گزینه Acquisition را انتخاب کنید.  حالا بخش Campaigns و سپس All Campaigns را انتخاب نمایید تا ترافیک اینستاگرام را ببینید.  همانطور که مشاهده کردید به کمک ابزاری همچون گوگل آنالیتیکس می توانید ترافیک ناشی از اینستاگرام را به راحتی بسنجید. کافیست یک لینک قابل پیگیری برای کمپین تان بسازید و از طریق فرآیندهایی که در بالا بدان اشاره کردیم ترافیکی که مدنظر دارید را پیگیری نمایید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *