نکاتی در مورد کارآفرینی که بهتر است از همان ابتدا بدانید

سبک زندگی کارآفرینی می تواند پر از فراز و نشیب های مختلف باشد. این نوع زندگی به نظر جذاب، خلاقانه و شگفت انگیز می رسد. شما می توانید محصولات و خدماتی را ایجاد کنید که بر روی دنیای اطرافتان تاثیر مثبتی دارد.

با اینحال کارآفرین بودن همیشه کار اسانی نیست. در مسیری که برای کارآفرینی قدم بر می دارید با موانع مختلفی روبرو خواهید شد. در این شرایط حفظ انگیزه کار سخت و دشواری خواهد بود.

با اینحال ارزش هایی که کارآفرین شدن در اختیار افراد قرار می دهد بسیار زیاد است و می توان از چنین موانعی چشم پوشی کرد نکاتی درباره کارآفرینی وجود دارد که باید از همان ابتدای راه با آن ها اشنا شوید. در این پست از سوشال قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

 کارآفرینی نیازمند کار سخت و مداوم است:

کارآفرینی

اگر از خارج به زندگی افراد کارآفرین نگاه کنید ممکن است سبک زندگیشان شما را به خود جذب کند. در این شرایط با خودتان می گویید این افراد چقدر خلاق هستند، چقدر زندگی شیک و خوبی دارند وچقدر کارهایشان بر اساس برنامه ریزی های زمانبندی شده به پیش می رود. اما همیشه  همه چیز انگونه که شما می بینید نیست.

کارآفرین شدن نیازمند کار سخت و مداوم است و شما باید برنامه ریزی درستی برای خودتان داشته باشید. به عنوان یک کارآفرین مسئول ایجاد و هموار کردن مسیرهایی هستید که در آن گام بر می دارید.

اینکار نیازمند کار سخت، تحقیق و پژوهش و پذیرش فراز و نشیب های مختلف است. برای اینکه وارد حوزه کارآفرینی شوید باید سخت تر از قبل کار کنید، ساعت های بیشتری از روز را به کار اختصاص دهید و مسئولیت پذیری بیشتری هم داشته باشید. اما برای کارآفرینان همه این سختی ها لذت بخش و البته ارزشمند است.

باید به خودتان انگیزه بدهید:

برای اینکه بتوانید کارآفرین موفقی در زندگیتان باشید باید همیشه به خودتان انگیزه بدهید. مهم تر از همه این است که بیشتر کارآفرینان از مسیرهای سنتی ایجاد کسب وکار تبعیت نمی کنند.

به همین خاطر برای اینکه سر پا باشید و در مسیری که انتخاب کرده اید ثابت قدم باشید باید  سوخت روحی و عاطفی زیادی برای خودتان به دست آورید.

در چنین شرایطی باید شوق و انگیزه کافی ایجاد کنید و در میانه راه خسته نشوید.  تنظیم اهداف به شیوه صریح و واضح به شما کمک می کند انگیزه خوبی برای ادامه کار به دست آورید.

زمانی را برای تعریف اهدافتان کنار بگذارید و بدانید که برای کارآفرین شدن باید به خودتان انگیزه بدهید.  خاص باشید. به عنوان مثال به خودتان بگویید اگر کارآفرین شوم و پولی که می خواهم را به دست آورم می توانم مدرسه ای برای کودکان ایجاد کنم. یا اینکه می توانم خانه ای که همیشه ارزویش را داشتم بخرم.

بخوانید :
به اشتراک گذاشتن لحظه های ناب زندگی با قابلیت پخش زنده ویدئویی Live Stories در اینستاگرام

با تعریف کردن و تنظیم اهداف می توانید  برای رسیدن به چیزهایی که در سر دارید انگیزه کافی داشته باشید.  اگر به دنبال روش های بهتری برای ایجاد انگیزه هستید نکات زیر به شما کمک خواهد کرد:

ارزش بیشتری برای اهدافتان بیابید:

اگر هدفی که تعیین می کنید زیاد برایتان جذاب نباشد نمی توانید برای رسیدن به آن خوب تلاش کنید. باید هدفی را تنظیم نمایید که برایتان بسیار ارزشمند است.

 با مشتریان تان در تماس باشید:

عادت های گذشته تان را کنار بگذارید. با نشستن در دفتر کار و زل زدن به در و دیوار چیزی عایدتان نمی شود. بهتر است بیرون بروید و با مشتریانی که دارید ارتباط برقرار کنید. شنیدن تجربه ها و نظر آن ها به شما کمک می کند انگیزه بیشتری برای ادامه کار داشته باشید.

 یک ماموریت شخصی برای خودتان تنظیم کنید:

هر کسب وکاری باید یک ماموریت برای خودش داشته باشد.  این موضوع به شما کمک می کند اهداف کلی، فرهنگ و ارزش های کسب وکارتان را تعیین کنید.  تعیین هدف و ماموریت به شما نشان می دهد چرا کسب و کارتان را ایجاد کرده اید و چرا باید در مسیرتان ثابت قدم باشید. برای ایجاد انگیزه از ماموریت شخصی هم غافل نشوید.

 برای خودتان زمان اختصاص دهید:

همه ما به خوبی می دانیم که کارآفرینی و اجرای کسب وکار شخصی بسیار سخت است و به کار مداوم نیاز دارد. زمانی که وارد این مسیر می شوید مجبور هستید مسئولیت همه چیز را به عهده بگیرید. در چنین شرایطی گذر زمان را از دست خواهید داد. روزها می گذرد و هفته ها و ماه ها سپری می شود اما شما هنوز وقتی برای خودتان اختصاص نداده اید. سعی کنید زمانی را برای انجام کارهای شخصی اختصاص دهید.

موفقیت هایی که به دست آورده اید را جشن بگیرید:

برای اینکه در حوزه کارآفرینی انگیزه کافی داشته باشید باید به عقب برگردید و ببینید برای رسیدن به جایگاهی که در آن ایستاده اید چه کارهایی کرده اید. دستاوردهای کوچک  و بزرگ تان را یادداشت کنید و برای این دستاوردها به خودتان پاداش دهید.

حالا که می دانید چگونه باید انگیزه کافی برای ادامه کار را داشته باشید می توانیم به سراغ  نکات بعدی برویم.

قدرت مربی را در دنیای کارآفرینی،نادیده نگیرید:

کارافرین

خیلی از افراد زمانی که شروع به راه اندازی کسب وکار جدیدشان می کنند به تنهایی وارد میدان می شوند. اما کمک گرفتن از راهنمایی های یک کارآفرین موفق می تواند گام های بعدی را نشان تان دهد و مسیر را بهتر از قبل برایتان هموار سازد. این افراد کوله باری از تجربیات ریز و درشت هستند و می توانند نکات ارزشمندی را درباره کارآفرینی و ادامه راه در اختیارتان بگذارند.

بخوانید :
5 راه افزایش کامنت اینستاگرام

این ها خودشان کارآفرین هستند و با فراز و نشیب هایی که در مسیر وجود دارد اشنایند. پس می توانید از تجربیات شان استفاده کنید و  جلوی برخی از اتفاقات ناگوار را بگیرید.

 بر روی پیشرفت کار تمرکز کنید نه عالی بودن:

به عنوان یک کارآفرین شما فردی هستید که تصمیم گرفته اید در حوزه کاریتان پیشرو و رهبر باشید. حالا باید مسیر را خوب بشناسید و برای رسیدن به اهدافتان سخت کار کنید. اما به خاطر داشته باشید که دریای کارآفرینی بسیار مواج و پر تلاطم است.

در این شرایط نمی توانید انتظار یک دریانوردی آرام و بی دردسر را داشته باشید.  اگر برای رسیدن به موارد عالی و بی عیب و نقص تلاش کنید چیزی که به دست می آورید نا امیدی و از دست  دادن انگیزه است. متاسفانه همیشه موانع و مسیرهای اشتباه هم سر راه کارآفرینان قرار می گیرد و همین امر باعث می شود این افراد به اشتباه بیفتند.

سعی کنید از این اشتباهات به عنوان یک معلم بهره ببرید و برای قوی تر شدن از آن ها استفاده کنید. ببینید در طول کار چه پیشرفت هایی به دست آورده اید. اگر یک اشتباه را دوبار تکرار نکنید قطعا می توانید به پیشرفت در کارتان امیدوار باشید.

7 نکته مهم برای شروع کارآفرینی که حتما باید بدانید

 

 برای کارآفرینی، باید همیشه نکات جدیدی بیاموزید:

کارآفرینان افراد پر مشغله ای هستند. اما اگر می خواهید در مسیر کارآفرینی موفق شوید باید زمانی را هم برای یادگیری نکات جدیدی که به صنعت تان مربوط است اختصاص دهید. همانطور که آلبرت انیشتین گفته بود: وقتی یادگیری را متوقف کنید، شروع به مردن می کنید.

بله انسان زمانی که دست از یادگیری بکشد مرگش هم فرا می رسد. اگرچه این مرگ، مرگ واقعی یا مرگ جسمی نیست اما می تواند روح و ذهن او را به فرطه نابودی بکشاند. کارآفرینی که با اطلاعات به روز مجهز نیست نمی تواند خود را در دنیای امروز زنده نگه دارد.

اگر تصمیم گرفته اید وارد دنیای کارآفرینی شوید باید بدانید که همیشه به نکات جدید و درس های تازه نیاز دارید. در حوزه کاریتان فعال باشید، مطالعه کنید، اخبار را دنبال نمایید. همه مواردی که برای پیشرفت نیاز دارید را بخوانید. اینکار نه تنها ذهنتان را باز می کند بلکه در رسیدن به اهداف هم یاریتان خواهد کرد.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط