سوشال

انواع محتوایی که می توانید در بازاریابی محتوایی تان به کار ببرید

انواع محتوا

بعد از اینکه استراتژی بازاریابی محتوایی تان را تدوین کردید ممکن است با یک چالش بزرگ مواجه شوید. می دانید این چالش چیست؟ بله درست حدس زدید. انتخاب انواع محتوا که بتواند شما را در رسیدن به مخاطبین هدفتان یاری کند. در این پست از سوشال سعی می کنیم چندین نوع محتوا که در بازاریابی محتوایی به دردتان می خورد را با هم مرور کنیم.

 انواع محتوایی که می توانید در بازاریابی محتوایی استفاده کنید:

انواع

 لیست ها:

این گزینه برای بازاریابان و افرادی که سال هاست در حوزه تولید محتوا فعالیت می کنند اشناست. شما می توانید محتوای خودتان را به شمل یک لیست در بیاورید و نامی جذاب به آن بدهید. مثلا می توانید بگویید فهرستی از موثرترین محتواهای موجود برای بازاریابی. یا لیستی از بهترین ابزارهای سئو. این روش به شما کمک می کند راحت تر از قبل نظر مخاطب را به خود جلب کنید.

 پرسش و پاسخ:

پرسش و پاسخ

شما می توانید از  فرمت پرسش و پاسخ هم برای تولید محتوای سایت تان استفاده کنید. فرض کنید کاربری وارد سایت می شود و سوالی به ذهنش خطور می کند. او از طریق فرم تماس سوالش را با شما در میان می گذارد. حالا شما می توانید از این فرصت برای تولید محتوای متنی یا ویدئویی استفاده کنید. این روزها چنین روشی جذابیت بسیار زیادی برای مخاطبان دارد.

چرا بازاریابی محتوا برای کسب وکارتان مهم است؟

 استفاده از قابلیت های سئو:

سئو

اگر سئوکار هستید یا در تیم تان فردی را دارید که با دنیای سئو اشناست می توانید از  این نوع محتوا هم استفاده کنید. این گزینه هم یکی از انواع محتوا محسوب می شود. کافیست به دنبال کلیدواژه هایی بگردید که افراد به دنبالش هستند. بعد از یافتن این کلمات کلیدی برای آن مطلبی بنویسید یا فیلمی منتشر کنید.

مطالعات موردی در انواع محتوا:

مجبور نیستید همیشه داستان های خودتان را بگویید. مطالعات موردی جزو داستان های برند شما هستند. شما به عنوان یک برند کمک می کنید مشتریان تان مشکلاتی که دارند را حل کنند. حالا از همین داستان ها به عنوان مطالعات موردی بهره ببرید.

تستیمونیال( توصیه نامه مشتریان):

یکی دیگر از انواع محتوایی که می توانید در بازاریابی محتوا از آن استفاده کنید توصیه نامه های مشتریان است.  این ها بسیار شبیه مطالعات موردی هستند فقط در این گزینه مشتری خاصی در باره داستانی که با برند شما داشته از دیدگاه خودش صحبت می کند. او از جملات و کلمات خودش بهره می برد.

 نقل قول ها:

نقل قول ها به عنوان تستیمونیال های کوتاه هستند. شما می توانید از نقل قول های اینفلوئنسرها برای تکمیل محتوایتان هم استفاده کنید.

 مصاحبه ها:

با اینکه مصاحبه می تواند یک روش دیگر برای جمع آوری تستیمونیال ها و نقل قول های شما باشد اما شما می توانید از این روش برای جمع آوری دیدگاه رهبران فکری صنعت تان هم استفاده کنید.

بخوانید :
پنج روش میلیاردر شدن که حتما باید بدانید!

 دموها:

مشتریان شما برای اینکه بتوانند با خیال راحت از محصولات و خدماتی که ارائه می کنید بهره ببرند به دموی آن نیاز دارند. چرا از این فرصت برای تولید محتوای سایت تان بهره نمی برید؟

مرور و بررسی محصولات:

محصولی دارید که فکر می کنید مخاطبان تان در حال حاضر آن را دوست دارند و نظراتشان را درباره آن بیان کرده اند؟ اگر چنین است از مشتری بخواهید این نظرات را به شکل مکتوب برایتان ارسال کند. به کمک بررسی محصولات از طرف مشتریان می توانید مشتریان تازه ای به دست آورید و نظر آن ها را به خودتان جلب کنید.

مثلا اگر اینفلوئنسری دارید که مشتری شماست می توانید از او خواهش کنید نظرش را درباره محصول بیان کند.

محتوای مقایسه ای:

در میان انواع محتوایی که می توانید مورد استفاده قرار دهید، این گزینه هم می تواند کمکتان کند. کافیست دو موضوع جذاب در صنعت تان را بیابید و آن ها را از دیدگاه تخصصی مورد بررسی قرار دهید.

 اخبار شرکت:

شرکت شما مدام در حال تغییر است. می توانید آخرین اخبار شرکت تان را با مشتریان در میان بگذارید و به آن ها نشان دهید کسب وکار شما هم از انسان هایی تشکیل شده که ساعت های زندگیشان را صرف بهبود شرایط آن ها می کنند.

اخبار صنعت:

صنعتی که در آن فعالیت می کنید را مانیتور کنید و مهم ترین اخبار آن را با مخاطبان تان در میان بگذارید. مخاطب شما علاقه زیادی به  اخبار تخصصی صنعتش دارد.

بررسی کتاب ها:

اگر دوست دارید مخاطبان تان را آموزش دهید می توانید از  این فرصت هم بهره ببرید. بررسی کتاب هم یکی دیگر از انواع محتوا محسوب می شود و به شما کمک می کند همیشه جلوی چشم مخاطبان تان باشید. وقتی کتاب جذابی می خوانید که فکر می کنید به درد مخاطبان می خورد خلاصه ای از آن را بنویسید و در سایت منتشر کنید.

نظرات وعقاید:

بحث های چالش برانگیز هم می تواند به شما کمک کند محتوای ویروسی تولید کنید. می توانید درباره موضوعی نظر یا عقیده خود را بیان کنید.

پیش بینی های مرتبط با صنعت:

حتما شما هم مقالاتی را دیده اید که درباره اینده بازاریابی یا سئو صحبت می کنند. چرا شما از این فرصت استفاده نمی کنید؟  اگر در صنعت تان رهبر فکری هستید می توانید از این نوع محتوا هم بهره ببرید.

 داستان موفقیت ها:

انسان ها برای ادامه کارشان به انگیزه نیاز دارند. خیلی از افراد موفق در دنیا هستند که داستان خاص خودشان را دارند. اگر در صنعت شما فرد موفقی هست می توانید داستان او را به شکل یک محتوای جذاب در آورید و از آن برای جلب نظر مخاطبان استفاده کنید.

بخوانید :
از کارآفرینان جوان چه درس هایی می توان گرفت؟

شکست ها و کارهایی که نباید انجام داد:

همانطور که داستان موفقیت ها برای کاربران جذاب است، داستان شکست ها و کارهایی که نباید انجام داد هم می تواند برایشان جذاب باشد.

 تحقیقات یا پژوهش های انجام شده:

در میان انواع محتوا، این گزینه جذاب ترین و بهترین روش برای تایید تخصص شماست.  مشتریان و مخاطبان تان بهترین  منبع برای تحقیق و پژوهش هستند.  شما می توانید به منبع پژوهشی و مطالعاتی صنعت خودتان تبدیل شوید و به کمک همین اطلاعات ارزشمند خلاهای موجود را پر کنید.

 راهنمایی ها:

راهنمایی ها که گاهی از اوقات به آن ها راهنمای نهایی یا جامع هم گفته می شود، جزییات دقیقی از موضوعی است که می تواند به مشتریان کمک کند مشکلاتی که با آن مواجه هستند را برطرف نمایند. برخی از راهنماها آنقدر جذاب و کاربردی هستند که می توانند بهترین منبع برای مطالعه سایر افراد باشند.

 

چک لیست ها:

تا به حال به انواع محتوایی که در اختیار دارید فکر کرده اید؟ چک لیست می تواند به مخاطب کمک کند فرآیندی را به صورت مرحله به مرحله دنبال نماید و در نهایت به نتیجه مطلوبش برسد. مثلا می توانید از چک لیست ها برای تکمیل پست های فهرست وار استفاده کنید.

انواع محتوا: قالب ها

قالب ها می توانند اطلاعات موجود در راهنماها یا چک لیست ها را با هم ترکیب کنند و یک نوع محتوا ایجاد نمایند.  این ها بهترین نوع محتوا برای دانلود رایگان هستند و به شما کمک می کنند فهرست ایمیلی تان را پر کنید.

کتاب های الکترونیکی:

اگر تا به حال وبلاگ نویسی کرده باشید حتما خیلی خوب می دانید که کتاب های الکترونیکی بهترین روش برای جلب نظر مخاطبان است. پس می توانید از این گزینه هم برای جمع آوری ایمیل ها یا اطلاعات مشتریان استفاده کنید.

کتاب های صوتی:

این روزها خیلی از افراد حوصله خواندن محتوای متنی را ندارند. در میان همه انواع محتوا، کتاب های صوتی بهترین و جذاب ترین ترند روز است. اگر دوست داشتید می توانید پادکستی تولید کنید و آن را در وبلاگ تان منتشر نمایید.

 سایر انواع محتوایی که می توانید به خاطر داشته باشید:

 • وایت پیپرها
 • اینفوگرافیک ها
 • داده های بصری
 • خلاصه ها
 • نمودارها
 • پوسترها
 • تصاویر و عکس ها
 • کمیک ها و کاریکاتورها
 • گیف های انیمیشنی
 • اسکرین شات ها
 • دوره های آموزشی
 • خبرنامه ها
 • نظرسنجی ها و مسابقات
 • بازی ها و بازی سازی
 • ابزارهای مرتبط با صنعت
 • پست مهمان
 • وبینارها
 • پست های وبلاگی
 • سوالات پر تکرار

 

سمینار بزرگ فانوس
رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط