سوشال

چگونه داده های مشتریان را برای فعالیت های ارزشمندمان، استخراج کنیم؟

وقتی داده های زیادی درباره مشتریان دارید و نمی دانید باید با آن ها چه کنید، یافتن روش مناسب برای آنالیز آن ها می تواند کمی چالش برانگیز باشد. به عنوان مثال، هرچقدر  افراد بیشتری از دسکتاپ، لپ تاپ و موبایل استفاده می کنند، اطلاعات بیشتری تولید می شود و تعداد داده های مشتریان هم افزایش می یابد. البته این مقدار داده تنها نتیجه فعالیت مشتریان نیست. این داده ها به خاطر الگوریتم ها و نرم افزارهایی که رفتار مشتری را پیگیری می کنند هم تولید می شود.  واقعیت این است که استفاده روزانه مردم از رایانه ها باعث تولید 2.5 کوینتیلیون بایت داده می شود.  خوب این حجم از داده بسیار زیاد است. اگر شما نتوانید از این داده ها به نفع بازاریابی تان بهره ببرید قطعا شکست خواهید خورد. در این مقاله از سوشال قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم از داده های مشتریان برای بهبود کسب وکار و بازاریابی دیجیتال بهره ببریم.

حضور کلان داده را بپذیرید و از آن استفاده کنید:

خیلی ها هستند که موضوع کلان داده را نادیده می گیرند اما واقعیت این است که نادیده گرفتن کلان داده به معنای نادیده گرفتن فرصت‌های کلیدی است که در اختیارتان قرار گرفته است. به عنوان مثال علم داده ها حرفه در حال رشدی است که می تواند به شما داده های موثرتری ارائه کند.

اولین گام برای استخراج داده های مشتریان درک کلان داده و استفاده از آن در فعالیت های موجود است.

بر روی ابزارهای آنالیتیکی سرمایه گذاری کنید:

فاکتور کلیدی برای استفاده از کلان داده، داشتن ابزارها و استعدادهای مناسب برای کاربرد اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن هاست. به همین خاطر باید بخشی از بودجه تان را صرف ابزارهای آنالیتیکی کنید. شرکت های بزرگ تر باید دپارتمان اختصاصی برای اینکار داشته باشند و بتوانند از داده های آنالیتیکی به بهترین شکل ممکن بهره ببرند. حتی کسب وکارهای کوچک هم می توانند از ابزارهای انالتیکی استفاده کنند.

 از داده های قبلی  هم استفاده کنید:

مردم اغلب از داده ها و اطلاعات موجود برای پیش بینی آینده استفاده می کنند اما برخی از درس های مهمی که داده ها به ما می دهند از گذشته حاصل می شود. یک برنامه طولانی مدت خوب برای استفاده از داده های مشتریان، تجزیه و تحلیل داده هایی است که در گذشته به دست آورده اید. کسب وکارها باید همیشه هوشیار باشند که برخی از داده های موجود به صورت مجموعه ای هستند و باید در طول زمان جمع آوری شوند. به عنوان مثال شما نمی توانید داده های فروش 5 الی 10 سال گذشته را فراموش کنید حتی اگر این گزینه بخشی از زیرساخت های بازاریابی دیجیتال فعلی تان نباشد.

بخوانید :
چگونه مخاطب هدف خودمان را تعریف کنیم؟

از سیستم های مدیریت اسناد و مدیریت آرشیوها استفاده کنید و داده های مشتریان را در طول زمان جمع آوری نمایید.

داده های مشتریان را بر روی عملیات اجرایی اعمال کنید:

خوب بعد از اینکه رفتارها و داده های مشتریان را از پایگاه داده های خود استرخراج کردید می توانید از آن برای افزایش فروش استفاده کنید اما فراموش نکنید که برای کسب درآمد بیشتر باید کمتر خرج کنید. داده های مناسب مشتریان علاوه بر افزایش فروش می تواند بهره وری تیم تان را افزایش دهد و جلوی هدررفت ها را بگیرد. هر دوی این موارد به افزایش فروش منجر می شود.  مثلا فرض کنید داده هایی که از سمت مشتریان به دست آورده اید نشان می دهد مخاطبان شما از یوتیوب و اینستاگرام هستند. در این شرایط می توانید مطمئن شوید که این دو رسانه اجتماعی کارکرد بهتری برایتان داشته اند. حالا می توانید تلاش های بیشتری در اینستاگرام و یوتیوب داشته باشید. از داده های مشتریان برای بهبود کسب وکارتان استفاده کنید.

 علت های رویگردانی مشتری را آنالیز کنید:

قبل از هر چیزی اجازه دهید واژه رویگردانی مشتری را با هم بررسی کنیم. رویگردانی مشتری واژه ای است که برای توصیف مشتریانی به کار می رود که قبلا مشتری شما بودند اما بعد از چند وقت به سراغ کسب وکارهای دیگری رفته اند. این گزینه هم یکی از داده هایی است که می توان از آن برای بهبود کسب وکار استفاده کرد.  در این فرآیند شما باید به داده های کاربران نگاه کنید و ببینید چرا برخی از مشتریان وفادار مانده اند و برخی از آن ها بعد از گذشت چند مدت کسب وکارتان را رها کرده اند.

ممکن است در این تجزیه و تحلیل ها، رابطه ای بین افت وفاداری مشتری و پشتیبانی نکردن از یک محصول یا خدمات خاص بیابید.

ابزارهای آنالیتیکی که بر روی رویگردانی مشتری تمرکز می کنند به  شما کمک می کنند نحوه حفظ مشتری را درک کنید و از سود مداوم لذت ببرید.

بخوانید :
10 ایده خلاقانه و پول ساز برای تولید محتوای ویدئویی

رسانه اجتماعی هم داده است:

داده های مشتریان

بیش از 80 درصد داده های تولید شده امروزی، ویدئو، تصویر و سند است و از طریق رسانه های اجتماعی پست می شود. تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی و استفاده از داده های مشتریان در این بسترها به شما کمک می کند بازار فعال تان را بیابید و ببینید افراد چه تقاضایی دارند.  باید به این نکته توجه داشته باشید که محتوای موجود در شبکه های اجتماعی می تواند نشانگر سایر ترندها و فاکتورهای موجود باشد.

 داده های مشتریان باید در دسترس باشد:

دسترسی به داده ها باید در کل شرکت مدنظر قرار گیرد.  اگرچه رقبای شما نباید به چنین داده های ارزشمندی دست پیدا کنند اما خودتان باید بتوانید از آن به درستی استفاده کنید.  اگر اطلاعاتی درباره نیازها و رفتارهای مشتریان دارید اما سایر کارمندان شرکت نمی توانند از این داده ها بهره ببرند بهتر است در رفتارهایتان تجدید نظر کنید. باید اطمینان حاصل نمایید که داده های دیجیتال در اختیار همه کارمندان قرار می گیرد.

 از خودکارسازی فرآیندهای موجود واهمه نداشته باشید:

اتوماسیون بر خلاف باور عموم، می تواند مزایای زیادی برای کسب وکارهای مختلف داشته باشد.  به خاطر داشته باشید که اتوماسیون تنها بر روی فعالیت های فیزیکی و مکانیکی اعمال نمی شود بلکه می توان آن را بر روی ابزارهای آنالیتیکی هم اعمال نمود.

برخی از بینش های مفید را می توانید از تجزیه و تحلیل داده های ورودی به دست آورید. اتوماسیون به شما کمک می کند از فعالیت های موجود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. در چنین شرایطی قادر خواهید بود استعدادهای انسانی تان را به موارد خاص تری اختصاص دهید و از آن ها در زمینه های بهتری استفاده کنید.

 نتیجه گیری:

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم این روزها داده های زیادی تولید می شود و پیگیری این داده ها می تواند برای شرکت ها کمی دشوار باشد. با اینحال داده های مشتریان ارزشمندتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. بینش های عملی و مفیدی در بین این داده ها نهفته است.  اگر بتوانید داده های درستی انتخاب کنید، به درستی آن ها را تجزیه و تحلیل نمایید  و از آن ها به درستی استفاده کنید قادر خواهید بود درآمدتان را هم افزایش دهید.

سمینار بزرگ فانوس
رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط