سوشال

تبلیغات گوگل چیست؟ مفید مختصر!!

تبلیغات گوگل

تبلیغاتی گوگل چیست؟ همانطور که در عنوان صفحه مشاهده کردید، قرار است در این مقاله به صورت مفید و مختصر، عبارت تبلیغات گوگل و جزییات آن را برای شما توضیح دهیم.

کسب و کار ها در اینترنت، به روش های مختلفی برای تبلیغات، افزایش مخاطب و در نهایت افزایش فروش دست میزنند. یکی از بهترین روش های تبلیغات و بازاریابی برای کسب و کار های اینترنتی، استفاده از تبلیغات گوگل است!!

به طور کلی به 3 طریق میتوان از طریق گوگل برای یک کسب و کار بازاریابی کرد و این 3 روش عبارت اند از:

 • تبلیغات ادوردز (GOOGLE ADS)
 • SEO
 • تبلیغات ادسنس (GOOGLE ADSENS)

محوریت بحث این مقاله مورد اول است اما در مورد دو موضوع دیگر نیز به صورت مختصر توضیحاتی ارائه میشود.

روش های بازاریابی از طریق گوگل چیست؟

بهتر است اول دو مورد سئو و تبلیغات ادسنس گوگل را توضیح دهیم تا پس از آن به صورت جامع در مورد تبلیغات گوگل از طریق ادوردز (ADwords) صحبت کنیم.

سئو به معنای بهینه سازی برای موتور های جستجو است. در این روش بازاریابی از طریق موتور جستجو، سئو کاران و بازاریابان سایت خود را برای کلمات کلیدی مناسبِ کسب و کار خود (به طور مثال خرید موبایل، آموزش برنامه نویسی و…) بهینه سازی میکنند. در سئو هدف نهایی کسب رتبه و جایگاه مناسب در صفحه اول گوگل است.

سئو در تبلیغات گوگل

تبلیغات گوگل ادسنس نیز روشی است که در آن شرکت گوگل، تبلیغات مخاطبان خود را به صورت متنی، بنری و… در سایت های مورد قرار داد خود قرار میدهد. در حال حاضر تعداد این سایت ها به بیش از 2 میلیون میرسد. متأسفانه این تبلیغات برای سایت های ایرانی موجود نیست.

در نهایت به گوگل ادوردز میرسیم.

تبلیغات گوگل ادوردز چیست؟

گفتیم که هدف در سئو و بهینه سازی سایت، کسب نتایج برتر در صفحه اول گوگل است. در سئو و بهینه سازی، وبمستر سایت باید بیش از 200 فاکتور مهم را رعایت کند و برخی از آنها مانند تولید محتوا و یا ساخت لینک، هزینه هایی را برای وی در بر دارد اما هیچکدام از این هزینه ها مستقیما به گوگل پرداخت نمیشود.

بر خلاف سئو، در تبلیغات گوگل ادوردز، صاحب سایت به صورت مستقیم هزینه ای را به گوگل پرداخت میکند تا سایت خود را بر روی یک یا چند کلمه کلیدی به صفحه اول گوگل بیاورد. در این حالت گوگل بر اساس تعداد مخاطب و سختی کلمه کلیدی، قیمتی را بر روی آن قرار میدهد و سایت مذکور را به صفحه اول نتایج جستجو خود میبرد.

بخوانید :
چگونه در صفحه اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

پس از آن صاحب سایت مذکور بابت هر کلیکی که از طرف کاربر بر روی سایت او شود، هزینه ای را به  گوگل پرداخت میکند (این هزینه در ابتدا پرداخت شده و پس از هر کلیک از حساب وی کم میشود.) البته روش های دیگری نیز برای محاسبه و کم کردن هزینه این تبلیغات وجود دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

برای اینکه بتوانید بهتر از قبل تفاوت سایت هایی که با استفاده از تبلیغات گوگل در صفحه اول هستند را نسبت به سایت هایی که به سئو به این صفحه راه پیدا کرده اند را مشاهده کنید، به عکس پایین دقت کنید:

تبلیغات ادوردز

هزینه هر کلمه در گوگل ادوردز چطور محاسبه میشود؟

اولین موضوع در محاسبه قیمت کلمات در تبلیغات گوگل، سختی کلمه کلیدی است. این یعنی هر چه سئو روی این کلمه سخت تر باشد و البته کسب و کار های بیشتری علاقه به اجرای کمپین تبلیغاتی روی این کلمه را داشته باشند، هزینه تبلیغات آن نیز افزایش پیدا میکند.

اما مورد بعدی، مربوط به خود سایتی است که قصد دریافت تبلیغ روی کلمه مورد نظر را دارد. طبق قوانین گوگل ادوردز، هرچه صفحه مورد نظر سایت شما برای کلمه کلیدی تعریف شده، بهینه و کاربر پسند تر باشد، هزینه تبلیغات گوگل شما نیز کاهش پیدا میکند!! این یک مورد تشویقی از طرف گوگل برای این است که مطمئن شود در صفحات جستجو، بهترین نتایج ممکن به کاربران نشان داده میشود.

صفحه سایت ما به چه صورت در گوگل به مخاطب نشان داده میشود؟

اینکه صفحه سایت شما در یک کمپین تبلیغات گوگل چطور به مخاطب نشان داده شود، تماما طبق نظر شما انجام میشود. شما میتوانید طوری تنظیم کنید که صرفا در یک بازه زمانی سایت شما به کاربران نشان داده شود (یک ماهه یا …) همینطور میتوانید مشخص کنید که در چه ساعاتی از روز کاربران سایت شما را در صدر نتایج مشاهده کنند.

بخوانید :
چگونه تصاویر اینستاگرام را بهبود ببخشیم؟

علاوه بر این میتوانید تعیین کنید که صفحه شما صرفا روی یک کلمه کلیدی خاص (آموزش بازاریابی اینستاگرام) برای کاربران به نمایش درآید یا اینکه با تمامی کلماتی که عبارت خاص مورد نظر شما در آن است به افراد نشان داده شود؟ (اینستاگرام).

قابلیت دیگر تبلیغات google ads، تنظیم بر اساس مکان جغرافیایی کاربران است. شما میتوانید به صورتی کمپین خود را تعریف کنید که به طور مثال در روز، صرفا به اندازه x دلار از هزینه پرداختی از طرف شما، برای تبلیغاتتان خرج شود و پس از عبور از این حد، تبلیغات شما تا روز بعدی از صفحه نتایج حذف شود.

منظور از CPC چیست؟

تبلیغات cpc

CPC یکی از عبارت های به کار رفته در تبلیغات گوگل است. معنای این واژه به “پرداخت هزینه به ازای هر کلیک کاربر” اشاره میکند. شاید گاها مشاهده کرده باشید که در یک صفحه از گوگل، چند سایت با استفاده از تبلیغات ادوردز در صفحه اول قرار دارند و برای شما سؤال شده باشد که چطور گوگل میان آنها قضاوت میکند که کدام در رتبه بالاتری قرار بگیرند؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باعث میشود یک سایت در تبلیغات گوگل خود، رتبه بالاتری نسبت به رقبا بگیرد، هزینه پرداختی آن در ازای هر کلیک است. پس از آن نیز موضوعاتی مانند بهینه بودن صفحه و سایت و البته مرتبط بودن آن با کلمه کلیدی مورد نظر، مهم است.

کلام آخر

با توجه به اینکه سرویس گوگل ادز در ایران از طرف شرکت گوگل تحریم شده، برای استفاده از آن باید به یکی از شرکت های واسط در ایران مراجعه کنید. پیشنهاد میکنیم در هنگام پرداخت هزینه ها و اخذ قرار داد، حتما از شرکت مورد نظر خود در مورد اقداماتی که در جهت کاهش هزینه های تبلیغات گوگل شما انجام میدهند سؤال کنید.

شرکت های معتبر همواره به رضایت مخاطب خود اهمیت میدهند و سعی در کاهش هزینه های پرداختی آنان میکنند.

امیدواریم این مقاله از سایت سوشال برای شما مفید بوده باشد.

سمینار بزرگ فانوس
مهدی

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *