موفقیت چیست؟ فرمول 7 مرحله ای رسیدن به موفقیت!!

موفقیت چیست

افراد موفق چگونه به موفقیت رسیدند؟ راز موفقیت ثروتمندان چیست؟ جواب این سوالات را میتوان در یک کلمه خلاصه کرد: آرامش!! داشتن  آرامش  و اطمینان خاطر بهترین تعریف برای موفقیت است.

موفقیت یک حس درونیست، به همین خاطر هیچکس جز خود فرد نمیداند که چقدر موفق است.

ویژگی های موفقیت چیست؟

ویژگی های موفقیت

یکی از ویژگی های موفقیت باور است.

تا وقتی که فرد خود را باور نداشته باشد کسی نمیتواند بگوید او موفق است. پس به حرف دیگران توجه نکنید و سعی کنید در برخورد با قضاوت و نظر دیگران نسبت به خود فقط لبخند بزنید. ببینید افرادی که درباره شما قضاوت میکنند خودشان چگونه هستند و چه موفقیت هایی به دست آورده اند؟

یکی  دیگر از ویژگی های موفقیت و افراد موفق، داشتن هدف است.

در مسیر موفقیت فراز و نشیب و چالش های بسیاری وجود دارد. مطمئنا اگر اینچنین نبود، همه افراد موفق بودند!! شما باید برای رسیدن به موفقیت نسبت به این مشکلات بی توجه باشید تا به هدف خود برسید. پیدا کردن راههای درست برای حل آنها میتواند شما را به موفقیت برساند نه فکر کردن و غصه خوردن در موردشان.

بعضی صاحب نظران بر این عقیده دارند که موفقیت همانند یک شش ضلعی طلایی است که شش ضلع آن عبارت اند از:

 • نظم
 • آرامش
 • برنامه ریزی
 • دقت
 • سرعت عمل
 • زمان شناسی

نا خدای زندگی انسان ها اطرافیان آنها نیستند!! بلکه این خود انسان ها هستند که سکان کشتی زندگیشان را در دست دارند.

این جمله طلایی از آبراهام لینکلن به حد زیادی میتواند به سؤال موفقیت چیست جوابگو باشد: بیشتر مردم به همان اندازه خوشبخت هستند که خود میخواهند.

انسان برای رسیدن به موفقیت باید تمام زوایای وجودش را پرورش دهد از جمله:

 • سلامتی
 • معنویت
 • ثروت
 • آرامش
 • عشق
 • و خدمت به دیگران

برای رسیدن به موفقیت باید باورهای مثبت داشته باشید و همیشه خود را فردی ببینید که آرزو داشتید در جایگاه او قرار بگیرید.

افکار منفی قاتل اهداف شما هستند!! این افکار منفی ممکن است از دوران کودکی در ذهن شما رخنه کرده باشد. با تمرین و تکرار میتوانید این افکار زائد را از ذهنتان بیرون کنید، به شدت تأکید میشود بر روی این مورد تمرکز بگذارید!! افکار منفی و نگران کننده تأثیر بسیار بدی بر روی رسیدن به اهداف و موفقیت ها دارند.

در صورتی که در ذهن انسان باور رسیدن به موفقیت وجود داشته باشد است، تلاش و فعالیت خود را با برنامه ریزی همراه میکند، با شکست های جزئی در سر راهش نا امید نمیشود و همواره برای رسیدن به موفقیت و پیروزی بیشتر تلاش میکند.

رسیدن به موفقیت در هفت قدم! معیار های رسیدن به موفقیت چیست؟

راه های رسیدن به موفقیت چیست

معیارهایی وجود دارند که انسان با بهره گیری از آنها میتواند گامی در مسیر موفقیت بردارد. این معیارها را در ادامه به 7 قدم رسیدن برای موفقیت ترجمه کرده و برای شما قرار داده ایم!!

بخوانید :
آموزش تلگرام برای پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها ! - فارسی کردن تلگرام

1_ موقعیت شناسی

فعالیت انسان ها شبیه کارکرد دوچرخه است، تا زمانی میتوان تعادلش را حفظ کرد که در یک جهت حرکت کند. اشکال انسانها این است که میخواهند بدون حرکت و بدون داشتن مقصد تعادل خود را حفظ کنند و به همین خاطر احساس تزلزل میکنند.

دراین راستا حتما باید برای خود هدفی با ارزش تعیین کنید و مهم تر از آن طرحی برای دست یافتن به آن هدف داشته باشید. ببینید به دنبال چه چیزی هستید؟ سعی کنید به آینده فکر کنید و از گذشته دست بردارید.

2_ تفاهم

یکی از بزرگترین دلایل ناکامی ما انسان ها در روابطمان با یکدیگر، نبود تفاهم است.

هرانسانی در زندگی با توجه به تصاویر ذهنی خودش نسبت به مسائل واکنش نشان میدهد و این واکنش ها از جانب هر شخصی متفاوت است. اغلب اوقات واکنش یک فرد نسبت به شما به خاطر اذیت و بدخواهی نیست بلکه به این خاطر است که آن فرد وضعیت رابه گونه ای دیگر درک میکند. اینکه ما این برداشت ها و رفتار های متفاوت دیگران از مسائل را هضم کنیم تا حد زیادی باعث ایجاد تفاهم در زندگی روزمره مان میشود. در اصل اگر یاد بگیرید به این صورت به افراد و واکنش آنها به مسائل زندگی نگاه کنید سطح تفاهم در روابط شما بالا خواهد رفت.

بسیاری از ما این اشتباه را داریم که تقصیرات و اشکالات خود را نمیپذیریم حتی قبول نمیکنیم که جانب اشتباه را گرفته ایم و خود را فریب میدهیم. دقیقا به دلیل ندانستن حقیقت توانایی واکنش صحیح را نیز از دست میدهیم.

3_ شجاعت

برای دستیابی به موفقیت تنها هدف و درک شرایط کافی نیست بلکه وجود شجاعت نیز تأثیر بسزایی در موفقیت انسان ها دارد.

افراد زیادی هستند که هدف های متعددی در ذهن دارند ولی شجاعت عمل کردن به آن را ندارند. بدانید که هیچ چیزی در این دنیا نیست که بتوان به صورت صد در صدی در مورد آن اطمینان داشت.

تفاوت میان انسان های موفق و غیرموفق درهمین شهامتی است که انسان موفق روی نقطه نظر های خود دارد و خطرات را میپذیرد و دست به عمل میزند. در هر حال قصد انجام هر فعالیتی را هم که داشته باشید احتمال اشتباه کردن در آن وجود دارد.

4_ خیرخواهی

یکی دیگر از لازمه های موفقیت، وجود احساس خیرخواهی در انسان است. افرادی که برای انسان های دیگر آرزوی موفقیت میکنند و دوست دارند آنها نیز به موفقیت برسند مطمئنا انسان های موفقی هستند. این افراد از دیدن موفقیت دیگران ناراحت نمیشوند و این تفاوت یک انسان موفق و ناموفق است.

یکی ازبهترین روش ها برای اینکه با احساس گناه و تقصیر مبارزه کنید این است که گناه را گردن کسی نیندازید. سه راه وجود دارد که بتوانید خیرخواهی را در خود افزایش دهید:

 • به این فکرکید که مردم بنده خدا هستند و سعی کنید تا ارزش آنها را درک کنید.
 • با این روحیه با مردم رفتار کنید که مهم هستند و بدانید رفتاری که نشان میدهید با احساس شما رابطه مستقیم دارد.
 • فرصت این را به خود بدهید که کمی به احساسات، نظرها و نیاز های دیگران فکرکنید.
بخوانید :
20 راهکار هوشمندانه برای کسب و کار در اینستاگرام - قسمت اول

5_ مناعت

صعود بر قله های موفقیت با مناعت

مناعت یعنی ارزش کار خود را دانستن و این مفهوم به معنی خودبینی نیست. از میان همه ی پستی و بلندی هایی که در زندگی وجود دارد نداشتن مناعت و غلبه بر آن از هر کاری دشوارتر است، علت آن هم این است که این چاله را با دست خود کنده ایم؛ قبول کرده ایم که فایده ای ندارد و این کار از دست من ساخته نیست!!

باید این موضوع را درک کنیم که شکسته نفسی و فروتنی با موضوع دست کم گرفتن خود بسیار متفاوت است و در نهایت این موضوع باعث ایجاد گناه است!!

به انسان های شکست خورده نگاه کنید. چه چیزی در آن ها مشاهده میکنید؟ تصاویر ذهنی این انسان ها را فراموش کنید. کسی که مناعت نفس دارد حقایق را واضح تر میبیند و نمیخواهد چیزی را به زور به کسی ثابت کند. او نسبت به دیگران احساس دشمنی نمیکند.

6_ اعتماد به نفس

برای ایجاد اعتماد به نفس تجربه کردن موفقیت لازم است. باید بدانید که موفقیت تولید مثل میکند. موفقیت از موفقیت زاده میشود.

سعی کنید موفقیت های خود را یادآوری کرده و شکست هایتان در گذشته را به دست فراموشی بسپارید. این کار به بالا بردن اعتماد به نفستان کمک زیادی میکند.

سعی کنید ازاشتباهاتتان پند بگیرید و بعد آنها را از ذهنتان بیرون کنید و موفقیت های گذشته رابه خاطر آورید و آنها را برای خودتان تصور کنید.

هرکس بالاخره برای یکبارهم که شده موفقیت را تجربه کرده است.

7_ خود پذیری

انسان ها تا خود را نشناسند به خوشبختی واقعی نمیرسند. مفلوک ترین انسانها کسانی هستند که میخواهند خود را به غیر از آنچه هستند جا بزنند و خود را مجاب کنند به بودن چیزی که در ذات و شخصیت آنها نیست.

باید خودتان را همانطور که هستید قبول کنید با تمام عیب ها و نقاط قوت. اینکه از کمبود ها و نقص هایتان خبر داشته باشید لازم است ولی نباید خودتان را به خاطرش سرزنش کنید هیچ انسانی کامل نیست.

کلام آخر

اغلب مردم تصور میکنند که موفقیت از تلاش روز افزون و سختی به دست می آید. برخی هم فکر میکنند که صرفا شانس برای آنها موفقیت می آورد. در نهایت باید گفت انسان تا زمانی که برای شناخت خود قدمی برندارد به هیچ موفقیتی در زندگی خود نمیرسد. تا متوجه نشوید که اهمیت وجود ذات شما در چه چیزی است، نمیتوانید درک کنید که موفقیت چیست.

مهدی

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *