سوشال

چرا بازاریابی ایمیلی هنوز هم برای کسب وکارها مهم است؟

بازاریابی ایمیلی

همه ما خیلی خوب می دانیم که بازاریابی ایمیلی دوست قدیمی مان است. سال هاست که کسب وکارهای مختلف از بازاریابی ایمیلی برای رسیدن به مشتریان و حفظ آن ها استفاده می کنند. به همین خاطر جای تعجب و شگفتی نیست که این ابزار قدرتمند بازاریابی به این زودی ها رخت بر نبندد و  ناپدید نشود.  شما هنوز هم می توانید از این نوع بازاریابی برای رشد و توسعه کسب وکارتان استفاده کنید. با وجود بروز و ظهور تاکتیک های جدید برای افزایش تعامل با مشتری، بازاریابی ایمیلی هنوز هم به عنوان یک روش کلیدی برای دسترسی به مخاطبان هدف شناخته می شود و می تواند مزایای زیادی برای کسب وکارها داشته باشد. در این پست از سوشال قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. پس ما را همراهی کنید.

مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد حدود 70 درصد از افراد 18 الی 34 ساله ترجیح می دهند با شرکت های محبوب شان از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنند. این اعداد و ارقام  در میان افراد 35 الی 44 ساله و 45 الی 54 ساله، بیشتر و بالاتر است. صرف نظر از احساسی که کاربران نسبت  به ارتباطات ایمیلی دارند، بیشتر بازاریابان ترجیح می دهند برای برقراری ارتباط با مشتریانشان از  کمپین های ایمیلی استفاده کنند.  حدود نیمی از بازاریابانی که در مطالعات انجام شده شرکت داشته اند گزارش کرده اند که نرخ باز شدن ایمیل 15 درصد یا کمتر از آن است. این در حالیست که 60 درصدشان بیان کرده اند که نرخ کلیک 8 درصد یا کمتر از آن بوده است. این اعداد و ارقام بدین معنی نیست که بازاریابی ایمیلی دیگر مفید نیست. این موضوع بدین خاطر است که بیشتر بازاریابان تغییری که در سال های اخیر رخ داده است را نادیده می گیرند.  مشتریان امروزی درباره محتوایی که مصرف می کنند، حرفه ای تر شده اند.  به کمک روش های زیر می توانید بازاریابی ایمیلی تان را بهبود ببخشید و تعامل و ارتباط بهتری با مخاطبان تان داشته باشید:

فهرست تان را بخش بندی کنید:

بازاریابی ایمیلی

اولین کاری که برای بهبود بازاریابی ایمیلی تان باید انجام دهید درک مخاطبانی است که با آن ها ارتباط دارید. چرا مخاطبان با شما ارتباط برقرار کرده اند و چگونه این ارتباط برقرار شده است. برخی از محبوب ترین مشخصه هایی که بازاریابان برای بخش بندی فهرست هایشان استفاده می کنند در برگیرنده موارد زیر است:

 • عنوان یا موقعیت شغلی
 • مشخصات جمعیتی
 • سابقه خرید
 • فعالیت در سایت
 • کلیک های قبلی بر روی ایمیل یا نرخ خوانده شدن ایمیل
بخوانید :
چگونه به کمک تجربه کاربری، نرخ تبدیل سایت را بهبود ببخشیم؟

چرا این موضوع اینقدر اهمیت دارد؟ این روزها اینباکس مشتریان با پیام های بازاریابی متعددی پر شده است.

اگر مدام پیام هایی را برایشان ارسال کنید که هیچ جذابیتی برایشان ندارد خیلی زود از شما دور می شوند و از این فهرست خارج می گردند. فرض کنید می خواهید با مدیر منابع انسانی تعامل داشته باشید. فرستادن محتوایی که برای این افراد تهیه و تدوین شده است نمی تواند کافی باشد. شما باید بر روی نیازها و صنایع خاص هم تمرکز کنید. صنعت مدیریت منابع انسانی به سرعت در حال رشد است و ارائه اطلاعات درباره استخدام افراد با استعداد می تواند برای کارفرماها جذاب باشد. بخش بندی کردن فهرست مشتریان به شما کمک می کند ارتباطات تان را سفارشی سازی کنید، پیام هایی را ایجاد نمایید که به درد مخاطبان هدف تان می خورد و می تواند تعامل شما با مشتری را از طریق بازاریابی ایمیلی بهبود ببخشد.

پیام رسانی تان را بهبود ببخشید:

به عنوان یک بازاریاب باید بتوانید ایمیلی جذاب، مفید و کاربردی برای مخاطبان تان ارسال کنید. به جای اینکه فهرست بزرگ و سازماندهی نشده ای از مخاطبان را ارسال کنید باید به فکر یک تعامل استراتژیک باشید.  شاید نوشتن پیام های محرک کار دشواری باشد اما به شما کمک می کند ارتباط سازنده ای با مخاطبان تان داشته باشید. اینکار به شما اجازه می دهد بر اساس فعالیت ها و شرایط های موجود با مشتریان فعلی و بالقوه تان ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال اگر فردی کارت خریدش را در فروشگاه اینترنتی ترک کرده است می توانید به صورت استراتژیک و زمانبندی شده برایش پیشنهاد تخفیف ارسال کنید. یا فرض کنید  فردی اخیرا در نمایشگاه معرفی آخرین نرم افزارتان شرکت کرده است. می توانید برای او یک دعوتنامه رسمی بنویسید و قبل از آغاز رویداد بعدی، او را به این دورهمی دعوت کنید.

با معنادار کردن ارتباطات و تعاملی که با مخاطبان تان دارید می توانید اعتماد بیشتر مشتریان را به دست آورید و تاثیر زیادی بر روی فرآیند خریدشان بگذارید.

بخوانید :
5 نمونه واقعی از کسب درآمد میلیونی

 از داده های موجود به نفع خودتان استفاده کنید:

در دنیای مدرن بازاریابی،داده ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. با اینکه خیلی از بازاریابان این موضوع را به خوبی می دانند اما تنها برخی از آن ها به داده هایی که دارند ارزش می نهند و در آن از بازاریابی ایمیلی شان استفاده می کنند. برای اینکه بازاریابی هایتان تاثیر واقعی خودش را داشته باشد باید از داده ها به بهترین شکل ممکن استفاده شود. بازاریابان باید از این داده ها برای شناخت مخاطبان و شخصی سازی ارتباطاتشان استفاده کنند. این موضوع می تواند به معنای مطالعه داده ها برای درک بهتر مشتری باشد و شما را به سمت بهینه سازی پیام ها سوق دهد. ببینید مشتریان شما ایمیل هایشان را از طریق چه دستگاه هایی مشاهده می کنند. داده های موجود را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید تصمیم درستی برای بهینه سازی آن بگیرید. حتی داده هایی که به نظر مرتبط نمی رسند هم می توانند مفید باشند. ارزیابی رفتار مشتریان بر روی سایت یا رسانه های اجتماعی می تواند تصویر واضح تری از تمایلاتشان در اختیارتان بگذارد و شما را قادر سازد تعاملی که با آن ها دارید را به بهترین شکل ممکن بهبود ببخشید.

 ارتباط با کیفیتی از طریق بازاریابی ایمیلی ایجاد کنید:

کنار هم قرار دادن این ایده ها و عملی کردنشان به شما کمک می کند بازی ایمیلی تان را به سطح دیگری ببرید.اینکار مزایای زیر را برایتان به ارمغان خواهد آورد:

 • اعتماد بین شما و مشتریان تان را افزایش می دهد.
 • نشان می دهد کسب وکار شما نیازهایشان را درک می کند چون شما تنها کسی هستید که اطلاعات ارزشمند و مرتبط برایشان ارسال می کنید.
 • نشان می دهد به حرف هایشان به خوبی گوش می کنید. چون  شما ارزش زیادی برایشان قائل هستید و به چشم یک خریدار به آن ها نگاه نمی کنید.

این ها دقیقا همان چیزهایی هستند که مشترکان امروزی از بازاریابی ایمیلی شما انتظار دارند. سعی کنید مواردی که در این مقاله بیان کردیم را به کار ببرید تا بتوانید تعامل تان را افزایش دهید و درآمد شرکت تان را دو چندان کنید. اگر ایده ای داشتید از طریق بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

سمینار بزرگ فانوس
رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *