سوشال

چرا تجربه کاربری برای موفقیت بازاریابی دیجیتال ضروری است؟

همانطور که می دانید مشتریان امروزی بسیار باهوش هستند و دوست دارند نیازهایشان سریعا برآورده شود. اینکه شما چه چیزی را در دنیای آنلاین به فروش می رسانید زیاد مهم نیست. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مشتریان شما به دنبال تسریع و بهبود تجربه گشت و گذارشان از سایت هستند و اگر احساس کنند نتوانسته اید چنین نیازی را برآورده کنید از کسب و کارتان روی بر می گردانند.  بخش ضروری تجربه کاربری اسان تر کردن یافتن محصولات و خدمات مورد نیاز، بررسی و خرید محصول  و دسترسی سریع به بخش پشتیبانی است. برای کسب وکارهایی که می خواهند مخاطبان را به مشتری تبدیل کنند، تجربه کاربری ضروری تین بخش این کار است و می تواند به موفقیت شان کمک کند.زمانی که صحبت از اجرا و توسعه استراتژی های بازاریابی دیجیتال به میان می آید، تجربه کاربری معمولا  نادیده گرفته می شود. یکی از مهم ترین بخش های تجربه کاربری بر روی موبایل و دستگاه های موبایلی رخ می دهد. این روزها بیش از 96 درصد مشتریان از موبایل برای دسترسی به سایت ها استفاده می کنند. خیلی از سایت ها هم هستند که برای چنین دستگاه هایی بهینه سازی نشده اند. نکته جالب اینجاست که 79 درصد از  کاربران بیان می کنند که اگر انتظاراتشان به صورت آنلاین بر آورده نشود به سراغ سایت دیگری می روند.

سفر ایده آل مشتریان آنلاین، وجود سایت کاربردوستی است که می تواند ناوبری راحتی در اختیارشان بگذارد، خرید را برایشان راحت تر کند و به پشتیبانی سریع منجر شود.

با ترکیب کردن این عناصر، کسب وکارها می توانند محیط آنلاینی را ایجاد کنند که به ساخت برند ختم می شود. خوب حالا سوال اینجاست که چرا سازمان ها تجربه کاربری را نادیده می گیرند؟ در این مقاله از سوشال به اهمیت تجربه کاربری در بازاریابی دیجیتال خواهیم پرداخت.

تجربه کاربری در دنیای موبایلی:

تجربه کاربری

گسترش روز افزون استفاده از گوشی های هوشمند  دید افراد، خرید و تعاملتشان را تغییر داده است. حالا بیشتر مشتریان برای خرید و بررسی محصولات و خدمات مورد نیازشان از موبایل و دستگاه های موبایلی استفاده می کنند. یکی از موارد هشداردهنده این است که 52 درصد کاربران بیان کرده اند که اگر تجربه خوبی بر روی موبایل نداشته باشند کمتر از قبل به ارتباط و تعامل با شرکت رغبت پیدا می کنند. 80 درصد از جستجوهای محلی هم بر روی دستگاه های موبایلی انجام می شود.

به همین خاطر است که نمی توان تجربه کاربری را در این دستگاه ها نادیده گرفت. اگرچه موبایل در دنیای امروزی پیشرو شده است اما این موضوع بدین معنی نیست که صاحبان سایت ها، دسکتاپ ها را نادیده بگیرند و آن را کنار بگذارند.  اکثریت قریب به اتفاق معاملات دنیای آنلاین از روی رایانه انجام می شود.  پس چیزی که صاحبان سایت ها و بازاریابان باید به آن توجه داشته باشند این است که هم موبایل و هم دسکتاپ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نمی توان یکی را فدای دیگری کرد.

بخوانید :
آموزش نحوه کار با منوی تنظیمات در اینستاگرام - قسمت اول

تجربه کاربری چیزی بیشتر از قابلیت استفاده است:

واقعیت این است که بیشتر بازاریابان موفق در صنایع مختلف بر این باورند که تجربه کاربری نکته کلیدی  برای تسهیل تبدیل و کمک به مشتریان است. زمانی که سعی می کنید خودتان را در دنیای آنلاین متمایز کنید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که برای مخاطبان هدف در دسترس باشید و اطلاعات واضح و دقیقی در اختیارشان بگذارید. با اینکه قابلیت استفاده بخش ضروری از تجربه کاربری است اما تنها بخش آن نیست و باید بر روی موارد دیگری هم تمرکز شود. در تجربه کاربری باید به این موضوع توجه داشته باشید که یک صفحه یا  محتوا چگونه می تواند نیازهای کاربران تان را برآورده سازد. به طور کلی تجربه کاربری به معنای رساندن دقیق و صحیح پیام برند به گوش مشتریان است.

محتوا برای تجربه کاربری ضروری است:

یکی از بهترین روش ها برای انتقال پیام به مخاطبان، انتشار محتوایی است که بتواند با آن ها ارتباط برقرار کند.بر اساس تحقیقات انجام شده، 82 درصد از مشتریان زمانی که محتوای راضی کننده  و مرتبطی را در وبلاگ شرکت مطالعه می کنند از آن لذت می برند و 71 درصد از انتشاراتی های آنلاین ادعا می کنند که محتوای عالی می تواند تعامل کاربران را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

متن دیجیتالی که به خوبی نوشته شده و برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده است ، بخش اصلی برای تجربه کاربری است.

اینکار نه تنها می تواند به صفحه وب تان کمک کند در موتورهای جستجو رتبه بهتری داشته باشد بلکه متن سئوپسند اطلاعات مورد نیاز کاربران را به سرعت در اختیارشان می گذارد. این موضوع به افزایش نرخ تبدیل هم منجر می شود. خیلی از شرکت ها هستند که اهمیت تولید محتوای با کیفیت برای بهبود تجربه کاربری را نادیده می گیرند.

 تجربه کاربری و چرخه بازاریابی محتوا:

استراتژی خوب بازاریابی محتوا می تواند به بهبود شرایط کسب وکار کمک کند.  5 سطح برای مدل بازاریابی محتوایی موفق وجود دارد که این سطوح عبارتند از:

  • سئو: این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چون اگر سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه سازی نشده باشد مخاطبان هدف هرگز آن را پیدا نخواهند کرد
  • تجربه کاربری: اینجا دقیقا همان جایی است که تجربه کاربری وارد بازاریابی می شود.  حالا شما اهمیت تجربه کاربری را می دانید اما اجازه دهید این موضوع را بیشتر بررسی کنیم. بر اساس مطالعات اخیر، زمانی که شما 15 دقیقه زمان برای مطالعه محتوا اختصاص می دهید دو سوم از افراد محتوایی را مطالعه می کنند که از لحاظ بصری زیبا و جذاب است.
  • استراتژی تولید محتوا: شما می توانید از معیارهایی همچون  تعداد بازدیدکنندگان، بونس ریت و سایر موارد برای تعیین مفید بودن محتوایی که تولید کرده اید استفاده کنید.
  • تولید محتوا: حالا که استراتژی هایتان را برای تولید محتوا نوشته اید زمانش رسیده است که به سراغ بخش سرگرم کننده ماجرا یعنی تولید محتوا برویم. پست های وبلاگی جدیدی بنویسید، محتوای فعلی را به روز کنید یا از فایل های ویدئویی کمک بگیرید
  • توزیع محتوا: بعد از اینکه محتوایتان را تولید کردید باید به فکر توزیع آن هم باشید. آن را به دست افراد درستی برسانید.
بخوانید :
چگونه قبل از شروع یک استارتاپ یا کسب و کار جدید رقبا را تجزیه و تحلیل کنید ؟ ( 57 سوال مهم که حتما باید به آنها پاسخ بدهید )

افزایش محبوبیت جستجوی بصری:

همه ما خیلی خوب می دانیم که این روزها افراد برای جستجوهایشان از جستجوی بصری هم کمک می گیرند. به عنوان مثال وقتی می خواهید سبک های طراحی داخلی را بررسی کنید سری به گوگل می زنید و تصاویر مرتبط را بررسی می کنید. با گسترش روز افزون این جستجوها اهمیت بهبود عناصر بصری که بر روی سایت مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر از قبل نمایان می شود. اگر دوست دارید تجربه کاربری مخاطبان تان را بهبود ببخشید سعی کنید از عناصر گرافیکی جذاب و زیبا در سایت تان استفاده کنید. به کمک این روش می توانید مخاطبان را در سایت درگیر سازید و تعامل شان را بیشتر کنید.

به خاطر داشته باشید که تجربه کاربری گزینه لوکس برای کسب وکارهای رقابتی نیست. برای اینکه بتوانید تجربه کاربری خوبی ایجاد کنید به مهارت های متعددی نیاز دارید و باید سرمایه گذاری هایی را در حوزه زمان و انرژی انجام دهید. همیشه خودتان را جای مخاطبانی که دارید بگذارید. ببینید آن ها به چه مواردی نیاز دارند و چه چیزی باعث رضایت شان از گشت و گذار در سایت می شود. به دنبال ایده های نو باشید و از امتحان کردن واهمه نداشته باشید.

سمینار بزرگ فانوس
رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط