سوشال

بازاریابی دیجیتال چیست؟ چطور به متخصص دیجیتال مارکتینگ تبدیل شوم؟

دیجیتال مارکتینگ

قبل از اینکه در مورد دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال به شما توضیح دهیم، باید این موضوع را برایتان روشن کنیم که؛ بازاریابی دیجیتال واقعا گسترده تر و بزرگتر از چیزی است که احتمالا در ذهن خود تصور کرده اید.
شاید اگر در همین زمان واژه بازاریابی دیجیتال را در موتور جستجو گوگل سرچ کنید و یا حتی از چند نفر از نزدیکان خود که کمی آشنایی با فضای وب دارند در مورد آن سؤال کنید، در نهایت به این نتیجه برسید که بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی دو واژه متراداف هستند!! در حالی که بازاریابی اینترنتی صرفا قسمتی از این علم گسترده است!

در ادامه مقاله به صورت جامع و گسترده به آموزش بازاریابی دیجیتال میپردازیم و به زبان ساده توضیح میدهیم که چطور میتوانید به یک متخصص دیجیتال مارکتینگ تبدیل شوید.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

طبق تعریف سایت هاب اسپات و به ساده ترین شکل ممکن:

“به فعالیت بازاریابی و مارکتینگ که با استفاده از ابزار های دیجیتال صورت میگیرد، بازاریابی دیجیتال میگویند”

اما نکته بسیار مهم در تفهیم این عبارت این است که تعریف ما از ابزار های دیجیتال چیست؟! دقیقا قسمتی که باعث ایجاد اشتباه در اغلب افراد میشود و باعث میشود تا آنها بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ را یکی بدانند همینجاست.

منظور از ابزار های دیجیتال تنها رایانه و تلفن های هوشمند قابل اتصال به اینترنت نیست. گستره ابزار های دیجیتال بسیار وسیع است و این موضوع باعث افزایش گستردگی علم بازاریابی دیجیتال میشود.

از جمله ابزار های دیجیتال که دیجیتال مارکتینگ میتواند به کمک آنها انجام شود میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • رایانه های رومیزی و همراه
 • بیلبورد های دیجیتالی سطح شهر و…
 • تلویزیون ها
 • تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها
 • رادیو
 • سایت
 • بنر های دیجیتالی
 • پیامک
 • و…

مطمئنا هر شخص علاقه مند به آموزش دیجیتال مارکتینگ، در صورت روبرو شدن با این تعاریف سریعا اقدام به صرف نظر در یادگیری میکند زیرا در صورتی که یک نیروی دیجیتال مارکتینگ نیاز به یادگیری تمامی این موارد داشته باشد، احتمالا باید نیمی از عمر خود را به آموزش و یادگیری بگذارند.

(البته یک بازاریاب دیجیتال واقعی تمامی عمر خود را به آموزش میگذارند)

در ادامه در مورد تخصص های مورد نیاز یک متخصص بازاریابی دیجیتال و چگونگی متخصص شدن در این زمینه توضیحاتی را ارائه میکنیم.

چطور متخصص بازاریابی دیجیتال شوم؟

اگر هدف شما از آموزش و یادگیری دیجیتال مارکتینگ، بازار ایران است، باید بدانید که نیاز نیست به تمامی ابزار های گفته شده در بالا مسلط باشید و بازاریابی با تمامی آنها را بیاموزید. در ایران اغلب کارفرمایان نیروی متخصص دیجیتال مارکتینگ خود را صرفا برای بازاریابی اینترنتی نیاز دارند. از همین رو اگر بتوانید به خوبی با این علم آشنا شوید مطمئنا جایگاه خوبی در آینده در انتظار شما است.

بخوانید :
راه اندازی کسب وکار جدید: مراحل و دستورالعمل های موجود

در ادامه را نقشه راه آموزش بازاریابی دیجیتال همراه شوید:

آموزش علم بازاریابی

اولین موضوع مهم و مورد نیاز یک متخصص دیجیتال مارکتینگ، علم بازاریابی است. بسیاری از افراد از این قسمت مهم گذر میکنند و تصور میکنند برای اینکه بتوانند در دنیای دیجیتال بازاریابی کنند نیازی به علوم بازاریابی و مارکتینگ ندارند. این تصور کاملا غلط است و میتواند باعث شود تا افراد قسمت زیادی از انرژی خود در راه آموزش بازاریابی دیجیتال را هدر دهند.

برای یادگیری علم وسیع بازاریابی میتوانید از کتاب های موجود در سطح بازار شروع کرده و پس از آن با دوره های انگلیسی یا فارسی به صورت جدی تر وارد آن شوید. سایت های فارسی زبانی چون متمم نیز میتواند در این زمینه به خوبی به شما کمک کند.

آموزش طراحی سایت

بهتر است تا با طراحی سایت به خوبی آشنا باشید. برای یادگیری آن نیازی به ورود تخصصی به دنیای کدنویسی ندارید. یادگیری CSS، HTML و در نهایت طراحی سایت با وردپرس کافی است. در آینده برای ایجاد تغییرات در سایت، جهت ساخت تجربه کاربری بهتر (UX) و همینطور برای بهبود سئو سایت ها به این علم نیاز پیدا میکنید.

سایت فرادرس منبع خوبی برای آموزش و یادگیری طراحی سایت است.

آموزش سئو

سئو و بازاریابی دیجیتال

سئو یا همان بازاریابی موتور های جستجو، علم واقعا گسترده ای است. در زمان یادگیری آن باید همواره به یاد داشته که شما یک نیروی بازاریابی دیجیتال هستید و نه یک متخصص سئو و نباید در این علم غرق شوید.

شاید شاخص ترین علم مورد نیاز در یک نیروی متخصص دیجیتال مارکتینگ، علم سئو باشد. از همین رو به خوبی با آن آشنا شوید. شرکت در دوره سایت مدیروب و یا دوره سایت مدیران سایت به خوبی باعث میشود تا با سئو سایت آشنایی پیدا کنید اما برای کسب مهارت واقعی درآن باید آموزه های خود را به صورت عملی اجرا کنید.

با استفاده از سایت خارجی زبان moz میتوانید همواره در زمینه سئو آپدیت باشید.

آموزش بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در چند سال اخیر دنیا را تکان داده است!!
بازاریابی محتوا مهم ترین اصل برای جذب مخاطب و پس از آن تبدیل مخاطب به خریدار است. برای آموزش کانتنت مارکتینگ نمیتوان به یک دوره آموزشی اکتفا کرد و مانند سئو لازم است تا همواره علم خود را به روز کنید. در دوره های سئو گفته شده تا حد خوبی با این موضوع آشنا میشوید اما پس از آن برای یادگیری بهتر آن باید به سراغ سایت های خارجی زبان و مرجع بروید.

آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

قسمت اعظمی از تمرکز کسب و کار ها در دنیای امروزی بر روی مدیریت شبکه های اجتماعی است. شبکه های اجتماعی مختلفی در حال حاضر وجود دارد اما در ایران پر طرفدار ترین آن ها عبارت است از:

 • اینستاگرام
 • تلگرام (پیامرسان)
 • لینکدین
 • توییتر
 • پینترست
بخوانید :
کمپین های مارکتینگ به زبان ساده!

برای آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی نیاز نیست تا در مورد هر کدام از آنها به صورت جداگانه دوره ببینید. یک دوره اینستاگرام کامل و مرجع به خوبی میتواند شما را با این دنیا آشنا کند. دوره های سایت سوشال در این زمینه واقعا میتواند به شما کمک کند. حتی اگر نخواهید بازاریابی دیجیتال را یادبگیرید و صرفا نیاز به آموزش تخصصی بازاریابی با اینستاگرام و کسب درآمد از آن داشته باشید میتوانید روی این دوره های آموزشی حساب کنید.

آموزش تبلیغات اینترنتی

تبلیغات گوگل و دیجیتال مارکتینگ

یک متخصص بازاریابی دیجیتال میتواند به خوبی بودجه مالی موجود را در قسمت های مختلفی از وب به تبلیغات تبدیل کند و از آن بودجه چندین برابر سود آوری کند. تبلیغات اینترنتی هم بحث گسترده ای است. برای آموزش آن میتوانید در ابتدا به دوره های آموزش تبلیغات گوگل مراجعه کنید و پس از آن نیز در سایت های مختلف در مورد آن اطلاعات خود را تکمیل کنید.

آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ پایه ثابت علوم مورد نیاز متخصصان دیجیتال مارکتینگ است. بسیاری تصور میکنند که بازاریابی ایمیلی دیگر مانند قبل بازخورد ندارد و بهتر است تا از آن چشم پوشی کنیم اما این تصور کاملا اشتباه است و حتی سایت های معروف خارجی نیز تمرکز خاصی بر روی کمپین های بازاریابی ایمیلی خود میگذارند.

برای آموزش ایمیل مارکتینگ به دوره های موجود در سایت “ایوند” سری بزنید.

آموزش کار با ابزار های آنالیز سایت

هر نیروی متخصص بازاریاب باید بتواند همواره فعالیت های خود را مورد بررسی قرار دهد و آنها را بهبود و توسعه بخشد. در دنیای اینترنت و وب سایت ها، این بررسی توسط ابزار های مشخصی انجام میشود. ابزار هایی چون گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول به خوبی در این زمینه فعالیت میکنند. سایت های آموزش دهنده سئو اغلب دوره های آموزشی این دو را در سایت قرار میدهند و حتی گاها در دوره سئو خود به آموزش آنها میپردازند.

کلام آخر

نکته بسیار مهم در یادگیری این علم این است که مطمئنا در صورتی میتوان نام متخصص را بر روی یک نیروی دیجیتال مارکتینگ گذاشت که بیش از چیزی که از او انتظار میرود را بلد باشد و با دیگر موضوعات پیرامون تخصص خود نیز آشنایی داشته باشد. پس برای متخصص شدن در این زمینه بهتر است گاها مطالعاتی در مورد روش های دیگر بازاریابی در دنیایی واقعی و غیر مجازی داشته باشید و همینطور در مورد علوم گفته شده نیز دائما علم خود را به روز کنید.

در این مقاله سعی شد تا به صورت جامع در مورد دیجیتال مارکتینگ و نقشه راه تبدیل شدن به متخصص بازاریابی دیجیتال توضیحاتی را ارائه کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، با آرزوی موفقیت.

مهدی

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *