سوشال

ویدئوی ویروسی( وایرال) چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر از بازاریابان بپرسید چه رویایی همیشه در سر داشته اند حتما به شما می گویند که دنبال ویدئوهای ویروسی بوده اند. منظور از ویدئوهای وایرال یا ویروسی ویدئوهایی است که به سرعت در میان مخاطبان پخش می شود و می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی آن ها بگذارد. هیچ کس نمی تواند اهمیت چنین ویدئوهایی را در دنیای بازاریابی نادیده بگیرد. خوب حالا سوال اینجاست که چه چیزی باعث ویروسی شدن یک ویدئو می شود؟ چه چیزی باعث می شود ویدئوی تولید شده مثل یک بمب صدا کند و کاربران را به کلیک بر روی آن ترغیب نماید؟ در این پست از سوشال قصد داریم چند ویژگی ویدئوهای ویروسی را با هم مرور کنیم. پس همراه ما باشید.

سخنران کاربلد:

اگر از یک سخنران استفاده می کنید باید عجیب و جذاب باشد. سخنران هایی که همیشه در خاطر افراد می مانند در دنیای کمدی ها و برنامه های احساسی هم تاثیر مشابهی دارند. یک سخنران جذاب می تواند مکالمه های  خسته کننده را به یک مکالمه جذاب تبدیل کند و ویدئوی شما را به ویدئوی ویروسی تبدیل نماید. او می تواند به موقع بخندد، به موقع اشک مردم را در بیاورد و به موقع باعث ایجاد حس خوب در آن ها شود. همه این ها محرک هایی هستند  که برای اشتراک گذاری ویدئو ضروری اند. فقط به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید ویدئوی بحث برانگیزی تولید کنید باید منتظر تاثیرات منفی آن هم باشید. یک سخنران خوب لازم نیست فرد مشهوری باشد.

اگر در دفتر کارتان به کارمندانی که حضور دارند خوب نگاه کنید استعدادهای پنهانی را خواهید دید که می توانند سخنران خوبی باشند و ویدئوهای شما را به یک ویدئوی ویروسی تبدیل نمایند.

 جلب توجه فوری:

ویدئوی ویروسی

اگر می خواهید ویدئوی ویروسی داشته باشید باید کاری کنید مشتریان در عرض 8 ثانیه توجه شان به شما و چیزی که می گویید جلب شود. این موضوع بدین معنی است که  باید بتوانید نظر آن ها را فورا به خودتان جلب کنید. همه چیز با یک سرتیتر جذاب و تفکربرانگیز آغاز می شود.  برای اینکه کاربران را مجبور کنید بر روی ویدئوتان کلیک کنند از شوخ طبعی، سوال یا سایر موارد استفاده کنید. سپس مطمئن شوید که تصویر بند انگشتی که برای ویدئوتان انتخاب کرده اید  تصویر ترسناکی نیست.  یک ویدئوی جذاب در  عرض چند ثانیه می تواند نظر مخاطب را به خودش جلب کند.  اگر شما هم می خواهید  ویدئوتان ویروسی شود و نظر مخاطبان را جلب کند از به کار بردن اینتروها و مواردی که زمان زیادی از کاربر می گیرد خودداری کنید. ویدئوها باید سرگرم کننده هم باشند.

بخوانید :
باتگرام:معرفی 3 ربات تلگرام پرکاربرد ایرانی

 زمان داستان سرایی:

صرف نظر از چیزی که می خواهید به مشتریان تان بفروشید ، ویدئوی ویروسی شما باید داستان جذابی برای گفتن داشته باشد. به عبارت دیگر این ویدئو باید نکته ای برای بیان کردن داشته باشد.  چنین داستانی باید مرتبط با افرادی باشد که می خواهند از محصولات و خدمات شما به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. لازم نیست برندتان را به طور مستقیم تبلیغ کنید.

 ویدئوهای کوتاه اما شیرین:

برای اینکه بتوانید ویدئوهای ویروسی تولید کنید باید به این موضوع توجه داشته باشید که دوره توجه مخاطبان امروزی کمتر از چند ثانیه است . اگر ویدئویی طولانی باشد مخاطبانش را از دست خواهد داد. این روزها خیلی از افراد زمان زیادی برای نشستن و تماشا کردن ویدئوهای شما را ندارند. آن ها به دنبال ویدئوهای کوتاه و البته شیرین هستند. مطالعات انجام شده توسط نیویورک تایمز نشان می دهد برای بیان داستان شما فقط 60 ثانیه زمان دارید. مطمئن شوید که در این یک دقیقه می توانید نظر مخاطب را به خودتان جلب کنید. در چنین شرایطی قادر خواهید بود یک ویدئوی ویروسی تولید کنید.

 

ایجاد لبخند در مخاطبان:

استفاده از شوخ طبعی در تولید ویدئوهایی که به کسب وکارها مرتبط است همانند شمشیر دو لبه ای است که می تواند مزایا و معایب خودش را به همراه داشته باشد. اگر بتوانید از این ویژگی به درستی استفاده کنید  قادر خواهید بود در رسانه های اجتماعی اشتراک های زیادی به دست آورید. مطمئن شوید که بیش از حد از این عنصر استفاده نمی کنید.

 استفاده از سایر احساسات برای تولید ویدئوهای ویروسی:

شادی و خوشحالی تنها احساسی نیست که باعث ویروسی شدن یک ویدئو می شود. ایجاد پاسخ های احساسی دیگر در سایر اشکال تبلیغات هم تاثیر بلند مدت و قدرتمند خودش را خواهد داشت.

استفاده صحیح از احساسات به اشتراک گذاری ویدئوی شما کمک می کند.  داستان جذابی که باعث ناراحتی افراد یا خشمگین شدن شان می شود می تواند اثرات خاص خودش را داشته باشد. در استفاده از احساسات محتاط باشید. بر اساس گزارش های موجود، تبلیغات احساسی، 23 درصد فروش بیشتری نسبت به سایر  تبلیغات ایجاد می کنند. به خاطر داشته باشید که تبلیغات احساسی زمان بیشتری در حافظه مخاطبان می مانند. نکته کلیدی در این بخش استفاده و انتخاب احساس درست برای برند است. گاهی از اوقات استفاده نادرست از احساسات باعث ایجاد تاثیر منفی نسبت به برند می شود.

بخوانید :
آموزش تلگرام نسخه کامپیوتر (دسکتاپ)

 فراموش نکردن برند:

وقتی می گوییم از همه قدرت خود برای برقراری ارتباط با افراد استفاده کنید و ویدئوهای ویروسی بسازید منظورمان این نیست که آن ها را از ارتباطی که می توانستند با برندتان داشته باشند دور کنید. مطمئن شوید هر رویکردی که انتخاب می کنید بر روی برندتان متمرکز است و  قوانین آن را زیر پا نمی گذارد. ویروی شدن ویدئو اگرچه موضوع جذابی است اما اگر فردی نداند  تولید کننده این ویدئو برند شماست قطعا تاثیری برایتان نخواهد داشت.

 استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر:

خیلی از برندها می توانند به خوبی از ویدئوهای تولید شده توسط کاربران استفاده کنند. هیچ کس به اندازه مشتری نمی تواند به شما کمک کند سایر مشتریان را به خرید و تعامل با برندتان ترغیب کنید.  مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد افراد برای خرید به نظرات سایر مشتریان بیشتر از گفته های خود برند اعتماد می کنند. داستانی که از زبان مشتریان بیان می شود می تواند به یک ویدئوی ویروسی تبدیل گردد. این یک روش موثر برای جلب نظر مخاطبان است.  حتی می توانید یک رقابت بین فالورهایی که دارید ایجاد کنید و آن ها را به تولید و اشتراک گذاری ویدئوها ترغیب نمایید. یک مسابقه تولید محتوا ترتیب دهید و به کاربران اجازه دهید کار تولید ویدئوی ویروسی را برایتان انجام دهند.

 بررسی واقعیت ها:

برای اینکه بتوانید آگاهی از برندتان را افزایش دهید باید بتوانید از موقعیت های واقعی بهره ببرید. ویدئوهای شما باید معتبر باشد و بتواند با واقعیت همخوانی داشته باشد. مکالمات واقعی، رد واقعی از افرادی که در موقعیت های واقعی هستند و حتی موقعیت هایی که در آن دوربین پنهان شده است همگی روش های خوبی برای اضافه کردن واقعیت به ویدئوهای شما هستند.

 ویدئو را به تلاش های بازاریابی تان اضافه کنید:

برای ایجاد ویدئوی ویروسی روش های زیادی پیش رو خواهید داشت. اینکه از اشک و لبخند استفاده می کنید یا واقعیت ، زیاد مهم نیست. نکته مهم این است که از استعداد خودتان یا مشتریان تان استفاده کنید و فایل های ویدئویی را به تلاش های بازاریابی تان بیفزایید. این روزها ویدئوها طرفداران زیادی دارند و می توانند محتوای محبوبی برای مخاطبان باشند.

سمینار بزرگ فانوس
رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *