می خواهید کمپین بازاریابی اینستاگرامی موفقی داشته باشید؟ این مراحل را دنبال کنید

کمپین بازاریابی

همه ما خیلی خوب می دانیم که اینستاگرام بهترین و ایده آل ترین مکان برای تبلیغ کسب وکار، دسترسی به مشتریان جدید و تعامل با مخاطبان است. به همین خاطر است که اجرای کمپین بازاریابی اینستاگرامی موفق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در طول طراحی چنین کمپین هایی، باید سعی کنید در بازه زمانی تعیین شده به اهداف خاصی دست پیدا کنید. همه محتوای شما در کمپین های بازاریابی باید همتراز باشد و بر روی هدف واحدی که یک هدف خاص و قابل سنجش است متمرکز گردد.

اگر تصمیم دارید محصول جدیدی را به بازار عرضه کنید، با مشتریان جدید ارتباط برقرار نمایید یا شهرت و اعتباری برای برندتان بسازید، کمپین بازاریابی اینستاگرام به شما کمک می کند به اهدافتان دست یابید. در این پست از سوشال تلاش می کنیم انواع مختلف کمپین های بازاریابی را با هم مرور کنیم و ببینیم برای داشتن یک کمپین موثر چه کاری می توانیم انجام دهیم.

 انواع کمپین های بازاریابی اینستاگرام:

کمپین بازاریابی اینستاگرامی

چند دسته بندی گسترده برای کمپین بازاریابی در اینستاگرام وجود دارد که هر کدام برای اهداف و تاکتیک های مختلفی بهینه سازی شده اند. در ادامه برخی از رایج ترین دسته بندی ها را با هم مرور خواهیم کرد.

 1. کمپین های آگاهی از برند:

در طول کمپین های آگاهی بخشی از برند، باید سخت تلاش کنید تا بتوانید دیده شدن شرکت، محصولات یا خدمات آن را افزایش دهید. برای برندهایی که تازه وارد دنیای رقابتی آنلاین شده اند، اینکار می تواند کمی دشوار باشد اما باید نکات مثبت و هیجان انگیز برند به نمایش گذاشته شود.  از آنجایی که اینستاگرام پلتفرمی است که در آن کاربران می توانند برندها را شناسایی کنند، می توان از آن به عنوان کمپین اگاهی از برند استفاده نمود.

 1. کمپین های بیان علت:

مشتریان کم سن و سال تر بیش از هر چیزی به محصولات یا خدماتی که می فروشید اهمیت می دهند. آن ها به مسئولیت اجتماعی برندها توجه زیادی دارند. کمپین های بیان علت به شما کمک می کند ارزش برندتان را به خوبی نشان دهید.

 1. کمپین بازاریابی اینستاگرام فروش یا تبلیغ:

به کمک  این کمپین می توانید محصول یا خدمات تان را به فروش برسانید. در این شرایط فالورها و مخاطبان تشویق می شوند از اکانت تان بازدید کنند و کد تخفیف بگیرند.

 1. مسابقات اینستاگرامی:

برگزاری مسابقه در اینستاگرام از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به کمک این مسابقات  می توانید تعامل بسیار زیادی از طرف کاربران به دست آورید.  برای هر کدام از این کمپین ها می توانید قوانین خاصی تعیین کنید. مثلا از کاربران بخواهید دوستانشان را تگ کنند.

 1. کمپین های آغاز توزیع محصولات:

به تازگی محصول یا خدماتی را عرضه می کنید؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت است می توانید از کمپین بازاریابی اینستاگرامی برای معرفی این محصولات جدید بهره ببرید. اینکار به ایجاد هیجان در فالورها کمک می کند و به شما اجازه می دهد مزایا و قابلیت های مختلف محصول جدید را به افراد نشان دهید.

 1. کمپین های تولید محتوای تولید شده توسط کاربر:

در این کمپین ها، شما باید تلاش کنید مخاطب یا فالورهایتان را به تولید و اشتراک گذاری پست هایی که درباره محصولات صحبت می کنند تشویق نمایید. به کمک هشتگ ها می توانید این کمپین را بهتر نشان دهید. چنین کمپینی نه تنها از طریق هشتگ باعث افزایش آگاهی از برند می شود بلکه می تواند محتوایی ایجاد کند که در کانال های شخصی قابل استفاده است. همه این کمپین ها اهداف و روش های مختلفی دارند اما همه آن ها بر روی جذب مشتری و ترغیب آن ها به انجام یک فعالیت خاص تمرکز می نمایند.

بخوانید :
چگونه استراتژی قدرتمندی برای بازاریابی درونگرا ایجاد کنیم؟

 چگونه کمپین بازاریابی اینستاگرامی موفقی ایجاد کنیم؟

خوب حالا که انواع کمپین های بازاریابی در اینستاگرام را با هم مرور کردیم می توانیم به سراغ نکاتی برویم که ما را در رسیدن به موفقیت یاری می کند:

 اهداف SMART تعیین کنید:

زمانی که می خواهید برای کمپین تان هدفی ایجاد کنید، باید آن را به گونه ای تنظیم نمایید که خاص، قابل اندازه گیری، قابل دسترسی، منطقی و مقید به زمان باشد. به عنوان مثال فرض کنید می خواهید فالوورهای اینستاگرامی تان را افزایش دهید. این هدف را به بخش های زیر تقسیم بندی نمایید تا موفقیت تان بیشتر شود:

 • خاص بودن: می خواهید به چه افرادی دست پیدا کنید؟ می خواهید آن ها چه کاری انجام دهند؟ در تعیین اهداف دقیق باشید. مطمئن باشید که هدف شما خاص و منحصر به فرد است.
 • قابل سنجش بودن: چگونه می خواهید به موفقیت برسید؟ چگونه می خواهید موفق بودن یا نبودن کمپین هایتان را بسنجید؟ برای سنجش موفقیت معیارهایی تعیین کنید که قابل سنجش باشد.
 • قابل دسترسی بودن: آیا هدفی که تعیین کرده اید منطقی است؟ به راحتی قابل سنجش است؟ اهداف شما باید قابل دسترسی باشند.
 • منطقی بودن: این موضوع باید بر اساس بودجه، وضعیت فعلی رشد و طول کمپین تعیین شود.
 • مقید به زمان بودن: طول کمپین شما باید بر اساس اهداف و مدت زمانی تعیین شود که فکر می کنید برای رسیدن به هدف نیاز دارید. نمی توانید بدون تعیین محدوده زمانی، کمپین بازاریابی اینستاگرامی موفقی داشته باشد.

 

برای تولید محتوای کمپین برنامه ریزی کنید:

بعد از اینکه اهدافتان را تعیین کردید باید برای رسیدن به این اهداف محتوای منظم و مدونی داشته باشید. یک تقویم تولید محتوا یا نقشه راه برای پست ها و استوری هایتان ایجاد کنید. در طول هفته چند پست و چند استوری باید ارسال کنید؟

 از فید به همراه استوری استفاده کنید:

اگر تنها تبلیغ تان را بر روی فیدهای اینستاگرامی اجرا می کنید خیلی چیزها را از دست خواهید داد. هر روز  افراد 400 میلیون استوری را تماشا می کنند اما تنها 50 درصد از کسب وکارها به درستی از این قابلیت بهره می برند. استوری ها می توانند تکمیل کننده پست هایتان باشند یا د کنار تبلیغات موجود به کار روند.

بخوانید :
راه های کسب درآمد در ایران + 5 ایده کسب درآمد در کشور

 از تست A/B هم برای تعیین موفقیت استفاده کنید:

می خواهید از کمپین بازاریابی اینستاگرامی تان بیشترین استفاده را ببرید؟ از تست A/B استفاده کنید تا بتوانید در صورت نیاز استراتژی هایتان را اصلاح نمایید. نسخه های مختلفی از پست ها و استوری هایتان را بررسی کنید تا ببیند کاربران تان کدام یک از محتواها را بیشتر دوست دارند.

تست A/B چیست و چگونه آن را اجرا کنیم؟

 از عناصر یکپارچه ای بهره ببرید:

کمپین بازاریابی اینستاگرامی شما باید با ظاهر و احساس کلی برند همخوانی داشته باشد و در عین حال منحصر به فرد باشد. بر خلاف یک تبلیغ واحد که می توان آن را با باقی محتواهای موجود ترکیب کرد، کمپین می تواند به تنهایی اجرا شود. کمپین شما باید قابل شناسایی باشد و در یادها بماند. پس هر بخش و عنصری که در آن به کار می رود می تواند پیام کلی برند را به خوبی منتقل کند. سعی کنید انسجام این عناصر را در کمپین حفظ کنید.

 معیارهایی که برایتان اهمیت دارد را پیگیری کنید:

معیارهای اینستاگرام

فرض کنید کمپین عالی برای اینستاگرام ایجاد کرده اید. اما اگر هیچ کس نباشد که کمپین تان را ببیند چه اتفاقی رخ می دهد؟  حتی قبل از راه اندازی کمپین باید معیارهای کلیدی که برای تعیین موفقیت نیاز دارید را تعیین کنید. مثلا در کمپین های آگاهی از برند باید توجه ویژه ای به رشد مخاطب، دسترسی به مخاطب و رسیدن پیام به گوش مخاطبان داشته باشید. این معیارها بر اساس کمپین بازاریابی اینستاگرامی تان متفاوت خواهد بود.

در سال جدید چه معیارهایی در اینستاگرام باید مورد بررسی قرار گیرند؟

 

 در کمپین بازاریابی اینستاگرامی، با اینفلوئنسرها همکاری کنید:

اینفلوئنسر

اینفلوئنسرها کاربرانی هستند که مخاطبان زیادی در اینستاگرام دارند. مخاطبان این افراد  به شدت آن ها را قبول دارند و نظراتشان را می پذیرند. پس در راه اندازی کمپین های بازاریابی، با اینفلوئنسرها هم همکاری کنید.

ترندهای بازاریابی اینفلوئنسرها که باید به خاطر داشته باشید

 

 بودجه بندی برای موفقیت کمپین را فراموش نکنید:

تعیین بودجه اصلی ترین بخش از استراتژی اجرای کمپین است. وقتی می خواهید بودجه ای برای کمپین تعریف کنید، تاکتیک هایی که برای رسیدن به اهداف نیاز دارید را تعیین نمایید و مطمئن شوید هزینه های آن ها را در برنامه ریزی هایتان می گنجانید.  شما حتما می دانید که باید پست هایتان را تبلیغ کنید، با اینفلوئنسرها همکاری کنید و مسابقه برگزار نمایید. همه این ها به بودجه نیاز دارد.

همانطور که مشاهده کردید موفقیت کمپین های بازاریابی اینستاگرامی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. از نکاتی که در این مقاله بیان کردیم برای رسیدن به موفقیت و اجرای کمپین های عالی استفاده کنید.

رضا رفیعی

موسس مجموعه های سوشال و اینستاسنتر , مشاور و مدرس در حوزه کارآفرینی در شبکه های اجتماعی.

  نوشته‌های مرتبط